google.com, pub-3742645726534165, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 6.7047
  • Euro 7.3643
  • GR ALTIN 343.25
  • ÇEYREK 563.15

1 Ocak 2020'den itibaren çatı ve pencerelerde sıkı ısı yalıtım kuralları

Belçika'nın Flaman bölgesinde mülk sahibi olanlar için 1 Ocak 2020 önemli bir tarihtir. Çatı ve pencerelerde ısı yalıtımı 1 Ocak 2020'den itibaren zorunlu hale getirilecek. Isı yalıtımı yapılmaz veya yetersiz yapılırsa, evin ‘yașanamaz’ olarak ilan edilmesine yol açan ağır ceza puanları uygulanacak.

1 Ocak 2020'den itibaren çatı ve pencerelerde sıkı ısı yalıtım kuralları
  • 22 Aralık 2019, Pazar 10:43

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

Dünya üzerindeki birincil enerji kaynaklarının hızla tükenmesi üzerine gelişmis ülkeler başta olmak üzere tüm ülkeler enerji ihtiyaçlarını kontrol altına alma ve enerjiyi etkin kullanma yöntemleri geliştirmişlerdir. Başta sanayi ve konut sektörlerinde olmak üzere, enerji tüketimleri her geçen yıl artmaktadır. Konutlarda kullanılan enerjinin büyük bir kısmı ısıtma ve soğutma amaçlı olarak tüketilmektedir. Söz konusu enerjinin etkin kullanılması, ısı yalıtımı ile sağlanabilir. Genel olarak; farklı sıcaklıktaki iki ortam (dış ortam havası – konut iç havası) arasındaki ısı geçişini azaltmak için yapılan işlemlere ısı yalıtımı denir.

CEZA PUANI NEDİR?

Belçika'nın Flaman bölgesinin çatı yalıtım standardına göre, tüm evlerin ve kiralık mülklerin çatıları 2020'ye kadar yalıtılmıș olmalıdır. Oturduğunuz șahsi veya kiralık konut yaşam standartlarını karşılamıyorsa, 1 Ocak 2020'den itibaren uygunsuz bulunup 'yaşanamaz' olarak ilan edilme riskini tașımaktadır. 2020'den itibaren çatı ve pencerelerin ıșı yalıtımı için bir ceza puanı sistemi yürürlüğe girmesi bekleniyor. Kurala uygun bulunmayan evlere ceza puanı kesilecektir.  

ÇATI ISI YALITIMI

Enerji verimliliğini artırmak için binada mutlaka ısı yalıtımı yapılması gerekmektedir. 1 Ocak 2020'den itibaren çatı yalıtımı yapılmayan veya çatı yalıtımı yetersiz bulunan bir eve standart olarak 15 ceza puanı kesilecektir; 15 ceza puanı evin yaşanamaz olarak ilan edilmesine yeterlidir. 

Binalarda duvar ve pencerelerden sonra en fazla ısı kaybı / kazancı olan bölüm șüphesiz ki çatıdır. Isı kaybeden çatının kullanım durumu, konstrüksiyonu, döşeme türü, malzemelerin yük taşıma kapasitesi gibi faktörler göz önüne alınarak kurallara uygun ısı yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır.

Isı yalıtım malzemeleri ısı kayıp ve kazançlarının azaltılmasında kullanılan, düşük kalınlıklarda enerji tasarrufu sağlamak amacıyla üretilmiş yüksek ısıl dirence sahip özel malzemelerdir. Isı yalıtım malzemelerinin en temel özelliği ısı iletim katsayılarının düşük olmasıdır.

İç ve dış ortamlar arasında 1 K sıcaklık farkı olması durumunda, binanın dış kabuğundan iletim ve havalandırma yolu ile birim zamanda kaybedilen ısı enerjisi miktarı birimine "Watt/Kelvin" denir. Zorunlu çatı yalıtımında kullanılması gerekilen malzeme, R-değerine veya en az 0,75 m² K / W (watt başına m² Kelvin) ısı direncine uygun  3 ila 4 cm kalınlığında yalıtım malzemesi kullanılmalıdır.

Çatı yalıtımının (veya çatı katı zemin yalıtımının) kurallara uygun yerine getirildiğini, bir Enerji yalıtım sertifikası (EPC) ile kanıtlayabilirsiniz.

PENCERE YALITIMI

Sadece çatıların ısı yalıtımı değil, aynı zamanda evlerin pencereleri de yeni yıldan itibaren çift camlı olmalıdır. Bu șıkı kural özellikle evin oturma odası, mutfak, yatak odası ve banyo odasındaki pencereler ile ilgilidir. Aynı zamanda merdiven yuvalarında, giriş alanları ve koridorlardaki pencerelerin de mutlaka çift camlı olması gerekmektedir. 

1 Ocak 2020'den  31 Aralık 2022'ye kadar yapılacak olan ev muayenelerinde,  tespit edilen tek camlı bir pencere için 3 ceza puanı ve birden fazla tek camlı pencereler için 9 ceza puanı kesilecektir. 2023'ten itibaren pencerelerin hala tek camlı olması, konutun yașanamaz olarak ilan etmesine  yeterli olacaktır.

DUMAN DEDEKTÖRÜ

2020 yılına kadar tüm evlerde ayrıca yangına karșı duman dedektörleri bulunmalıdır. Bu yasa önerisi Flaman Parlamentosu tarafından 22 Şubat 2017'de onaylandı. Yatak odasından bina dıșına çıkıncaya kadar içinden geçmek zorunda kaldığınız her odaya en az 1 duman dedektörü önerildi. Duman dedektörünü tavan ortasına yerleştirmeniz ideal bir çözümdür.

ESKİ ISITMA KAZANLARINIZI DEĞİŞTİRİN

Flaman hükümeti ayrıca Enerji Yenileme Programında evlerde bulunan eski ısıtma kazanlarının daha fazla kullanılmamasını öneriyor ancak bu öneri henüz yükümlülük haline getirilmedi. Ayrıca, ısıtma kazanının bakımı sırasında belirli değerlerin üzerine çıkılmadığına dair birkaç kontrol uygulanır. Doğal gaz kuralları 2018'de revize edilerek daha sıkı hale getirilmiș ve tavsiye niteliğinde yayımlanmıştır.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık