Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.7477
  • Euro 6.3537
  • GR ALTIN 280.36
  • ÇEYREK 458.39

  • 19 Haziran 2017, Pazartesi 21:03
FİKRİYEAYRANCI KEPER

FİKRİYE AYRANCI KEPER

AVRUPALI TÜRK SEÇMENLERİ'NİN SIKINTILARI

" AVRUPALI TÜRK SEÇMENLERİ'NİN SIKINTILARI "

Türkiye'de yapılan seçimler, ne yazık ki Avrupada yaşayan Türk seçmenleri için zor geçmektedir. Türkiye'de okullara, iş yerlerine yada muhtarlıklara kurulan sandıklar seçmenlerimiz için avantaj sağlıyor ve tüm seçmenleri oy kullanmaya teşvik ediyor. Herkes oyunu seve seve kullanabiliyor hiçbir sıkıntı çekmiyor. Fakat burda yani Avrupada ki seçimler her defasında sıkıntılı geçmektedir.

Bulunduğumuz şehirlerde ki konferans salonlarını seçimlerde kullanma izni verilse yada keşke izin alarak seçimler için kiralayabileceğimiz büyük salonlar bizlere tahsis edilse de seçim sadıklarımızı buralarada koyabilsek. İşte o zaman hiç kimse tembellik yapmadan vatani görevini yerine getirmek için yarış içerisinde olurdu. Buda sonuç itibari ile yüz güldürürdü. Avrupada yaşayan Türkler olarak da istenilen oy potansiyerini de seçmen sayısınıda yakalaşmış olurduk.

Ayrıca oy sandıklarının az olması, insanların konsolosluklar önlerinde yığılmasına, metrelerce kuyruklarda beklemesine neden oluyor. Buda özellikle yaşlı ve hamile olan seçmenlerimizi zor durumda bırakıyor. Çok soğuk ve çok sıcak havalarda da insanlarımız oldukça zorlanıyor, dakikalarca hatta saatlerce ayakta beklemek zorunda kalıyorlar.
Seçmenler bu durumdan rahatsız oldukları için bir daha ki seçimlerde de oylarını kullanmaktan vaz geçiyorlar. Bir başka oy kullanmada ki caydırıcı neden de seçim süresinin kısa olması ve oy kullanılacak bölgenin yani yol mesafesinin uzak olmasıdır. Çalışan insanların (seçmenlerin) iş yerlerinden izin alamaması oylarını kullanmaktan vaz geçmelerine sebep olan faktörlerden biridir. 
*

Burada yaşayan Türkleri fazla ehli keyif buluyorum. Ne kadar vatan, millet, bayrak davası olsada tamam bunu tüm coşkuları ile yaşıyorlar. Fakat iş oy kullanmaya gelince de büyük bir rehavet var nedense insanlarımızda.

" Nasıl olsa kazanırız ben gitmesemde 
olur. "

Bu korkutan bir cümle ve ne yazık ki bunu söyleyen çok insanlarımız var. Avrupada yaşayan çoğu Türk seçmenlerimiz bu saçma düşünce nedeni ile bir çoğu oylarını kullanmıyor. Sandıklara gitmeleri için yüz ile iki yüz kilo metre yol gitmeleri gerekiyor. Buda insaların oy kullanmaları için caydırıcı oluyor. Bir daha ki seçimlerde bu ulaşım konusunada acil olarak çözüm getirilmesi gerekmektedir.

Seçim sandıkları sadece konsolosluklara konulmamalıdır. Bu konu ile ilgili ülkeler arasında çözüm bulunacak nitelikte çalışma yapılmalıdır. Çok önemlidir.

Avrupa'da ki Türkler seçim sonuçlarını etkileyici önemli faktörlerdir. Bunu hepimizde çok iyi biliyoruz. Peki en iyi şekilde tüm seçmenin oy kullanması yönünde neden halen iyileştirmeler yapılmıyor, oy kullanılmasını teşvik edecek yeni metotlar getirilmiyor. Bu problemlere çözüm bulunmalı ki tüm Avrupada yaşayan Türk seçmenlerimiz sıkıntısız rahat bir biçimde oyunu kullanabilsin.

Ayrıca bir önemli husus daha var. İleri derecede yaşlı olup evinden çıkamayanlar ve sakat olup yatağına bağımlı olarak hayatlarını idame ettirmek zorunda kalan insanlarımız. Bu durumda olan seçmenlerimiz içinde acil olarak çözüm getirilmelidir. Bu insanların sayısı da önemsenmeyecek kadar az değil. Her inceliğin düşünülmesi lazım. Elektronik sandıklar kurulabilir. Pc üzerinden oy kullanma kolaylığı getirilebilir. Sandık görevlisi olan YSK'dan özel gönderilmiş gezer seçim memurları bu tür hasta ve yaşlı olan insanlarımıza oy kullanmaları yönünde hizmet verebilir. Bunlar sadece birer fikirdir. İnşallah ileri ki yıllarda bu saydıklarımız gerçekleşirde oy kullanmak isteyen fakat sağlıkları buna müsade etmeyen seçmenlerimizde evlerinden veya hasta yataklarından, oylarını rahatlıkla kullanabilirler.

Unutmayalım " bir oy " o ülkenin kaderini değiştirebilir. Asla ihmal etmeyelim. O kişi neden sen olmayasın.

Oy kullanmak vatandaşlık görevimiz olup, bunu yerine getirmemiz mecburidir.

Selam ve Dua ile...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


belgium korner tv
yukarı çık