google.com, pub-3742645726534165, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 6.5826
  • Euro 7.2548
  • GR ALTIN 341.77
  • ÇEYREK 560.69

İngiliz tur operatörü Thomas Cook iflas etti

178 yıllık İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflası üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, zarar görebilecek işletmeler için 'Kredi Destek Paketi' üzerinde çalışıldığını açıkladı.

İngiliz tur operatörü Thomas Cook iflas etti
  • 23 Eylül 2019, Pazartesi 19:20

İngiliz tur operatörü Thomas Cook iflas etti

178 yıllık İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflası üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, zarar görebilecek işletmeler için 'Kredi Destek Paketi' üzerinde çalışıldığını açıkladı.

Gökhan Kurtaran, Yasemin Kalyoncuoğlu,Durmuş Genç   |23.09.2019

İngiliz tur operatörü Thomas Cook iflas etti
 

    

Londra, Ankara

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden 178 yıllık İngiliz tur operatörü Thomas Cook iflas etti.

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflasında, Çinli ortağın teklifinin kabul görmemesi ve İngiliz hükümetinin görüşmelerde kurtarma paketine katkıda bulunmayı kabul etmemesi dikkati çekiyor.

İngiliz Sivil Havacılık Kurumu'ndan (CAA) yapılan açıklamada, İngiliz tur operatörünün, kurtarma görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından ticari faaliyetlerine son verildiği duyuruldu. 

İngiliz hukuk şirketi Latham & Walkins bünyesinde hafta sonu süren kurtarma görüşmelerinde, son çare olarak İngiliz hükümetinden destek istenirken, hükümetten talep edilen desteğin alınamamasının ardından şirketin kaçınılmaz olarak iflasının açıklandığı belirtildi. 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, konuya ilişkin New York'ta yaptığı değerlendirmede, "İngiliz hükümetinden 150 milyon sterlin seviyesinde sübvansiyon talep edildiği doğru. Bu, vergi mükellefleri için büyük bir para. Şirketlerin karşılaştıkları zorluklar karşısında ileride yaratabilecek ahlaki bir zarar ortaya koyar." ifadelerini kullandı. 

Dışişleri Bakanı Dominic Raab da stratejik bir ulusal çıkar söz konusu olmadığı sürece hükümetin devreye girmeyeceğini belirtirken, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ise iflasın şirket çalışanları ve tatilciler için üzücü bir haber olduğunu ifade etti. 

Tatilcilere, insanları evlerine getirmekle görevli şirket çalışanlarına anlayışlı davranmaları çağrısında bulunan Shapps, yaklaşık 150 bin tatilcinin ülkeye geri getirilmesi için onlarca uçak kiralandığını, uçuşların bugünden itibaren başlayacağını duyurdu. 

Çinli hissedarın kurtarma paketi

Thomas Cook'un toplam net borcunun Mayıs 2019'da 1,2 milyar sterline yükseldiği açıklanırken, şirketin en büyük hissedarı Çinli Fosun Grubu'nun liderliğinde 900 milyon sterlinlik kurtarma paketi üzerinde geçen ay uzlaşma sağlanmıştı. 

Kredi veren bankaların 200 milyon sterlinlik bir teminat fonu daha istemesi ise görüşmeleri çıkmaza sürükledi.

Fosun Grubu, daha önce şirketin kurtarılması için oluşturulacak destek paketi için tek başına 450 milyon sterlinlik katkıda bulunabileceğini duyururken, grubun ek finansman karşılığında Thomas Cook'un tur operatörlüğü kısmının yüzde 75 hissesini, hava yolu şirketinin ise yüzde 25 hissesini talep ettiği belirtilmişti.

Son teklife göre, kreditörler ve bankalar da 450 milyon sterlin daha finansman sağlayacak ve şirketin borçları silinecekti. Kreditörler ve bankalar, bunun karşılığında hava yolu şirketinin hisselerinin yüzde 75'ini, tur operatörü şirketinin ise yüzde 25 hissesini devralacaktı.

İngiliz hükümetinden destek istendi

Söz konusu teklif, hissedarlar tarafından kabul görmedi ve şirket, son olarak İngiliz hükümetinden 150 milyon sterlinlik destek talep etti. İngiliz hükümeti ise gelecekte ticari faaliyetleri nedeniyle zor durumda kalabilecek şirketlere örnek teşkil etmemek amacıyla söz konusu talebi reddetti. 

Çinli Fosun Grubu'ndan bugün yapılan açıklamada, "Şirketimiz, Thomas Cook konusunda diğer iştiraklerle, kredi alınan bankalarla, başlıca hissedarlarla ve diğer taraflarla birlikte teklif edilen yeniden sermayelendirme konusunda uygulanabilir çözüm bulunamamasından dolayı hayal kırıklığı yaşamaktadır. Pozisyonumuz süreç boyunca değişmedi. Fakat maalesef diğer faktörler değişti." ifadelerine yer verildi. 

Fosun Grubu, Thomas Cook Grubu'nda halihazırda yüzde 18,1 ile en büyük hissedar konumunda bulunuyor. Teklifin kabul edilmesi halinde Fosun Grubu'nun Thomas Cook Grubu içerisindeki etkinliği önemli oranda artacaktı.

Fosun Grubu'nun "pozisyonunun değişmediğini açıklaması", finansman teklifinin geçerli olduğu anlamına gelirken, kurtarma paketine müdahil diğer ortakların sunulan şartları kabul etmediği anlaşılıyor.

Bu arada, Thomas Cook'un diğer önemli hissedarları Invesco Asset Management, Standard Life Investment, Marathon Asset Management, Orbis Investment Management, Capital Guardian Trust, Blackrock Investment Management, Jupiter Asset Management, Norges Bank Investment ve Legal General Investment Management olarak sıralanıyor.

Sadece borçların faizi için 2011'den bu yana 1,2 milyar sterlin ödendi

Thomas Cook Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Peter Frankhauser, daha önce, şirketin 1,1 milyar sterlinlik finansman paketine ihtiyacı olduğunu açıklamıştı. 

Borçlarını yönetmekte giderek zorlanan Thomas Cook, 2011 yılından bu yana sadece borçlarının faizi için 1,2 milyar sterlin ödemek zorunda kaldı. 

150 bin kişilik eve dönüş operasyonu

Öte yandan, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülkeden İngiliz vatandaşlarının geri getirilmesi için operasyon başlatıldı.

Thomas Cook müşterilerini desteklemek için program başlatan CAA'dan yapılan açıklamada, şirketin 150 bin müşterisinin ülkeleri dışında olduğu belirtilerek, İngiliz hükümetinin talebi doğrultusunda 23 Eylül-6 Ekim'de bir geri dönüş programı başlatıldığı bildirildi. 

Thomas Cook müşterilerinin kaldığı otellerle iletişime geçileceği ve ATOL korumalı konaklama ücretlerinin ise devlet programı garantisinde olduğu kaydedilen açıklamada, şirketin müşterilerinin dönüş uçuşları ve konaklama seçeneklerinin yer aldığı "thomascook.caa.co.uk" adlı özel bir internet sitesi oluşturulduğu aktarıldı. Açıklamada, müşterilerin bu siteden uçuşlarını teyit etmeden havaalanına gitmemesi gerektiği uyarısına da yer verildi.

Açıklamada, müşterilerin evlerine mümkün olduğunca en yakın tarihlerde ulaştırılacağı ancak bazı aksamaların kaçınmaz olduğu vurgulandı.

İngiltere'de 9 bin, tüm dünyada ise 20 bin kişi işini kaybetti

178 yıllık Thomas Cook'un, kurtarma görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından bu sabah saatlerinde ticari faaliyetlerine son verildiği açıklanmıştı. Böylece kurtarma için yapılan son dakika görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine şirket resmen battı.

Şirketin iflasıyla İngiltere'de 9 bin, tüm dünyada ise 20 bin kişi işini kaybetmiş oldu.

Thomas Cook Grubu CEO'su Frankhauser, şirketin iflasından büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, milyonlarca müşterisi ve binlerce çalışanından özür diledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan açıklama

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile iflas eden İngiliz seyahat firması Thomas Cook'un faaliyetlerinden zarar görebilecek işletmeler için üzerinde çalışılan "Kredi Destek Paketi"nin en kısa sürede hayata geçirileceği bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, bugün itibarıyla iflas eden seyahat ve hava yolu şirketi Thomas Cookaracılığıyla Türkiye'de konaklayan misafirlere ilişkin Twitter'dan açıklama yapıldı.

Türkiye'de şu anda 21 bin 33 konaklamalı misafiri bulunuyor

İngiltere operasyonlarını bugün itibarıyla durdurma kararı alan Thomas Cook'un, Almanya, Rusya ve Kuzey ülkelerinde faaliyetlerine devam ettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bugün itibarıyla Thomas Cook İngiltere'nin ülkemizde 21 bin 33 konaklamalı misafiri bulunmaktadır. 22 Eylül 2019 dahil içeride konaklayan Thomas Cook misafirlerinin konaklamalarına ilişkin tüm ödemeleri, ATOL (İngiltere Kamu Otoritesi) güvencesindedir. İşletmelerinde, Thomas Cook İngiltere misafirleri konaklayan otellerin bu misafirlerinden ücret talep etmesi, odayı boşalttırması durumunda haklarında yasal işlem başlatılacaktır.

İşletmeler için destek paketi hazırlanıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında Thomas Cook İngiltere'nin faaliyetlerinden zarar görebilecek işletmeler için üzerinde çalışılan 'Kredi Destek Paketi' en kısa sürede hayata geçirilecektir."

"Valiliğimizce kriz merkezi oluşturulmuştur"

Antalya Valiliğinden yapılan açıklamada, Türkiye'ye ve özellikle de Antalya'ya binlerce turist getiren İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflas etmesi üzerine, bu operatörle kente gelen çok sayıda misafirin mağduriyet yaşama ihtimalinin doğduğu belirtildi. 

Bu konuda yapılan çalışmalara değinilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Muhtemel mağduriyetlerin yaşanmaması ve misafirlerimizin sağ salim ülkelerine dönebilmesi için Antalya Valiliğimizce kriz merkezi oluşturulmuştur. Kriz masası, Vali Yardımcısı Nurettin Ateş'in başkanlığında, Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği, İngiltere Antalya Konsolosluğu, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği, Alanya Turistik Otelciler Birliği ve Manavgat Turistik Otelciler Birliği yetkililerinin katılımıyla teşkil edildi. Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği Bürosunda oluşturulan kriz merkezi konuyu takip edecek, süreç tamamlanıncaya kadar herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için gerekli tedbirleri alacak."

Açıklamada, bu kapsamda, söz konusu tur operatörüyle bağlantı içerisinde olan turizm işletmeleri ve kente gelen misafirlerin durumlarının titizlikle takip edildiği de kaydedildi. 

"Otellerimizdeki müşteriler, İngiliz Sivil Havacılık Kurumu'nun uçaklarıyla dönmeye başladı"

Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, yaptığı açıklamasında, İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflasının dünya üzerinde ciddi etki yaratacak bir süreç olduğunu vurguladı.

İflas haberinin turizmcilere etkisinin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Uysal, şunları kaydetti:

"Otellerimizdeki müşteriler İngiliz Sivil Havacılık Kurumu’nun gönderdiği boş uçaklarla dönmeye başladı. Otellerimizde bu operatörün konaklayan müşterileri bulunmakta. Bu misafirlerin İngiltere'ye dönüşleriyle ilgili olarak İngiliz Sivil Havacılık Kurumu geri dönüş programı yaptı. Aynı zamanda müşterileri için İngiltere'den boş uçak göndererek, bölgemizde tatildeki misafirleri geri götürmeye başladılar. Bu süreç birkaç gün devam edecektir."

Uysal, otelcilerin alacaklarıyla ilgili durum tespiti yapıldıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ve öncülüğünde İngiltere’den alacaklar için de girişimlerde bulunulacağını bildirdi.

"Dün itibarıyla gelen tüm müşteriler İngiltere seyahat sigortası kapsamına alındı"

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, gazetecilere yaptığı açıklamada, İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflasının sadece Alanya için değil, dünya üzerinde ciddi etki yaratacak bir süreç olduğunu söyledi.

Alanya'da birden fazla Thomas Cook markalı tesislerin bulunduğuna işaret eden Sili, sektör temsilcileriyle gün içerinde maliyet ve risk değerlendirmesi yapacaklarını bildirdi. 

Halihazırda şirketin Almanya ve Rusya kanadındaki operatör ofislerinin faaliyetlerini sürdürdüğünü anlatan Sili, "İngiltere durmuş durumda. Çin kanadı devam ediyor. Aslında iş İngiltere'ye kilitlenmiş durumda. Dün itibarıyla gelen tüm müşteriler İngiltere seyahat sigortası kapsamına alındı. Onlarla ilgili bir sorun yok." ifadelerini kullandı. 

Thomas Cook ile gelen misafir sayısının yüzde 10'u bulduğunu aktaran Sili, diğer operatörlerden koltuk bulanlar veya sigortalarından ücret alanların tatilini yapacağını vurguladı. 

Skal İnternational Alanya Başkanı Mehmet Nedanlı ise 178 yıllık bir kurumun iflasının dünya turizmi için önemli olduğunu, soğukkanlı davranmak gerektiğini söyledi.

'Turistleri mağdur etmeden ülkelerine göndermeye çalışıyoruz'

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflasına ilişkin, "Birinci önceliğimiz otellerimizdeki Thomas Cook misafirlerini sağ salim ülkelerine ulaştırmak. Turistleri mağdur etmeden ülkelerine göndermeye çalışıyoruz. Hiçbir turisti mağdur etmeyeceğiz. Biz misafirperver bir ülkeyiz." dedi.

Bülbüloğlu, AA muhabirine, iflas olayının ardından otelcilere ulaşmaya ve envanter çıkartmaya çalıştıklarını söyledi. 

Mısır'da ve Tunus'ta iflaslarda turistlerin odalara kapatıldığını aktaran Bülbüloğlu, "Bütün otelcilerimize 'Bu insanlar bizi ve ülkemizi tercih etti, yıllardır gelen misafirler' diyoruz. Bu turistlerin hiçbir kabahati yok. Paralarını ödemişler, tatile gelmişler. Dolayısıyla ülkelerine tatillerini yapmış bir şekilde dönmeleri gerekiyor." diye konuştu.

Bülbüloğlu, bölgelerinde iflas nedeniyle şu ana kadar hiçbir turistin mağdur edilmediğini bildirdi. 

Marmaris ve çevresinin İngiliz turist ağırlıklı bir destinasyon olduğuna dikkati çeken Bülbüloğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'ye gelen 2,5 milyon İngiliz turistin 1,5 milyonu bölgemizi tercih ediyor. Bölgemizdeki otellerin hemen hemen tamamında Thomas Cook müşterisi vardır. Birinci önceliğimiz otellerimizdeki Thomas Cook misafirlerini sağ salim ülkelerine ulaştırmak. Turistleri mağdur etmeden ülkelerine göndermeye çalışıyoruz. Hiçbir turisti mağdur etmeyeceğiz. Biz misafirperver bir ülkeyiz. Thomas Cook otelcilere en son ödemesini 22 Ağustos'ta yapmıştı. Otelcilerin bir aylık ciddi bir ödemesi kaldı."

Ücret isteyene ve oda boşaltana işlem yapılacak

Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan da Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 22 Eylül itibarıyla Thomas Cook müşterilerinin konaklamalarına ilişkin tüm ödemelerin ATOL (İngiltere Kamu Otoritesi) güvencesinde olduğunu vurguladı. 

Thomas Cook misafiri konaklayan otellerin bu misafirlerinden ücret talep etmesi, odayı boşalttırması durumunda haklarında yasal işlem başlatılacağını hatırlatan Ayhan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında Thomas Cook faaliyetlerinden zarar görebilecek işletmeler için üzerinde çalışılan "Kredi Destek Paketi"nin en kısa sürede hayata geçirileceği bilgisini aldıklarını aktardı. 

Otelciler başta olmak üzere tüm esnafı sağduyulu olmaya davet eden Ayhan, "Marmaris'te konaklayan Thomas Cook müşterilerine tatillerinin sonuna kadar Türk misafirperverliğine yakışan bir biçimde hizmet vermek ve bu hadiseden etkilenmemelerini sağlamak bu sürecin en sağlıklı şekilde atlatılmasına yardımcı olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Önceliğimiz yabancı misafirlerin ülkelerine dönmeleri

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflasını ilişkin, "Önceliğimiz buradaki yabancı misafirlerin fazla rahatsızlık çekmeden ülkelerine geri dönmeleri." dedi.

Yasemin Kalyoncuoğlu   |23.09.2019

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Önceliğimiz yabancı misafirlerin ülkelerine dönmeleri
 

    

Ankara

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bakanlığın Ulus Tarihi Binasında düzenlediği basın toplantısında dünyanın en büyük tur operatörlerinden Thomas Cook'un kısmi olarak iflas açıklaması yaptığını hatırlatarak, dün gece itibarıyla şirketin İngiltere bölümüne kayyum atandığını ve operasyonlarını durdurduğunu kaydetti.

"Şu anda operasyon İngiltere ile sınırlı. İngiltere ayağının Türkiye'de yolcu sayısı 21 bin civarında. Bugün itibarıyla yolcuların ATOL'e yani İngiltere Kamu Otoritesine devri söz konusu. ATOL uçak göndermeye başladı. Yolcuları yavaş yavaş çekmeye başlıyor. Birkaç hafta içinde yolcuların tamamını geri çekecek." değerlendirmesinde bulunan Ersoy, operasyonun nasıl gelişeceğini izlediklerini bildirdi.

"Thomas Cook operasyonları İngiltere ile sınırlı değil"

Ersoy, dün gece yarısından itibaren şirketin yönetim kurulunda bir toplantı yapıldığını, bu toplantıyı takip ettiklerine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Thomas Cook operasyonları İngiltere ile sınırlı değil. Almanya, Kuzey ülkeleri (Nordic) ve Rusya bölümleri var. 48 saat içinde Almanya bölümüyle ilgili durum netleşecek. Daha sonra Nordic ve Rusya netleşecek. Biz Almanya bölümüyle görüşme halindeyiz. Almanya da bu operasyon durdurma işine dahil olursa o zaman Türkiye'de bulunan 21 bin yolcu sayısı 40 bin olacak. Buna Nordic ve Rusya'da eklendiğinde yolcu sayısı 80 bini bulabiliyor. Her ülkenin kendi kurtarma mevzuatı var. İnşallah İngiltere ile sınırlı olur diye düşünüyoruz.

48 saat içinde Almanya operasyonlarının nasıl şekillendiği belli olacak. Önceliğimiz buradaki yabancı misafirlerin fazla rahatsızlık çekmeden ülkelerine geri dönmeleri. Özellikle İngiltere misafirleri çok çok önemli. 2016 krizinde İngiliz turistler Türkiye'ye desteklerini eksiltmemişlerdi. Bizim turizmciler olarak İngiliz misafirler ve bütün turistler konusunda aynı hassasiyeti göstermemiz gerekiyor."

Bakan Albayrak ile "acil kredi çalışması"

Otellere, işletmelere uyarılarda bulunduklarının altını çizen Bakan Ersoy, 22 Eylül dahil giriş yapan Thomas Cook'un İngiliz misafirlerinin ödemelerinin İngiliz Kamu Otoritesinin güvencesi altında olduğunu dile getirdi.

Ersoy, "Bu yolculardan herhangi bir şekilde ücret talep edilmemesi gerekiyor. Bu kurala uymayan işletmelere yasal soruşturma yapacağımızı belirttik." dedi.

İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un Türkiye'de büyük bir bütçesi, otellerin de yoğun alacakları olduğunu aktaran Ersoy, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile konuya ilişkin gece yarısı telekonferans yaptıkları bilgisini paylaştı.

Bakan Albayrak ile operasyon durdurma işleminden zarar gören işletmeler için acil bir kredi çalışması hazırladıklarını aktaran Ersoy, "Çok kısa sürede hayata geçirip, sektörün kullanımına açacağız. Şu ana kadar büyük bir aksaklık yaşanmadı." dedi.

Ersoy, bu akşam Antalya'ya gideceğini ve bölge otelcileri, sivil toplum kuruluşu başkanlarıyla toplantı yapacağını, kontrollü bir şekilde yolcuların tahliyesini yaptıklarını belirterek, "Thomas Cook'un Türkiye'de 700 bin civarında sezonda yolcusu vardı. Önümüzdeki sezonda bir tehlike arz eder mi? Onun yeri doldurulur diğer firmalar tarafından." ifadelerini kullandı.

 

Thomas Cook'un iflası İspanyol turizmini endişelendirdi

İflas eden İngiliz tur operatörü Thomas Cook, 40'tan fazla otelin sahibi ya da işletmecisi olduğu İspanya'ya yılda yaklaşık 7 milyon turist getiriyordu.

Şenhan Bolelli   |23.09.2019

Thomas Cook'un iflası İspanyol turizmini endişelendirdi
 

    

Madrid

İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflası, yılda 80 milyonun üzerinde turistin geldiği ve turizm gelirinin ülke ekonomisinde önemli bir yer tuttuğu İspanya'da endişe yarattı.

İspanya Endüstri, Ticaret ve Turizm Bakanı Reyes Maroto, Thomas Cook'un iflasının İspanyol turizm sektörüne olumsuz etkilerini görüşmek üzere özerk yönetimlerin turizm sorumluları ve otel yöneticileriyle önümüzdeki günlerde acil bir toplantı yapılacağını duyurdu.

Maroto, basına yaptığı değerlendirmede, Thomas Cook'un iflasından mağdur olan turistlerin ülkelerine geri dönüşlerinin sorumluluğunun İngiliz hükümetinde olduğunu söyledi.

Maroto,"İngiliz hükümeti, Thomas Cook'un ödemelerini askıya almasından etkilenen İspanyol turistleri geri gönderecek bir acil durum planının devreye sokulduğunu garanti etti. Şu anda hükümet olarak, iflastan etkilenen İspanyol turistlerin sayısını belirlemeye çalışıyoruz." dedi.

Öte yandan dünyanın ikinci en büyük tur operatörü olarak bilinen Thomas Cook'un iflasının İspanya'da özellikle Balear Adaları ve Kanarya Adaları'ndaki turizmi etkileyeceği belirtildi.

İngiliz tur operatörünün bu iki bölgede sahibi olduğu ya da işletmeciliğini aldığı 40'tan fazla lüks otelinin bulunduğunu söyleyen turizm sektörü temsilcileri, 2018 yılı istatistiklerine göre bu tur operatör aracılığıyla 7,1 milyon turistin İspanya'ya geldiğini hatırlattı.

Tenerife Oteller Federasyonu Başkanı Jorge Marichal da bir radyoya yaptığı açıklamada, "Thomas Cook'un iflası bizi özellikle havayolu bağlantılarında olumsuz etkiler. Kanarya Adaları'nın turizmi için ciddi bir darbe. Bu şirket, Kanarya Adaları'nda baş aktörlerden biriydi." değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Thomas Cook'un iflasından dolayı Kanarya Adaları'nda pazartesi günü 11 uçuşun iptal edildiği bildirildi.

 

'Thomas Cook'tan otellerimizin ve hizmet sağlayıcılarımızın alacağı var'

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Bağlıkaya, "Birçok turizm beldemizdeki otellerin ve hizmet sağlayıcılarının, faaliyetlerini durduran Thomas Cook'dan önemli miktarda alacakları bulunuyor." dedi.

Gökhan Yıldız   |23.09.2019

'Thomas Cook'tan otellerimizin ve hizmet sağlayıcılarımızın alacağı var'
 

    

istanbul

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Alanya, Side, Kemer, Fethiye, Bodrum ve Marmaris başta olmak üzere birçok turizm beldemizdeki otellerin ve hizmet sağlayıcılarının, faaliyetlerini durduran Thomas Cook'tan önemli miktarda alacakları bulunuyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bağlıkaya yaptığı yazılı açıklamada, dünyanın en eski tur operatörü konumunda bulunan ve dünyanın her yerine turist taşıyan İngiltere merkezli Thomas Cook şirketi, bugün itibariyle tüm faaliyetlerini durdurduğunu resmen açıkladığını anımsattı.

Dünyanın dört bir yanındaki Thomas Cook müşterilerinin yanı sıra tatillerini satın almış ama henüz tatillerine başlamamış olanlar için İngiliz resmi makamlarının devreye girdiğini bildiren Bağlıkaya, "Bugünden itibaren tatillerini sürdürenlerin evlerine dönüşleri ile tatillerini satın almış olanların tatillerini yapmaları, İngiltere’deki sigorta sistemi sayesinde sağlanacaktır." ifadelerini kullandı.

Mevcut sorunun çözümü için tüm güçleri ile çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Bağlıkaya, bu olayın Türk turizm tüketicilerinin güvenceli tatile kavuşmaları için yapılan yasa çalışmasının bir an önce yasalaşmasının önemini bir kez daha hatırlattığını belirtti.

Bağlıkaya, şunları kaydetti:

"Ayrıca yasa çalışması ile yabancı tur operatörlerinin Türk Seyahat Acentaları ile iş birliği yapmaksızın turizm ürünü tedarik etmelerinin yarattığı benzer sıkıntıları da çözmek gereği ortaya çıkmaktadır. Bu çerçevede Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda bekleyen yeni yasa tasarısının bir an önce Meclis gündemine getirilerek yasalaştırılması sektörümüzün sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi açısından büyük önem ve aciliyet taşımaktadır. "Alanya, Side, Kemer, Fethiye, Bodrum ve Marmaris başta olmak üzere birçok turizm beldemizdeki otellerin ve hizmet sağlayıcılarının, faaliyetlerini durduran Thomas Cook'tan önemli miktarda alacakları bulunuyor.

Tur operatörünün müşterisi tüketiciler açısından, zararlarının giderilmesi söz konusu olsa da Thomas Cook ile iş ortaklığı yapan, onlar adına tüketicileri ağırlayan ülkemiz işletmelerinin ticari olarak ciddi kayıpları oldu. Yaşanan bu durum, bu sezonun yanı sıra bir sonraki sezonu da derinden etkileyecektir. Başta oteller olmak üzere tüm tedarikçileri maalesef çok zor bir süreç bekliyor. Bu krizi de sektörümüzün dayanışması ve hükümetimizin desteği ile atlatacağımıza inanıyor, bu tür krizlerin bir daha yaşanmamasını ve ülkemiz turizm tüketicileri için de etkin güvencelere bir an önce kavuşmamızı temenni ediyorum."

 

'Türk turizmi bu krizi de aşacaktır'

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, "(İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflası) Soğukkanlı bir şekilde süreci takip etmeliyiz. Türk turizmi bugüne kadar önemli sıkıntıları aşmış bir sektör, bu krizi de aşacaktır." dedi.

Hatice Özdemir Tosun   |23.09.2019

'Türk turizmi bu krizi de aşacaktır'
 

    

Antalya

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflasına ilişkin, "Soğukkanlı bir şekilde süreci takip etmeliyiz. Türk turizmi bugüne kadar önemli sıkıntıları aşmış bir sektör, bu krizi de aşacaktır." dedi.

Yağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden Thomas Cook'un finansal yapılarıyla ilgili sıkıntı nedeniyle iflasını duyurduğunu hatırlattı.

Durumu yakından takip ettiklerini aktaran Yağcı, Türkiye'de bugün itibarıyla 21 bin civarında İngiliz turistin olduğunu, bunun önemli bir kısmının da Akdeniz ve Ege'de bulunduğunu bildirdi.

Gelişmelere ilişkin dünden itibaren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile iletişim halinde olduklarını anlatan Yağcı, "Bakanlık ve özel sektör olarak konunun takipçisiyiz. Sektörümüzün ve misafirlerin süreçten en az etkilenmesi konusunda önlemleri ve gelişmeleri görüşüyoruz. Gelişmeleri takip ediyoruz. Gelişmeleri de sektör paydaşlarımızla paylaşıyoruz. Soğukkanlı şekilde süreci takip etmeliyiz. Türk turizmi bugüne kadar önemli sıkıntıları aşmış bir sektör, bu krizi de aşacaktır." diye konuştu.

Yağcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da harekete geçerek bir destek paketi çalışması içinde olduğunu vurguladı.

Yaşananlarda İngiliz turistlerin herhangi bir suçu olmadığını, paralarını ödeyip tatile geldiklerini aktaran Yağcı, "Tatil için ülkemize gelen misafirlerimize, Türk turizmciler olarak gereken misafirperverliği göstereceğiz. Onların mağdur edilmemesi için üzerimize düşeni yapacağız. Onları Türk misafirperverliğine yakışır şekilde ağırlayıp ülkelerine göndermemiz lazım." dedi.

"Hiçbir otelci arkadaşımız müşterilerini mağdur etmez"

Antalya'daki bir otelin yönetim kurulu başkanı Ramazan Üçdan da turizmci olarak Türkiye turizmine önemli katkıları bulunan 178 yıllık bir tur operatörün iflas haberini almaktan üzüntü duyduklarını söyledi.

Şu anda gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Üçdan, kendi otellerinde de İngiliz turistlerin bulunduğunu kaydetti.

Üçdan, hiçbir turistin mağdur edilmeyeceğini belirterek, "Daha önce de bu tür olaylar yaşandı. Hiçbir otelci arkadaşımız müşterilerini mağdur etmez. Daha önce de tur operatörlerinin iflasına ilişkin sıkıntı yaşadık ama bunu müşterilerimize yansıtmadık. Müşterilerimizi gidene kadar en iyi şekilde ağırladık. Bu konuda da aynı yaklaşım içinde olacağız." ifadelerini kullandı. 

 


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık