google.com, pub-3742645726534165, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.9355
  • Euro 6.564
  • GR ALTIN 298.08
  • ÇEYREK 487.36

1 Mart'tan itibaren Belçika'da neler değişti?

Yeni bir ay, yeni değişiklikleri beraberinde getirir. Belçika’da 1 Mart’tan itibaren yine bir takım değişiklikler uygulandı. Araba satıșında gerekli olan Car-Pass'a ek bilgi ilavesi, hizmet kuponlarının geçerlilik süresinin 1 yıla uzatılması, asgari emekli maașında hafif artıș sağlanması, Flaman Hükümetinin yıkım ve yeniden inșa etme primi getirmesi ve Valon bölgesinde sürücülere gereksiz yere araç motorunun çalıșır halde duraklama yasağının getirilmesi gibi, aralarından en önemlilerini sizin için derledik.

1 Mart'tan itibaren Belçika'da neler değişti?
  • 04 Mart 2019, Pazartesi 1:54

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

Car-Pass’a ek bilgi ekleniyor

Kilometre sayacında sahtecilikle mücadeleyi amaçlayan (araç karnesi) "Car-Pass" yasası 2004 yılına dayanmaktadır. Yasanın uzun zamandan beri bugünün ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesi gerekmekteydi.  Car-Pass belgesi aracın kilometre geçmișinin yanı sıra,  1 Mart'tan itibaren ek bilgiler içerecektir. Böylece arabanın alıcısı Car-Pass belgesi sayesinde araç hakkında daha detaylı bir bilgiye sahop olacaktır.

Ek bilgiler nelerdir?

Euro normu: araç üzerindeki vergi tutarının belirlenmesinde önemlidir, aynı zamanda düşük emisyonlu bölgelerin erişimi için de belirleyicidir.

Karbondioksit (CO2) emisyonları: Otomobillere uygulanan trafik vergisi CO2 emisyonuna dayanmaktadır. Bu emisyon değerleri bundan böyle Car-Pass'a eklenecektir.

Kaza sonrası teknik kontrol: Ağır kaza geçirmiş araçların, tamir edildikten sonra katı bir denetimden geçme zorunluluğu vardır. Bir araç ciddi bir kazadan sonra tamir edilirse, fren, şasi, direksiyon ve süspansiyon gibi bazı önemli parçaların zarar görüp görmediğinin tespiti için özel kontroldan geçirilir. Bazı kazalı araçlar eksik veya hatalı bir tamirden sonra incelemeden satışa sunulmaktadır. Bunu önlemek için, Car- Pass’a eklenen kaza sonrası bilgi  sayesinde arabanın alıcısı kazadan sonra aracın üzerinde bir inceleme yapılıp yapılmadığını Car-Pass’tan kontrol edebilecektir.

Valon bölgesinde durakladığın yerde araç motorunu boșa çalıștırma yasağı

Valon Bölgesinde durukladığın yerde arabanın donmuş camını çözmek amacıyla araç motorunu boșa çalıştırmak 1 Mart'tan itibaren bir çevre suçu olarak nitelendirilmektedir.

Araç motorunu gereksiz yere çalıștırmama kuralı zaten yol kodunun 8. Maddesinde tanımlanmıştı, fakat Valon Bölgesinde kuralı önemsemeyen sürücüler 1 Mart'tan itibaren para cezası riskiyle karșı karșıya kalmaktadır. Buzu çözmek için buz çözücü sprey, ılık suyla ıslatılmış sünger veya yumuşak bez kullanabilirsiniz.

Motor çalıșır vaziyette kırmızı ışıkta, yaya yolu geçitinde veya trafik kuyruğunda duraklamaya elbet izin verilir. Ancak, arabanın buzlu camını çözmek amacıyla motor çalıșır vaziyette duruklamak kesinlikle yasaktır. Vias sözcüsü Benoit Godart, “Motoru on saniyeden fazla çalıştırmak, yeniden çalıştırmaktan daha fazla CO2 salımı meydana getirir ” dedi.

İhlallin ilk  tespitinde polisten öncelikle bir uyarı alınır, ikinci tespitinde ise 50 avro tutarında bir para cezası uygulanacaktır.

Hizmet kuponlarının (Dienstencheques) geçerlilik süresi  1 yıla uzatıldı

Hizmet kuponlarının geçerlilik süresi  1 Mart 2019’dan itibaren sekiz aydan bir yıla uzatıldı. Çalışma Bakanı Philippe Muyters (N-VA) 'ın önerisi üzerine Flaman hükümeti tarafından buna karar verildi. Devletten hizmet kuponu satın alarak evlerde çok cazip şartlar altında kayıtlı işçi çalıștırılabilinir.

Çok sayıda insan hizmet kuponlarının sekiz aylık geçerlilik süresini gözden kaçırmaktadır. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 5 yüz bin adet hizmet kuponu, geçerlilik süresi gözden kaçırıldığı için değerini yitirdi.  Yıllık 1,1 milyar avro tutarında olan hizmet kuponlarının yaklaşık 5 milyon avrosu bu yüzden evinde temizlikci gibi kayıtlı ișçi çalıștırmak isteyenler tarafından parayla satın alınmasına rağmen değerlendirilemedi. Bu tür istihdamı tercih eden ișverenler ișçilere ödemeyi hizmet kuponlarıyla yapmaktalar.

Asgari emekli maașlarda hafif artıș

1 Mart 2019'dan itibaren kariyer hayatını tam doldurmuș emeklilerin  asgari emekli maașında % 0.7 oranında hafif bir artış sağlandı.

Eksik bir kariyer hayatına sahip olan emeklilerin asgari emekli maaşında hiçbir değişiklik uygulanmadı.

1 Mart 2019'dan itibaren mevcut miktarlar

Kariyer hayatını tam doldurmuș emeklilerin asgari emekli maașı

Aile reisi olan emekli:  yılda 18.801,47 avro  -  ayda 1.566,79 avro emekli maașı almaktadır.

Tek bașına yașayan emekli: yılda 15.045,92 avro  -  ayda 1.253,83 avro emekli maașı almaktadır.

Ölmüș eșinin üzerinden dulluk ödeneği alan:  yılda 14.844,85 avro  -  ayda 1.237,07 avro emekli maașı almaktadır.

Ölmüș eșinin üzerinden emekli ödeneği: Dulluk maașı diye de adlandırılan bu ödenek ölen eşin emeklilik haklarına dayanmaktadır. Hayatta kalan eş, belli koşullar altında hükümet tarafından bir emekli maaşı almaya hak kazanır.

Yıkım ve yeniden inșa etme primi

Anvers, Gent, Oostende, Mechelen, Sint-Niklaas, Leuven, Brugge, Kortrijk, Roeselare, Aalst, Dendermonde, Genk ve Hasselt  on üç Flaman kentinde ikamet edenler yıkım ve yeniden inșa etmede yüzde 21 vergi yerine yüzde 6 vergiye tabi tutulacaktır. Bu on üç kentin dıșında ikamet edenler ise Flaman Hükümetinin yıkım ve yeniden inșa etme primine bașvurabilirler.

7500 avro tutarında olan yeni prime  1 Mart 2019’dan itibaren  bu linkten www.energiesparen.be. bașvurabilirsiniz. Prim ödeneği yıkım gerçekleștikten sonra 3 ay içinde  ödenecektir.

R8 Kortrijk çevre yolunda  hız sınırı 90KM/S’e düşürüldü

Kortrijk çevre yolunda birkaç gün önce  90 km / s olan yeni hız limiti uygulanmaya bașlandı. Hız limiti levhaları birkaç gün yol kenarlarına yerleștirildi.  R8'in bazı kısımlarında yakın zamana kadar hala  120 km / s  hız limiti geçerliydi, fakat R8 çevre yolunun güvenliği için hız sınırı  90 km /s'e düşürüldü.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık