google.com, pub-3742645726534165, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 6.2336
  • Euro 6.8843
  • GR ALTIN 316.49
  • ÇEYREK 517.46

1 Eylül’den itibaren Belçika mevzuatında neler değiști?

Belçika mevzuatında her yeni ayda olduğu gibi yeni düzenlemeler yapılır, bu Temmuz ayı içinde geçerlidir. Özellikle eğitim alanında yeni hedefler (kazanımlar), okul ödeneği ve kayıt kuralları da dahil olmak üzere, yeni eğitim-öğretim yılı için birçok yeni yasa maddesi açıklandı. Ayrıca, yeni bir çocuk suç yasası yürürlüğe girerken, sağlık sektörü de ele alındı ve çocukların bulunduğu arabada sigara içme yasağının denetimine bașlandı. 1 Eylül’den itibaren nelerin değiştiğini sizin için derleyip bu başlık altında topladık.

1 Eylül’den itibaren Belçika mevzuatında neler değiști?
  • 02 Eylül 2019, Pazartesi 7:57

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

Okul ödeneği, kayıtlar ve eğitim personeli

Yeni kayıt hakkı 1 Eylül 2019 itibarıyla yürürlüğe girdi. Bu yeni düzenlemeyle, kapasitesini yetersiz bulduğu gerekçesiyle öğrencilerin kaydını reddetmek isteyen okullar, kayıtlarını digital kayıt prosedürü yoluyla düzenlemekle yükümlüdür. Kayıt yapan okullar, öğrencileri düzenlemek için aynı standart kayıt portalını kullanmaktadır.

Eğitim Ödeneği (studietoelagen) 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren okul ödeneği ile değiştirildi ve eski çocuk parasının yerini alan Büyüme Paketine dahil edildi. Eğitim Ödeneği kurumu, șu andan itibaren sadece yüksek eğitim alan öğrencilerin eğitim ödeneklerinden sorumludur. Bu nedenle, yeni eğitim yılından itibaren kreş, ilk ve orta öğretim ve HBO5 Hemşirelik eğitimi gören öğrencilerin, eski sistemde olduğu gibi Eğitim Ödeneği başvurusunda bulunmaları artık gerekmemektedir. Yeni okul ödeneğinin hesaplanması ve ödenmesi, eski çocuk parası fonu olan Groeipakket'in aracılığıyla otomatik olarak yapılacaktır. Yüksek eğitim gören öğrencilerin yardım ödeneği hala eskisi gibi Milli Eğitim Bakanlığının eğitim ödeneği departmanından talep edilmelidir.

Öğretmen eğitimi kursu, altı yeni öğretmen eğitimi kursuna dönüştürüldü. Öğretim kadrosu için de bir takım değişiklikler yapıldı.  Örneğin, geçici bir öğretim personeli, kariyerine başlangıç döneminde bir mentor tarafından takip edilerek yönlendirilmeye hak kazandı. Böylelikle süresiz olarak kadroya dahil edilme hakkına daha kısa bir zaman içinde ulașır (TADD). Öğretim personeli 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren evlilik için ve yasal olarak birlikte yaşama bildirisi yapmak için artık bir yerine iki izin günü hakkına sahiptir.

Eğitim seviyelerinde de birkaç yeni düzenleme uygulamaya alındı. Örneğin, yeni eğitim-öğretim yılında  anaokulunda kullanılan operasyonel eğitim kaynaklar, ilköğretim seviyesine yükseltildi.

Yeni kazanım ve gelişim hedefleri 

Ortaöğretimde 1 Eylül’den itibaren yeni hedefler getirildi.  Kazanım ve gelişim hedefleri Flaman Parlamentosu'nun belirli bir öğrenci nüfusu için gerekli ve ulaşılabilir bulduğu asgari hedefleridir. Örneğin, yeni eğitim-öğretim yılından itibaren orta öğretimde sadece bir A sertifikası, istisnai durumlarda ise bir C sertifikası verilebilir. Orta öğretimin birinci sınıfında artık bir B sertifikası verilemez. C sertifikası sadece istisnai durumlarda verilebilir, buna da sınıf konseyi karar verir.

Yeni eğitim-öğretim yılından itibaren Yükseköğretimdeki yüksek mesleki eğitim kursları (HBO5), yüksek eğitim kolejlerine yerleştirilecek ve "lisansüstü dersler" olarak sunulacaktır. Başka bir yenilik ise veteriner hekimlik eğitiminde lisans öğrencileri için zorunlu olan, ancak bağlayıcı olmayan bir giriş sınavının yapılmasıdır.

Flaman üniversitelerinin ve yüksek eğitim kolejlerinin programlarının kalitesini belirleme zorunluluğu da değişti. Bundan böyle Flaman Yükseköğretimdeki yüksek okulların ve üniversitelerin eğitim kalitesi kurumsal bir inceleme raporuyla belirtilecektir.

Ayrıca, gönüllü, hobi veya kișisel çalışmalarından dolayı yeterli tecrübe, bilgi ve beceri kazanmış olan insanlara nihayet yetişkinlerin eğitim merkezlerinde veya VDAB gibi benzeri bir EVC test merkezinde tanınmış bir yeterlilik sertifikasına sahip olma şansı verilecek. Sınavı kazanan yeterlilik sertifikasını alır.

Şoksuz kesim Valon bölgesinde de yasaklandı

Baș hayvanların șoksuz kesimi artık Valon bölgesinde de yasaklandı. Yasak 1 Eylül’de yürürlüğe girdi. Flaman bölgesinde zaten bir süredir yasaklanan șoksuz kesim Brüksel bölgesinde hala serbesttir.

500 bin memurun alım gücü artırıldı

Yaklașık 500 bin memura  yüzde 1,1'lik alım gücü artışı geliyor. Bu, yaklaşık 55.000 şirketin 440.000 çalışanı için geçerlidir.  

Eğitim izni

Özel sektörde çalışanlar, 1 Eylül itibarıyla ücret kaybı olmadan 125 saatlik eğitim izni alabilir. Flaman hükümeti çalıșanların ücret masraflarını işverene iade ederek üstlenir.

Ayrıca, 1 Eylül itibarıyla Flaman eğitim çeki getirildi. Eğitim çekleri, işgücü piyasasına yönelik herhangi bir meslek dalında eğitim alan çalışanların eğitim maliyetlerinin (en fazla 250 avro) yarısının geri ödenmesini sağlar. Ayrıca, Hollandaca, ICT veya işçi kıtlığı yaşanan meslek dallarındaki eğitim maliyeti yine eğitim çekleri aracılığıyla tamamen geri ödenir. Yükseköğretimi tercih eden çalışanlara  250 avro yerine maksimum 500 avro geri ödenir.  

Son olarak, işgücü piyasasında işçi kıtlığı yaşanan meslek dallarına odaklı ‘Flaman eğitim kredisi’ hakkı var. Flaman eğitim kredisi kapsamlı bir eğitimden geçmek isteyen ve yoğun bir eğitim alması gereken çalışanlar, çalıșma hayatına tam zamanlı, yarım zamanlı veya beşte birine ara vererek izin alma hakkına sahiptir. Bu çalıșanlar Federal desteğin yanı sıra Flaman hükümetinden de bir prim alırlar.

Gençlere yönelik yeni suç yasası

Gençlere yönelik yeni suç yasası, suç ișleyen gençlerin "toparlanmalarına odaklı bir yaklaşım" ile tasarlandı. Gençler sorumluluklarından (mevcut sistemde olduğundan) daha çok sorumlu tutulacak ve aynı zamanda zararlarını onarmak için onlara daha çok fırsat verilecektir.

Gençlere yönelik yeni suç yasasının amacı, gençlere (savcıya ve çocuk mahkemelerine) cevap verme fırsatı tanımak ve genç failin ișlediği suçun sorumluluğunu üstlenmesini sağlamaktır, gençlerin bu sayede eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmesi ve kendisinin de bir çözüm sunması bekleniyor..

Nihai müdahale yine kapalı bir kuruma yerleştirmek olacak, bu kaçınılmaz. Ancak kapalı bir kuruma hemen başvurmamak için, rehber eșliğinde ev hapsi almak gibi başka seçenekler de mümkün olacak.

Suç ișleyen gençler kapatılmak zorunda olduğunda bir topluluk kurumuna yerleştirilecek.

16 yaşın üzerindeki gençlerin istisnai durumlarda yetişkin olarak yargılanabilmelerini sağlayan kararname sıkı koşullarını korumaya devam ediyor. Koşullar kișinin sucuna göre ayarlanır ve sistem daha sıkı bir şekilde uygulanır. Suç ișleyen gençlerin kapalı bir ortamda daha uzun bir süre kalabilmelerini sağlayan bu  alternatif yolun amacı,  cezaevlerine düșen gençlerin sayısını azaltmaktır.

Her cezaevinde denetim komitesi

1 Eylül'den itibaren her cezaevinde bir Denetim Komitesi kurulacak. Denetim Komitesinin üyeleri, diğer görevlerinin yanı sıra, cezaevinin çalıșmalarını denetlemek ve gelecek yıldan itibaren tutukluların yönetime karşı şikayetleriyle ilgilenmek zorundadır. Her komitede en az iki avukat ve bir doktor bulunmalıdır, ancak buna ulașılamadığında farklı konumda olanlar da memnuniyetle kabul edilir. Merkez Cezaevi Denetleme Kurumu (CTRG) cezaevi başına her bir denetim komitesinde altı ila on sekiz üyenin bulunması gerektiğini öngördü.

Denetim komitesinin asıl amacı cezaevinin bağımsız denetimini, tutuklulara yapılan muamelenin denetimini ve kurallara uyum gösterilmesini sağlamaktır. Komitenin 2020'den itibaren mahkumlardan gelen şikayetleri ele alarak cezaevi yönetimiyle istișare yapıp çözüm sunmalıdır.  

Komite üyeleri her ay geçen ayın şikayetlerini, yorumlarını ve bulgularını tartışmak üzere bir araya gelir. Ayrıca, komitenin her yıl tüm faaliyetlerini açıklama zorunluluğu vardır.

Sağlık profesyonellerinin görevi genișliyor

1 Eylül’den itibaren sağlık profesyonellerine, hastaya göz damlası vermek, şeker seviyelerini ve kan basıncını ölçmek gibi ek işlemler yapmalarına izin verildi. Bu tarihten önce sağlık profesyoneli olarak kaydedilenler, yeni görevlerini yerine getirebilmek için 150 saatlik bir eğitim kursuna katılmak zorundadır.

Ambulans görevlilerine yeni düzenleme

1 Eylül'den itibaren, acil olmayan durumlarda hastaların sağlık kurumlarına veya bakım sağlayıcılara yapılan nakliyesinden sorumlu olan ambulans görevlilerine yönelik yasal bir düzenleme yürürlüğe alındı. Ambulans görevlilerinin en az 160 saatlik bir eğitim almaları gerekmektedir. Gerekli kriterleri karşılayamayanlara bir takım geçiş tedbirleri uygulanacak..

Ambulans görevlilerinin 160 saatlik eğitimine ek olarak, yılda en az 8 saat süren bir eğitim kursu almaları gerekir. Ambulans görevlilerinin, oksijen tedavisi uygulaması, hastanın doğru șekilde kaldırılması ve yerleștirilmesi gibi belirli performansını hastanın durumuna göre uygulaması gerekmektedir.

Erkek çocuklarına da HPV'ye karşı ücretsiz aşı  

2 Eylül’de bașlayan 2019-2020 eğitim yılından itibaren ilk ortaöğretim yılına bașlayan erkek çocukları Human Papilloma virüsüne (HPV) karşı ücretsiz olarak asılanacaktır. Ebeveynler ve çocuklar, eğitim yılı başında öğrenci rehberlik merkezleri (CLB) aracılığıyla konuyla ilgili bilgilendirildikten sonra her gerekli aşıda olduğu gibi aşılama izni vermek zorundadır.

Human Papilloma virüsü (HPV) cinsel yolla bulaşan en bulaşıcı hastalıklardan biridir. 100'den fazla farklı tipi olduğu bilinen virüs genellikle ilk cinsel temas anında bulaşır. HPV enfeksiyonu, cilt rahatsızlıklarına ve (genital) siğillerin gelişmesine neden olabilir, ancak bazı tipleri kansere yol açabilir.  Kızlarda genel olarak rahim ağzı kanserine, erkeklerde ise boğaz, anal ve penis kanserine yol açabilir.

Rahim ağzı ve penis kanserinin dışında, vulva, vajina, anal kanserler ve baş boyun kanserlerine de yol açabilen ve cinsel yolla bulaşan Human papilloma virüsü (HPV) tüm dünyayı tehdit etmektedir.

Virüsün bulaşma yolu cinsel ilişki ile olur. Enfekte bir kişinin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), vajina veya dış genital bölgesi ile temas sonucu bulaşır. Oral yolla enfekte bir genital bölgeye temas edilmesi halinde de bulaşma olur. Prezervatif kullanmak bulaşmayı her zaman önlemez çünkü virüs prezervatifle kaplı olmayan bir genital alandan da bulaşabilir. Çok eşlilik HPV bulaşması için en önemli bir risk faktörüdür. Çok eşlilikten kaçınmak korunmada önemli bir etkendir. Çok eşli olunmasa bile eşlerden birinin daha önce HPV ile karşılaşması da HPV bulaşmasına yol açabilir. Her ne kadar prezervatif bulaşmayı yüzde 100 önlemese de prezervatif kullanmak bulaşmayı belirgin olarak azaltır. HPV korunmasında bugün için asıl etkili olan HPV aşılamasıdır.  Bu așı Belçika’da dahil tüm dünyada kullanıma sunulmuştur.

Fizyoterapistlere sabit ücret

Fizyoterapi hastaları, 1 Eylül tarihinden itibaren tedavileri için artık sabit bir ücret ödeyecekler. Eski sistemde olduğu gibi artık ücretin bir yüzdesini ödemeleri gerekmeyecek. Sabit ücret sayesinde  sistem kolaylaștırılmıș olacak.

Buna ek olarak, yedinci doğum gününden önce beyin felci gerçekleşmiş olan tüm yaș grubundaki yetişkinlere de bir saatlik özel kinoterapi seansları verilecek. Şimdiye kadar, bunun yaş sınırı 21 idi. Sonuç olarak, 700 kadar hastaya yardım edilecek.

Çocukların bulunduğu arabada sigara yasağı denetimi

Federal Halk Sağlığı'nın Tütün ve Alkol Kontrolü Hizmeti, yakında 16 yaşın altındaki çocukların bulunduğu arabada sigara yasağını denetlemeye başlayacağını duyurdu. 16 yaşından küçükler olan çocukların yanında arabada sigara içilmesini yasaklayan yasa, Nisan ayı sonunda Meclis tarafından onaylandı ve 19 Ağustos Pazartesi günü yürürlüğe alındı.

Federal Halk Sağlığı müfettişleri trafikteki araçları kontrol etme yetkisine sahip değildir.  Bu nedenle okul önleri gibi yetişkinlerin ve çocukların arabayla geldiği yerlere yerleşerek denetmeler yapılacak. Teftiş hizmetinin başkanı Paul Van den Meerssche, “Tüm müfettişlerden arabadaki sigara yasağını 1 Eylül'den itibaren denetlemelerini istedim” duyurusunda bulundu.

Van den Meerssche, "İlk haftalarda ve aylarda insanları hemen cezalandırmak niyetinde değiliz. “Farkındalığı artıracağız, hemen cezalandırmayacağız. İnsanları, küçük çocukların çevresinde sigara içmelerinin gerçekten sağlıksız olduğuna ikna etmeliyiz " ifadelerini kullandı.  

KBC banka hizmeti pahalandı

KBC bankasının müșterilerine sunduğu bazı hizmetler olduğundan daha da pahalandırıldı. Banka, müșterilerinin en popüler hesap paketine aylık katkısını yüzde 25 artırdı. KBC-Plusrekening-KBC Plus hesabı artık ayda 2 avro yerine 2,5 avroya mal olacak. KBC'ye göre, müşterilerin neredeyse yüzde 80'i bu formülü tercih ediyor.

Müșterinin KBC-Zichtrekening- KBC Genel Hesabı'na katkısı 1,25 avrodan 1,75 avroya yükseldi. Manuel işlemler 65 yaşın üzerindeki ve engelli müșteriler için ücretsizdir.

KBC-Basisrekening-KBC Temel Hesabı ücretsiz bir alternatif olmaya devam ediyor, ancak pakete dahil edilmemiş bazı işlemler bu formülde olduğundan daha da pahalı hale geliyor. Örneğin, başka bir bankanın bankamatiğinden para çekmek 0.20 avrosenten 0.50 avrosente yükselerek iki katın üzerinde  pahalandı.

KBC Bankası ücretsiz dijital alternatifi bulunan hizmetler için de bazı ücretini yükselti. Örneğin, hesap özetinin çıktılarını her ay postayla almak, şimdi ayda 0,85 avrosent yerine 1,7 avroya mal olacak.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık