google.com, pub-3742645726534165, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.8996
  • Euro 6.5066
  • GR ALTIN 282.16
  • ÇEYREK 461.34

Irkçılık mı yoksa öncelik dıșı mı? 4 Gentli Müslüman siyasetçi okulların başörtüsü tartıșmasını yorumladı

Belçika - Başörtüsünün Gent okullarındaki yeri siyasi tartışmalar yarattı. Siyasi Müslüman topluluğu da işin içinden çıkamıyor gibi görünüyor. Tüm okullarda başörtüsüne izin verilmeli mi? Yoksa, her okul kendi seçimine kendi mi karar vermeli? Biri, başörtüsü sorunu șu anda "öncelik dıșıdır" derken diğeri "yasaklanması tamamen ırkçılıktır" diyor. Yeșillerin, Belediye okullarında başörtüsüne izin verme girişimi Belediye evini böldü. Sp.a ve Open VLD partileri yasağın getirilmesinden yana. De Gentenaar gazetesinin konuyla ilgili temasa geçtiği dört Müslüman siyasetçi de tüm okullarda başörtüsüne izin verilmesi konusunda hemfikir değil.

Irkçılık mı yoksa öncelik dıșı mı? 4 Gentli Müslüman siyasetçi okulların başörtüsü tartıșmasını yorumladı
  • 07 Temmuz 2018, Cumartesi 0:17

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

"Her okulun kendi kararını kendi vermesi, özgürlüktür" diyor Hafsa El-Bazioui (Yeşiller)

"Türbanlı olmanız iddialı ya da özgür olmadığınız anlamına gelmiyor. Birçok başörtülü kadın yüksek eğitimlidir, " yorumunda bulundu bu sene ilk kez Gent'te Sp.a-Yeșiller’i destekleyen Hafsa El-Bazioui.

"On altı yaşımdayken, ailemin haberi olmadan başörtüsü takmaya başladım. Bazı ablalarım başörtüsü takmazlar. Gent șehrinde okuduğum okulda başörtüsü yasaktı. Her gün başörtümü çıkarmak zorundaydım. Bu șimdi olduğu gibi çok tartışmalara yol açardı. Belediye okulunda çalışıyorum. Okullarda bu konuya açıklık getirilmesi gerekiyor."

El-Bazioui, başörtülü biriyle hiç konuşmamış insanlarla karşılaștığı her seferinde şaşırdığını söylüyor. "Başörtüsü bazıları için sadece bir kumaş parçasıdır. Ama bana kimliğimin tanınması inkar ediliyor hissini yașatıyor ve hayatımı büyük ölçüde etkiliyor" diyor. 

"Grup baskısı varsa veya kızlar zorlanıyorsa, tabi ki buna el atılmaldır. Fakat başörtüsü tartışması, herkes kendi kararını kendi verebilmeli ve herkes istediğini taşıma hakkına sahiptir doğrultusunda yapılmalıdır. Özgürlük bu değil midir? İnsanların, kadın ve erkeklerin kendi meselelerini kendi ellerine almaları, çeşitliliğe hak tanımaktır. Ne yazık ki, konu hakkında konuşmak tartıșmak istiyoruz, fakat bu çoğu zaman sadece kelimelerde kalıyor" diyor El-Bazioui. 

"Bir sivrisineği bir file dönüștürmeyelim" diyor Mehmet Sadik Karanfil (Açık VLD)

"Başörtüsü konusunu ön plana çıkararak bir evet-hayır karikatürüne dönüştürmekle herkes kaybeder sadece siyaset değil, toplum da kaybeder," yorumunda bulundu Open VLD partiden belediye meclis üyesi Mehmet Sadik Karanfil.

"Ben Türk toplumunu içten içe tanıyorum. Başörtüsü  şu anda toplum içinde yașayan bir tema değildir. Bu yüzden konu hakkında neden aceleyle bir karar verilmesi gerektiğini anlamıyorum. Buradaki içerik, algıdan çok daha önemlidir. "

"Bildiğim kadarıyla çoğu okullar şu anda konuya bireysel olarak yaklașıyor. Olması gerektiği de budur. Tartışmayı büyüterek bir sivrisineği bir file dönüștürmek sadece aşırı sağcıların ișine yarar.  Buna izin verilmemelidir. "

Karanfil, okullarda başörtüsüne izin verilip verilmeyeceği konusunda yorum yapmak istemedi. "Bu konu nüanslıdır. Eğer okulların ya da insanların bununla ilgili baskıcı sorunları var ise, bunun üzerinde bir tartışma yapılmalıdır. Ama bu tartıșma tüm toplumu 'karșıyım' veya 'karșı değilim' kamplarına bölerek yapılmamalıdır. Gentte konu hakkında yaygın bir diyalog yürütülmelidir. Sonbaharda bir çalışma grubu daha geniș kapsamlı desteklenen bir çözüme ulaşmaya çalışacaktır. Bu zaman alacaktır. Bir çözüme ulașıldıktan sonra siyasi bir karar alınabilir" diyor Karanfil.

"Yasaklamak tamamen ırkçılıktır" diyor Meryem Kaçar (Be.One)

Yeșiller partisi altı yıldır yönetimdedir. Bu inanılmaz bir seçim dümenidir ve çoktan çözümlenmesi gerekirdi" yorumunda bulundu yeni Be.One parti'den Meryem Kaçar. "Başörtüsünü yasaklamak tamamen ırkçılıktır ve Müslümanlara karşı yapılan bir ayrımcılıktır. Birçok kızın kendi seçimidir. Böyle bir özgürlük hakları yok mudur?  Bu temel bir haktır. "

"Ebeveynler kızlarını, Latince dersi takip etmelerini ve başörtüsü takmalarını istedikleri için Gent dışındaki ASO okullarına gönderiyorlar. Bu kızlar ikamet ettikleri şehirde kaliteli bir eğitim alma hakkına sahip değiller midir? 

Kaçar başörtüsü tartışmasının "olmayan bir tartışma" olduğunu söylüyor. "Belçika uzun zamandır tüm yaşam felsefelerine çok relaks davranıyor. Herkes birbirlerine tahammül ediyor. Katolik okullar milyarlarca avro destek alıyorlar. Bu herhangi bir sorun yaratmıyor ve iyi ki yaratmıyor. Fakat görünüşe göre bu ilke Müslümanlar için geçerli değildir. "

Pekala, başörtüsü baskısı gören kızların, söylentisine gelelim. "Zorlanan veya baskı gören herhangi bir Türk ya da Faslı bir kız tanımıyorum. Böyle bir sorun yașayan bir kitle varsa eğer, bu kișiler er ya da geç başörtüsünü bırakmaya karar vereceklerdir. Neden dadılık tutumuna bürünülüyor? Müslüman toplulumunun kendisine konu hakkında tartışma özgürlüğü verin. Geri kalanı kendiliğinden gelișecektir. " diyor Kaçar.  

"Bu bir saptırma manevrasıdır" diyor Ömer Faruk Demircioğlu (N-VA)

"Ben Belediye Bașkan Yardımcısı Decruynaere’ye kızgınım. Her seçimde başörtüsü tartışmasını ısıtıp önümüze sunuyor. Bu  onun insanların dikkatini dağıtmak için, dolaşım-sirkülasyon planından saptırmak amacıyla yapılan bir manevrasıdır" yorumunda bulundu Gent N-VA belediye meclis üyesi Ömer Faruk Demircioğlu.

"Sirkülasyon planı Sleepstraat ve Rabot semtinde bir zorbalık tedbiri olarak algılanıyor, fakat Yeșiller partisi kimseyi dinlemiyor. Ve şimdi, seçimlere üç ay kala, başörtüsü tartışmasını getiriyorlar.  Şu anda bu çoğu Müslümanlar için öncelik tanınan bir sorun değildir. "

"Zayıf olmamalıyız, bazı kızlar başörtüsü taktıklarında çevreleri tarafından daha çok sempatiyle karșılanıyorlar. Bu kesinlikle oluyor, tıpkı kendi seçimini kendi yapan kadınların olduğu gibi. Konuyla ilgili  konuşmak istemiyorum. Karışmak istemediğim, özgür bir seçimdir. Okullar'da, uygulamaya almak istedikleri kendi kurallarını seçme hakkına sahiptir. Fakat bu kuralların neden șimdi uygulanmaya alınması gerektiğini anlamıyorum."

Demircioğlu genel bir türban yasağını reddediyor. "Böyle bir yasak, Vlaams Belang'a ait sözlerdir. Fakat Decruynaere, başörtüsü tartışma konusu çıkararak olmayan bir sorun yaratıyor. Belediye ye bağlı okulların Türk gençleri için çok kötü bir eğitim seviyesinde olduğundan, birçok öğretmenlerin şikayet ettiğini duyuyorum. Gent șehrinde șu anda bu tür içeriksiz dosyalara değil, iyi bir eğitim sistemine öncelik tanınmalıdır" diyor Demircioğlu.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık