Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.7651
  • Euro 6.5229
  • GR ALTIN 243.52
  • ÇEYREK 396.85

1 Şubat'ta Belçika'da neler değişiyor?

1 Şubat'tan itibaren Belcika’daki çalışanlar izin günlerini gelecek yıllar zarfında biriktirebilecekler. Ayrıca, daha kolay banka değişikliği sağlanacak. Demiryolları şirketi SNCB-NMBS ve toplu taşıma şirketi De Lijn’in, bilet ve abonman ücreti artarken, Fransa'daki otoyollarının ücreti de pahalanıyor. Son olarak, Avrupa Komisyon üyelerine yeni davranış kodu geliyor.

1 Şubat'ta Belçika'da neler değişiyor?
  • 30 Ocak 2018, Salı 10:37

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

1 Şubat'tan itibaren çalışanlara “kariyer birikimi” adı altında yeni sistem başlatılırken, tren biletinin pahalanacağı ve banka değişikliğinin kolaylaşacağı duyuruldu. 

Kariyer birikimi

Şirketler, 1 Şubat'tan itibaren, personeline izin günlerini gelecek yıllar zarfında biriktirmeleri için imkan sağlayabilecekler. Çalışanlara, biriktirilen izin günlerini kendilerine elverişli olduğu zamanda kullanma fırsatı verilecek. Bu düzenleme sendika ve işverenlerinin alternatif bir sistem geliştiremedikleri için 1 Şubat'tan itibaren  yürürlüğe giriyor.  

Kariyer birikimi adı verilen yeni düzenlemenin uygulanabilmesi için, sektör düzeyinde toplu iş sözleşmesi (CAO) gereklidir. Eğer şirketin sektör sözleşmesi yoksa, bunu sektöründen talep edebilir. Şirket talebinden altı ay sonra hala gerekli sözleşmeyi edinememişse,  o zaman yeni sistemi kendi şirketinde sözleşme olmadan başlatabilir.

Banka değişikliği yapmak isteyenler

1 Şubat'tan itibaren "Bankswitching" adı altında başlatlan yeni hizmet, banka değişikliği yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırıyor. Tüketiciler, banka aracılığıyla çalışan alacaklılara veya banka hesaplarına ödeme yapan işverenlerine, yeni hesap numaralarını mevcut sistemde olduğu gibi, artık kendileri iletmek zorunda kalmayacaklar. Yeni bankanız yeni hesap numaranızı, "Bankswitching" adı altındaki hizmeti ile gerekli yerlere iletecektir.

Alacaklılarınız ve işvereniniz gibi banka hesabınıza ödeme yapanlar, banka değişikliğinizin bildirimini sizin aracılığınızla değilde doğrudan Bankswitching hizmetinden alacaklar.

Bankswitching (Bankalar arası geçiş) hizmeti diğer işlemlerinin yanı sıra, aynı zamanda eski ödeme kartının iptal edilmesi, bir önceki banka hesabının kapatılması ve bakiyenin yeni bankaya aktarılması için yeni banka ile birlikte çalışacaktır.

Toplu taşımada abonmanlar pahalanıyor

Demiryolları şirketi SNCB-NMBS ve toplu taşıma şirketi De Lijn, her yıl olduğu gibi bazı fiyat tarifesini 1 Şubat'ta artırıyor. Brüksel'deki toplu taşıma şirketi STIB-MIVB fiyat tarifesini artırmayacak. Demiryolları şirketi SNCB-NMBS'de abonman fiyat tarifesini % 2.49 oranında ve  diğer ulaşım ücret tarifesini % 1.49 oranında artırıyor. Toplu taşıma şirketi De Lijn'de ki fiyat artışı Buzzy Pazz ve Omnipas gibi abonmanlara uygulanacak.    

Standart bir bilet ortalama yüzde 0,94 oranında pahalanıyor. En ucuz bilet şubattan itibaren (2.2 euro yerine) 2.30 euroya mal olacak. Yaşlı vatandaşlar bileti (ikinci sınıfta 65 yaş üstü kişiler için gidiş ve dönüş yolculuğu) % 5 oranında bir artış ile 6.20 euro yerine 6.50 euro tutarında olacak. 1 haftalık Go Unlimited (Sınırsız Gez) abonman için yüksek fiyat artışı var, 26 yaş altındaki gençlerin okul tatilleri süresince sınırsız gez abonman ücreti 4 de 1’i artarak 15 euro ya yükseliyor. Bir aylık Go Unlimited abonman ücreti aynı kalıyor,  yani 25 euro.

Go Pass 10, Rail Pass ve bisiklet günü kartı gibi bazı abonmanların fiyatı değişmiyor.

De Lijn'de, tek bilet fiyatı değişmemektedir. 1 Şubat'dan itibaren otobüs veya tramvayla seyahat edenler,  60 dakikalık bir standart bilete, yine 3 euro, bir sms bilete 2.15 euro ve bir m-bilete (akıllı telefon aracılığıyla) 1.80 euro ödeyecekler. Şimdilerde akıllı telefonlarda m-bileti satın almak için birkaç app uygulaması mevcut. 1 Şubat'ta, 10 gezilik bir De Lijn kartı 1 euro pahalanarak böylece 16 euro ya mal edilecek, ancak De Lijn buna da m-card adı altında dijital bir alternatif sunarak, fiyatının 15 euro da kalmasını sağlıyor. Yolcular, m-card 'ını akıllı telefon üzerindeki bir app uygulaması aracılığıyla satın alabilecekler.

Grup halinde seyahat etmek de pahalanıyor. Şu anda, aynı güzergahı dolaşan 5 ila 44 kişilik gruplar için kişi başına 1,25 euro ya gelen bilet var. 1 Şubat'dan itibaren bunun ücreti, kişi başına 1.30 euro ya mal edilecek ve grupların en az 10 kişiden oluşmaları gerekecek. 

Fransa’da Péage (paralı otoyol) fiyat tarifesi artıyor

Fransa'da otoyol ücretlerine 1 Şubat'tan itibaren zam geliyor. Ülke genelinde otoyol ücret tarifesi % 1.03 oranı ile artarken % 2.04 oranına yükseliyor. 2016 ve 2017 yıllarından daha yüksek bir zam uygulanacak, o dönemde sadece % 1 oranında bir artış uygulanmıştı.

Bu zam, enflasyona ve Fransız Devleti ile otoyol ücretini toplayan şirketler arasındaki yılların sözleşmesine bağlı olarak uygulanıyor. Fiyat tarifesi her yıl yeniden gözden geçiriliyor.

Avrupa Komisyon üyelerine yönelik yeni davranış kodu

1 Şubat'tan itibaren Avrupa Komisyon üyelerinin sözde soğuma dönemi 18 aydan iki yıla uzatılacak. Avrupa Komisyon Başkanı için bu süreç üç yıla çıkarılacak. Eski komisyon üyeleri soğuma dönemi süreci içinde yeni işlevleri hakkında eski işverenini bilgilendirmek zorundalar. Aynı zamanda  Komisyon'da lobicilikle ilgili kısıtlamaları içeriyor.

Eski Komisyon üyelerinin durum ve davranışlarını takip edecek olan yeni bağımsız etik komitesi, daha önceki portföyleriyle ilgili sektörlerde çalışacak olan eski üyeler hakkında Komisyona önerilerde bulunacak.  Verilen öneri ve Komisyon kararı yayınlanacaktır.

Yeni davranış kodu, ilk defa "çıkar çatışması" nın temel olarak ne olduğunu anlatıyor. Aynı zamanda, Avrupa Komisyon üyelerinin çıkar çatışmalarından kaçınmaları gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, 10.000 euro'nun üzerindeki tüm yatırımları bildirmeleri gerekiyor. Görevi esnasında yapılan seyahat masrafları da her iki ayda bir yayınlanacak. Aynı zamanda, Komisyon Üyeleri için görev süreleri boyunca ve sonrasında itibar zorunluluklarını daha güçlendirecektir.

Öte yandan, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Komisyon Üyelerinin AP seçimlerinde herkes gibi ve aynı şartlarda aday olabileceklerini belirtiyor.

Yeni davranış kodu,  Juncker'in selefi José Manuel Barroso'nun yeni işi hakkında çıkan tartışmalar sonrasında getirildi. Barroso, 18 aylık soğuma döneminden sonra ABD’de yatırım bankası Goldman Sachs'a danışman olarak göreve başladı. Avrupa Komisyonunun etik komitesi, Barroso'nun etik kuralları ihlal etmediğini, ancak bu görevi kabul etmenin "akıllıca" bir davranış olmadığının sonucuna vardı.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık