google.com, pub-3742645726534165, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 6.2336
  • Euro 6.8843
  • GR ALTIN 316.49
  • ÇEYREK 517.46

Belçika'da 1 Haziran'dan itibaren yürürlüğe alınan yeni düzenlemeler

1 Haziran'dan itibaren Belçika mevzuatında yapılan değișiklikler nelerdir? Trafik kurallarında bazı değişikliklerin, ebeveynlik izninde yeni düzenlemelerin ve spor komisyoncularına katı önlemlerin getirilmesi gibi Belçika mevzuatında yapılan birçok yeni düzenlemeler, 1 Haziran itibarıyla yürürlüğe girmiș bulunuyor

Belçika'da 1 Haziran'dan itibaren yürürlüğe alınan yeni düzenlemeler
  • 02 Haziran 2019, Pazar 12:23

Bruxelles Korner

Zehra Özer

Çalıșan ebeveynlere bir veya yarım izin günü 

1 Haziran’dan itibaren çalışan ebeveynler haftada yarım gün veya iki haftada bir bütün gün ebeveynlik izninden faydalanabilir. 1 Haziran’dan önce ebeveynlik izni sadece tam zamanlı, yarı zamanlı veya haftanın bir günü olarak alınabilirdi. Ebeveynlik izni şimdi işverenin onayıyla haftada yarım gün veya iki haftada bir bütün gün olarak da alınabilir. Ancak, işverenin onayı șart. Dolayısıyla şirketler izin verme durumunda tüm çalıșanlarına eșit davranmak zorundadır. Şirketler tek bir çalıșanının ebeveynlik iznini onayladığında, tüm çalıșanlarına aynı izin hakkını tanımak zorundadır.  

İmmünoterapi tedavisi ücreti hastaya geri iade edilecek

Sağlık Bakanı Maggie De Block, iki tür kan kanserinde tedavi yönetimi olarak uygulanan yeni bir immünoterapi jenerasyonu olan CAR-T Hücre tedavisi ücretinin, 1 Haziran'dan itibaren hastaya geri ödenmesine karar aldı.

Moleküler biyoloji ve genetik modifikasyon teknoloji ve olanaklarının gelişmesi ve ucuzlaması yıllardır kemoterapiye sınırlı olan kanser tedavilerinde bir çağın kapanıp yeni bir çağın açılmasına sebep oldu. Kemoterapide kullanılan ilaçlar ile sadece kanserli hücrelerin değil; vücuttaki sağlıklı hücrelerinde ölmesinden dolayı bilim insanları kanserli hastaya özel kişisel terapi teknikleri geliştirmek üzere yoğun çaba göstermekteler. Bu girişimlerden en umut verici sonuç alınan biri de ‘CAR-T Hücre’ tedavisi.

1 Haziran 2019'dan itibaren, CAR-T Hücre tedavisinin ücreti iki hasta grubuna geri iade edilecek. Birinci grup, diğer tedavilerin başarısız olduğu akut lenfositik lösemili çocuklar ve genç yetişkinlerden olușur. İkinci grup ise diğer tedavilerin başarısız olduğu yaygın, büyük B hücreli lenfoma kanseri (agresif bir lenf bezi kanseri biçimi) olan yetişkinlerden olușur.

Yeni trafik kuralları

Trafik kuralları mevzuatına teknik olarak 31 Mayıs'ta yürürlüğe girecek olan altı yeni kural, yayalara, bisiklet ve elektrikli bisiklet sürücülerine daha iyi koruma sağlamalıdır.

İlk olarak, araç sürücüleri yerleşim alanı dışında bir bisikletçiyi solladığı esnada bisikletçiyle arasında 1 metre yerine 1.5  metre sollama mesafesi  bırakmak zorundadır. 

Bunun yanı sıra, uzun bir süredir bisiklet sürücülerine izin verildiği gibi, 45km/s hıza ulaşan Pedelec (hızlı elektrikli bisiklet) sürücülerine de bundan böyle 2’șer șeklinde yan yana ilerlemelerine izin verildi. Aynı zamanda, çocukların kaldırım üzerinde bisiklet sürmelerine hak tanıyan yaş sınırı, 9'dan 10 yaşa yükseltildi.

Başka bir önlem yayalar ile ilgilidir. Yayalar yolu geçerken 20 metre mesafesinde olan  yaya geçidini kullanmak zorundadır. Geçmişte bu 30 metre mesafesindeydi.

Son olarak, bir kavşakta "yeşil kare" ıșık yandığında (yeni trafik ıșığı șekli) 4 yol ağzında bekleyen tüm bisiklet sürücülerine aynı anda yola devam etmelerine izin verildi.

Küçük elektrikli araçlar

1 Haziran'dan itibaren, scooter, bisiklet, hoverboard, monowheels ve segway gibi küçük elektrikli araç sahipleri, artık trafik sigortası yaptırmak zorunda değiller. Assuralia sigortasından Wauthier Robyns, "Saydığımız bu küçük elektrikli araçlar bundan böyle otomatik olarak aile sigortası poliçisine alınacak" dedi. 

Ancak, saatte 25 kilometreden fazla hız yapan elektrikli araçlar için araba sigortası șart.  Kiralanan elektrikli araçlardan oto kiralama șirketi sorumludur.

Robyns, bir aile sigortası poliçesinin, sürücünün üçüncü şahıslara vereceği hasarı karșıladığını hatırlatırken sürücünün șahsi hasarını veya yaralanmasını karșılamadığını vurguladı. 

Spor komisyoncularına katı kurallar getirildi

Spor komisyoncuları, Haziran ayından itibaren daha katı kurallara uymak zorundalar. Örneğin, 15 yaş altındaki genç sporculara aracı olmalarına artık izin verilmiyor. Ayrıca,  komisyoncu olarak kaydını yaptırmak zorundadır.  Üstelik her hangi bir sorun yașandığında danışma komitesi kaydını iptal edebilir veya askıya alabilir. Artı, Flaman bölgesinde aktif Uluslararası veya daha önce başka bir bölgede kayıtlı olan komisyoncular, Flaman bölgesinde de kaydolmaları gerekir.

Belçika'da profesyonel futbolcu sayısı kadar futbol komisyoncusu var

Şu andan itibaren spor komisyoncuları 25.000 avroluk bir garanti parası yatırmak zorundalar. Zorunlu garanti parası kuralı, komisyoncuları yaptığı ișten caydırma amaçlı düzenlendi. Günümüzde Belçika'da mevcut olan futbol komisyoncu sayısı neredeyse profesyonel futbolcu sayısına ulașmıș bulunuyor.

Son olarak, komisyoncuların reşit olmayan sporculara belli bir ücret karşılığında aracılık etmeleri de yasaklandı. Flaman sosyal denetleme kurumu, hem komisyonculara hem de futbol kulüplerine kontroller uygulayacak. Reşit olmayan sporculardan ücret talebi tespit edildiğinde, ağır para cezası uygulanır, artı komisyoncu kaydı iptal edilir veya askıya alınır. 

Komisyonculara yönelik katı kurallar "Temiz Eller" operasyonu kapsamında yürürlüğe alındı. Yetkili bakan Philippe Muyters (N-VA), "Bu katı kurallar sayesinde komisyonculuk piyasasına şeffaflık kazandırmıș olacağız ve özellikle genç oyuncuları șimdikinden daha iyi bir șekilde korumuș olacağız" ifadesini kullandı.

Online şans oyunlarının TV reklamı yasaklandı

Son olarak, çevrimiçi şans oyunu reklamı içeren televizyon yayınları 1 Haziran'dan itibaren yasaklandı.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık