Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.5848
  • Euro 6.2105
  • GR ALTIN 271.79
  • ÇEYREK 444.37

1 Eylül'den itibaren Belçika mevzuatında hangi yeni düzenlemeler getirildi?

Belçika'nın yeni Eğitim-Öğretim Yılı 3 Eylül'de başlasada, 1 Eylül'de yine neredeyse her ay olduğu gibi günlük yaşantımızı etkileyecek olan bazı değişiklikler uygulamaya alındı. Yeni düzenmelerde yeni otomobiller için daha sıkı emisyon testleri, miras yasasında daha akıcı kurallar ve eğitim kurumlarının tümünde kalıcı sigara yasağı getirildi. Artı, kendi iş yerini kurmak isteyen ișletmecilerin şirket yönetim sertifikası kaldırıldı. Belçika mevzuatındaki bu ayın yeni reformlarına bir göz atalım.

1 Eylül'den itibaren Belçika mevzuatında hangi yeni düzenlemeler getirildi?
  • 02 Eylül 2018, Pazar 15:43

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

İlköğretimde eşit işe eşit ücret

1 Eylülden itibaren az öğrenci sayısı olan okullar da dahil olmak üzere tüm ilkokul ve özel ilkokullarda müdür konumunda olan çalıșanlara en yüksek maaş skalasından eşit maaș ödenecektir. Toplamda 2.450 ilkokul müdürüne șu ana kadar her ay aldığından daha yüksek maaș verilecektir. Bu yeni düzenlemeyle yaklaşık 500 müdürünün maașı % 9 oranında artarken, 1.956 müdürünün maașı  sadece % 2 oranında artacağı duyruldu. 

Tüm eğitim kurumlarında kalıcı sigara içme yasağı

1 Eylül'den itibaren tüm eğitim kurumlarında sigara kullanan çalışanlar, ebeveynler, öğrenciler ve ziyaretçiler için kalıcı bir sigara içme yasağı getirildi. Yasak, günde 24 saat ve haftada 7 gün geçerli olacaktır.

Miras yasasında daha esnek kurallar getirildi

1 Eylül'den itibaren miras hukukunda uygulanan kapsamlı yeni reform yürürlüğe girdi. Bu yeni reform, kişiye mirasının tam olarak kime gideceğine dair seçme özgürlüğünü verir.

Örneğin, vasiyetçinin mirasının yasal olarak çocuklarına ayrılan bölümü ile mevcut olan diğer kısmı arasında uygulamalar yapıldı. Bundan böyle, tüm çocuklar birlikte yasal olarak vasiyetçinin mirasının sadece yarısına hak kazanırken, mirasının diğer yarısının kime gideceğine dair vasiyetçinin kendisi karar verecektir. Böylelikle örneğin, büyükanne ve büyükbabalar torunlarına veya parçalanmıș ailelerden olușan yeni aileler üvey kızlarına daha fazla malvarlığı bırakmayı tercih edebilecekler.

Yeni düzenlemede bir kişinin ebeveynleri artık yasal olarak korunur mirasçılar değiller. Bu yeni uygulama özellikle çocuksuz olan insanlar için önemlidir. Onlara, miraslarının tümünün artık ebeveynlerine değilde, örneğin bir kısmının partnerine, hayat arkadașına kalmasına tercih etme imkanı sağlandı. 

Diğer bir değişiklik ise, hayatayken bağışlanan malların (örneğin bir çocuğa bağışlanan ev gibi) kișinin ölümünden sonra 'Gayrimenkul' olarak bildirilmesi gerekmemektedir.  Bundan sonra, mirasın tümünün farklı mirasçılar arasında eşit olarak bölüștürmek amacıyla sadece evin değeri dikkate alınacaktır. Yeni düzenlemeden önce bağış yapmış ve eski kurallarda kalmayı tercih edenler, noterde bir "koruma belgesi" hazırlatarak bunu yasal olarak belgeletmeliler.

Flaman bölgesinde miras vergisinde yeni düzenleme

1 Eylül’den itibaren Flaman bölgesinde miras vergisi oranları çeşitli noktalarda değiştirildi. Böylelikle, miraslar için mevcut olan en yüksek yüzde 65'lik vergi dilimi ortadan kalkıyor ve en uzun yaşayan eșlere öncekinden daha yüksek bir muafiyet hakkı tanınacaktır.

Aynı zamanda erkek kardeşten veya kız kardeşten kalan mirasların tabi tutulduğu  en yüksek yüzde 65 vergi oranı ortadan kalkıyor. En yüksek vergi dilimi şu anda yüzde 55 oranına indirildi. Buna ek olarak, 35.000 avro’nun altında miras kalan miktarlar (daha düşük) yüzde 25 vergi oranına tabi  tutulacaktır.  

Aynı zamanda en uzun yaşayan eșleri ekliyecek değişiklikler var. Şimdiye kadar onlara miras kalan ev için bir vergi muafiyeti tanınıyordu. Bundan böyle, miras kalan gayrimenkul değerinin sadece ilk 50.000 euro'su vergiden muaf olacaktır.  

21 yaşından küçük olanlara ve yetim kalanlara, 75.000 euro'ya kadar bir muafiyet hakkı tanınacaktır. Son olarak, ebeveynin den veya büyükbaba veya anneden kalan bir miras bundan böyle esnek bir șekilde kendi çocuklarına aktarılabilinecektir.  

Evlilik mülkiyeti kanunu modernleştirildi

1 Eylül'den itibaren evlilik mülkiyeti yasası yeniden düzenlenip çağdaş aile formlarına daha uygun hale getirildi. Yeni reform, örneğin, boşanmadan veya eșlerden birinin ölümünden sonra mali açıdan hâlâ çok karșılanan bazı can sıkıcı durumların önlenmesine yardımcı olmalıdır.

Yeni yasa, diğer şeylerin yanı sıra, malların bölünme sistemini kolaylaștırmalıdır.  Şu anda, kendi iş yerine sahip olan bazı insanlar mallarını sadece kendi üzerine bildirmeyi tercih ediyorlar; böylece, eğer ișleri ters gittiğinde eșleri alacaklılarının dışında kalıyor. Ancak bunun da olumsuz yönleri  vardır, örneğin evlilik süresince aile görevlerini üstlenen eș, boşanma sonrasında hiçbir yasal hak talep edemez ve boş ellerle ortada kalma riski vardır.

Bundan böyle, bu eșlerin koruması için daha çok imkanlar sağlandı.  Çiftler bir "uzlaşma maddesi" uygulamasını seçebilir. Evliliğin sona ermesi durumunda, her iki eşin malvarlığı yeniden hesaplanarak  bir anlaşma sağlanacaktır.

Yasal sisteme göre evli olanlar için de yeni düzenlemeler uygulanacaktır. Yeni reform, eşlerin sadece kendine ait olan ve ortak malvarlığına ilişkin daha netlik getirmelidir.

Uzlaşma mahkemesine, 5000 avroya kadar varan anlaşmazlıklar için yetki verildi

1 Eylül’den itibaren, șu ana kadar uzlașma mahkemesinde görülen 2.500 avroya kadar varan anlaşmazlıklar 5 bin avroya çıkarıldı.

Vatandaşlar böylece hemen bir ilk derece mahkemesine gitmek zorunluluğu duymayacaklar ve örneğin, bunun yerine uzlaşma mahkemesine başvurabilecekler.  

Tüm yeni otomobiller için daha sıkı emisyon testleri

Sadece yeni otomobil modelleri  değil, piyasada mevcut olan modeller de WLTP yöntemine göre test edilecektir. Bu, CO2 emisyonlarının ve aracın yakıt tüketiminin daha gerçekçi bir görüntüsünü sağlayan bir test döngüsüdür.

WLTP, Dünya Genelinde Uyumlu Hafif Taşıtlar Test Prosedürü anlamına gelir ve yerini aldığı, güncelliğini yitirmiş Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü'ne (NEDC) göre otomobilleri çok daha çeşitli sürüş koşullarına tabi tutar.

Eylül 2017'de tanıtılan WLTP'nin zorlu testleri yeni binek otomobillerin yakıt ekonomisi, CO2 emisyonu ve kirletici seviyelerini ölçmek üzere sıkı şekilde denetlenerek laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Elektrikli ve plug-in hibrit araçların enerji tüketimi de ölçülecektir.

Yeni testler, tüketicilere en yeni araçların günlük sürüş koşullarında nasıl performans göstereceği hakkında daha gerçekçi bir görünüm sunar.

"Yine de NEDC testi henüz güncelliğini tam olarak yitirmedi. Örneğin, otomobil üreticilerine, NEDC tarafından test edilen stok arabalarını satmaları için bir yıl zaman tanındı",  diyor otomotiv ve iki tekerlekli taşıt endüstrisinin federasyonu olan Febiac.

Buna ek olarak, trafik vergisi, hâla NEDC testlerinden çıkan CO2 emisyonları bazında (veya WLTP testinin emisyonların yeniden hesaplanması bazında) hesaplanmaktadır.

Kendi iş yerini kurmak isteyen ișletmecilere artık şirket yönetim sertifikası gerekmiyor

1 Eylül 2018 tarihinden itibaren kendi işinizi kurmak istediğinizde, artık şirket yönetim sertifikasına ihtiyacınız olmayacaktır. Flaman bakanı Philippe Muyters’e (N-VA) göre, böyle bir sertifika, yetenekli insanların bir işe başlamasını engelleyen gereksiz bir engeldir.

Kendi iş yerini kurmak isteyen ișletmeciler yakın zamana kadar,  İş Yönetiminin temel bilgisine sahip olduğunu kanıtlayan bir sertifika sunmalıydı. Bu sertifikayı alabilmeniz için, ekonomi alanında eğitim almanız gerekmektedir. Bu, eğitim, Syntra'da veya Yetişkin Eğitim Merkezlerinde verilir. Bu yükümlülük 1 Eylül'den itibaren ortadan kaldırıldı. İ

Halojen lambaların çoğunun satışı yasaklandı

1 Eylül'den itibaren iki tip halojen lambanın satışı raflardan kaldırılacaktır: mağazalar eski stoklarını satmaya devam edebilecekler, ancak bu stokların devamına izin verilmeyecektir. Daha spesifik olarak, yasaklanan E27 veya E14, yani armut ve mum şeklinde olan lambalardır. Avrupa, bu halojen lambalarını tıpkı eski ampuller gibi, ışıktan daha çok ısı verdikleri için yasakladı. Avrupa Komisyonu halojen lambalar yerine LED lambalarını öneriyor. LED lambaları satıșta daha pahalıdır, fakat daha uzun ömürlüdür.

İki yıl önce, diğer birkaç halojen lamba modeli daha yasaklanmıștı. Avrupa Komisyonu, yasağın 2023 yılına kadar 40 milyar kilowatt saat elektrik tasarrufu sağlayacağına inanıyor.

Uzmanlar, halojen lambalarının aynı miktarda ışık için LED lambalardan on kat daha fazla enerji kullandığını belirtiyorlar.

Eski ampuller 2009 yılında yasaklandı, ancak önceki yıllarda üretilen büyük stok nedeniyle, bunlar hala satıșa sunuluyor.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık