Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.6828
  • Euro 6.5204
  • GR ALTIN 223.32
  • ÇEYREK 364.62

1 Eylül'de Belçika’da neler değişiyor: ödenekler artarken, sigorta poliçeleri pahalanıyor, 10 yıl ikametten sonra yaşlılara gelir garantisi

Yeni bir ay, yeni değişiklikleri beraberinde getiriyor. 1 Eylül'de Belçika’da yine bir takım değişiklikler devreye girecek, en önemlilerini sizlere haberdar etmek istiyoruz. Neler mi değişecek gelin hep birlikte inceleyelim.

1 Eylül'de Belçika’da neler değişiyor: ödenekler artarken, sigorta poliçeleri pahalanıyor, 10 yıl ikametten sonra yaşlılara gelir garantisi
  • 28 Ağustos 2017, Pazartesi 17:47

Bruxelles Korner 

Zehra Özer

 

Bazı ödenekler artıyor.

Eylül ayından itibaren çeşitli sosyal ödenekler artırılacak. Toplumsal Refah merkezinden (CPAS-OCMW) sosyal yardım alan kişilerin yaşam ücretinin yanı sıra asgari emeklilik maaşı, en düşük işsizlik ödeneği ve engelliler yardımı 1 Eylül’den itibaren artırılacaktır.

Yaşam ücreti yüzde 0,9 ile artıyor. Partneri ile birlikte yaşayan Toplumsal Refah merkezinden sosyal yardım alan kişilerin minimum yaşam ücreti ayda 5 euro ile 583,47 euro ya artarken, tek başına yaşayanların aylık yaşam ücreti 8 euro bir artış ile  875,21 euro ya yükselecek. Aile yükü taşıyan sosyal yardım alan kişiler ise bu miktarın 1.156,53 euro dan 1.166, 94 euro ya yükseldiğini görecekler.

En düşük emeklilik maaşına da zam gelecek. Dolgun bir çalışma hayatına sahip olup tek başına yaşayan emeklilerin minimum emekli maaşı şimdi 1.212,45 euro ya çıkacak. Kendi işinde bağımsız olarak çalışanların emeklilik maaşı, (2014 yılından bu yana) toplamda 150 euro dan fazla bir artış görecektir. İşçi olarak çalışanların emeklilik maaşı ise ayda neredeyse 90 euro ile artıyor.  

En erken 1 Ocak 1995'te ve en geç 1 Aralık 2004'te emekliliğe ayrılanların emeklilik maaşı yüzde 1 oranında artarken, 2012 yılında emekliliğe ayrılanların emeklilik maaşı yüzde 2 oranında artacak.

Buna ek olarak, Yaşlılar Için Gelir Garantisi (IGO) ücreti de yüzde 0,9 ile artıyor. Somut bir ifadeyle, partneri ile birlikte yaşayan Yaşlılar Için Gelir Garantisi 701,72 eurodan 708.03 euroya artarken, tek başına yaşayan Yaşlıların Gelir Garantisi 1.052,58 eurodan 1.062,05 euroya yükselecek.

Yeni eğitim öğretim yılının başında, en düşük işsizlik ödeneği de artıyor: Bu artış aile yükü taşıyan işsizler için yüzde 3,5 oranındayken, tek başına yaşayan işsizler için yüzde 2 oranında  ve partneri ile birlikte yaşayan işsizler için ise yüzde 1 oranında artacak.

Engellilerin ve iş göremezlik (invaliden) ödeneği de artıyor. Engelli insanlara ödenen engellilik yardımı yüzde 2.9 oranında artarken böylece yaşam ücreti seviyesine gertiriliyor. Buna ek olarak, iş göremezlik ödeneği alanlar tatil parasından yaralanabilecekler; Yeni bir ek önlemle aile yükü taşıyanlar 110 euro ve diğerleri  52 euro tutarında tatil parası alma imkanları olacak.

Yaşlılar için sadece on yıllık ikametten sonra gelir garantisi sağlanacak

Yaşamlarını sağlayabilmeleri için yeterli gelir kaynağına sahip olmayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılara sağlanan Yaşlılara Yönelik Gelir Garantisi (IGO), ancak beş yılı kesintisiz olmak şartıyla Belçika'da en az on yıldır yaşayan yaşlılara verilecek. Bu önlem Emeklilik Bakanı Daniel Bacquelaine (MR) tarafından alındı. 

Bu önlem ile, sadece sosyal yardımlardan faydalanmak amacıyla Belçika’ya yerleşmek istenilmesi engellenmiş olacak. N-VA meclis üyesi Jan Spooren, "Biz insanların sırf IGO parası alabilmek için aile birleşimi yaparak ebeveynlerini buraya getirdiklerini gördük" dedi. Bakana göre, şu anda Belçika pasaportuna sahip olmayan 1.600'den fazla yaşlı insan IGO ödeneğinden yararlanıyor, " dedi.

Toplamda, yaklaşık 105.000 yaşlı Gelir Garantisi’nden (IGO) faydalanıyor. IGO ödeneği almak için hak kazanamayanların Toplumsal Refah merkezinden (CPAS-OCMW) yaşam ücreti alma hakkına sahiptirler. Ancak yaşam ücreti IGO ödeneğinden çok daha düşüktür. Bakan Spooren'e göre, söz konusu tedbir bu yıl devlet kasasına 2 milyon euro tasarruf sağlayacak. 2021'e kadar bu tasarrufun 9 milyon euro ya yükselmesi bekleniyor.

Belçika’da sigorta lideri olan Sigorta Şirketi DKV, Eylül ayından itibaren hastane sigortasının primlerini artırıyor. Bu değişiklik, Merkez Bankası'nın talebi üzerine uygulamaya alındı. DKV'nin 2000 yılı öncesi piyasaya sürdüğü hastane sigortası poliçeleri yüzde 9 oranında pahalanıyor. 2000 ile 2015 yılları arasında yapılan sigorta sözleşmelerine yüzde 5,5 oranında bir artış uygulanacak. Sigorta Şirketi DKV,  "Bu pahalanma, bir çocuk için (19 yaşa kadar) 13,80 euro luk ve bir yetişkin için (20 yaştan itibaren)  44,30 euro' luk bir artış anlamına geliyor" diyor. 

Merkez Bankası Eylül 2018 itibarıyla, yüzde 1'den yüzde 1.6 oranına varan yıllık ek artışlar uygulayacak

Oranlarda kayıba uğrandığı tespit edilirse, Merkez Bankası sigorta prim artışlarını tek taraflı uygulabilecek güce sahiptir. De Tijd gazetesine göre, DKV'nın prim artışı 15 milyon euro luk bir açığı kapatmalıdır. Sigortacı aynı zamanda, "hastane masraflarında güçlü bir artış" olduğunu belirtti.

Yeni otomobillerin tüketim testleri daha elverişli duruma getirildi

1 Eylül'den itibaren yeni otomobiller CO2 emisyonlarını ve yakıt tüketimini ölçmek için daha kapsamlı testlere tabi tutulacaklar. Bu yeni testler, daha gerçekçi genellikle daha yüksek değerlerin sonucunu vermeli. Otomobillerin CO2 emisyonlarına göre hesaplanan trafik vergisinde şimdilik bir değişiklik uygulanmadı. Yeni test (Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure) kısaca WLTP testi olarak adlandırılıyor. Bu, WLTP sürüş döngüsü Küresel Uyumlu Hafif Araç Test Prosedürü) yakıt tüketimi değerlerini gösterecektir. Mevcut yasal zorunluluk olan NEDC'ye (New European Driving Cycle - Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü) kıyasla WLTP sürüş döngüsü günümüzün sürüş alışkanlıklarına daha yakındır. Bu yeni test tüm otomobil alıcıları için standartlaştırılmış ve eski NEDC testinin yerini alıyor.  

Bu yeni ölçüm metodu, Eylül ayından itibaren piyasaya çıkan yeni otomobil modellerinde uygulanacaktır. Eylül 2018'den itibaren, uzun süredir ticarileştirilen modeller de dahil olmak üzere tüm yeni araçlar, WLTP yöntemine göre test edilecektir.

Brüksel'de başvurulan yeşil kredi, güneş enerjisi panelleri için de kullanılabilinir

Eylül ayından itibaren Brüksel'de, yeşil kredinizi güneş enerjisi panelleri, ısı pompası veya güneş enerjili su ısıtıcısı gibi yenilenen enerji yatırımlarınızda kullanabilirsiniz. Yüzde 0 ila 2 arası faiz oranında olan Yeşil Krediye başvurarak Brüksel’de evinizde enerji tasarruflu yenileme işleri yapabilirsiniz. Uzun zamandır yeşil krediye evin tüm izolasyonu dahilinde, süper izolasyonlu camlar taktırmak veya daha verimli ısıtma cihazları taktırmak için başvuruluyordu.   

Yenileme İşleri, resmi olarak tanımlanmış şirket tarafından yapılmalıdır.

Ayrıca, Flaman bölgesinde de evinizde enerji tasarrufu sağlamak için yeşil kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bundan böyle kendi işinde çalışan yeni doğum yapan anneler ücretsiz hizmet çeklerinden faydalanabilmeleri için başvuru yapmaları gerekmiyor.

Yeni doğum yapmış serbest meslek mensubuna ait olan kadınlar ev işlerinde kendilerine kolaylık sağlayan 105 adet ücretsiz hizmet çekinlerine başvurmaları gerekmeyecek. Bundan böyle Sosyal sigorta fonunun çalışanları yeni doğum yapmış kadınlarla itibata geçerek ücretsiz hizmet çekinlerine ihtiyaç duyup duymadıklarını sorarak çekler sadece ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine gönderilecek.     

2016 yılından bu yana, kendi işinde çalışan ve yeni anne olmuş her kadının ev işlerinde yardımcı olunması için 105 adet ücretsiz hizmet çekine hakkı vardır. Bu çekler ile evinin temizlikci ücretini ödeyebilir. Ancak elde edilen rakamlar bağımsız olarak çalışan annelerin yüzde 12,5'inin bu çeklerden yararlanmadığını gösterdi. Ya hizmet çeklerini reddettiler ya da bu önlem hakkında yeterince bilgileri yoktu.  

Bundan böyle, Sosyal Sigorta Fonu, kendi inisiyatifi üzerine yeni doğum yapmış anneyle temasa geçmek zorundadır. Eğer anne, hizmet çeklerini istediğini onaylarsa fona gerekli belgeleri sağlamalıdır. Söz konusu tedbir, 1 Eylül'den itibaren Belçika'da bağımsız çalışan tüm kadınların doğumları için geçerlidir.

Brüksel marketlerinin kasalarında naylon torba kullanımını yasaklandı

1 Eylül'den itibaren Brüksel'deki marketler artık kasada müşterilerine alış verişlerini taşıyabilmeleri için plastik poşet sunamayacaklar. Yasak, Avrupa Birliğinde alınan bir önlemden kaynaklanıyor ve tüketicileri, yeniden kullanılabilir çantalar gibi daha çevre dostu alternatifler kullanmaları için teşvik etmeli. Tek kullanımlık poşetlerin yasağı, Brüksel’de ki  tüm esnaflar için geçerlidir.    

Ancak bu önlem, Brüksel'deki dükkanların plastik poşet kullanmalarının tamamen sonu anlamına gelmiyor. Örneğin, meyve ve sebze paketlemek veya sıvı gıdaları ambalaj etmek için tek  kullanımlık plastik poşetlere 1 Eylül 2018 tarihine kadar izin veriliyor ancak daha sonra bunada bir alternatif düşünülecektir. Ayrıca, esnaflara bu yılın Kasım ayına kadar tek kullanımlık torba stoklarını tüketmeleri için izin verildi.  

Valon bölgesi de geçen yılın sonunda tek kullanımlık plastik poşetleri yasakladı. Bu yılın mart ayından itibaren Valon süpermarketlerinde meyve ve sebze paletlemek için dahi olsun kullanılmıyor. Flaman Bakanı Joke Schauvliege’de (CD & V) yasağı tamamen destekliyor ancak henüz kendini destekleyen bir çoğunluk bulamadı. 

Bakıcı anne ve babaya tüzük getirildi

Yirmi yıldan sonra Belçika'da koruyucu veya bakıcı aileler için bir tüzük geliyor. 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek olan bu tüzük, koruyucu ailelerin hak ve yükümlülüklerini belirlemekle birlikte ebeveynler ile koruyucu aileler arasında net bir düzenleme sağlamaktadır. Bu tüzük aynı zamanda bakıcı aile olarak savunmasız çocuklara evlerini açmaları için insanları ikna etmelidir.  

Bakıcı hizmetinin, evlatlık edinme prosedürüne nazaran geçici bir fonksiyonu vardır. Bakıcı aileler, geçici olarak savunmasız çocukların sorumluluğunu üstlenirlerken onlara aynı zamanda konut, bakım ve eğitim sağlıyorlar. Ancak çocukların velayet hakkı biyolojik ebeveynlerde kalıyor. (Tabii ki mahkeme kararıyla çocuğun velayet hakkını kaybetmedikleri sürece).  

Bakıcı ebeveynlere şimdi bu tüzük sayesinde, evlerine aldıkları bu çocuklar hakkında, örneğin saç kesimleri, acil tıbbi müdahaleler veya aşıları ile ilgili önemli günlük kararlar alma hakkı doğuyor.  Okul, hayat felsefesi ve ciddi tıbbi müdahaleler gibi çok daha önemli seçimlerle ilgili kararlar hala biyolojik anne ve babalar tarafından alınıyor.

Bundan sonra, bakıcı ebeveynlerde dahil olmak üzere iki taraf, aile hakimi ile birlikte çocuğun hakkında kararlar alabilecekler. En az bir yıl kesintisiz olmak şartıyla bakıcı ailenin yanında yaşayan çocuk biyolojik ailesine geri döndüğünde bakıcı aile çocuk ile görüşme hakkına sahip olacak.

Flaman bölgesinden alınan rakamlara göre geçen yıl 4.717 bakıcı aile 6. 507 savunmasız çocukların bakımını üstlenediler.

Eğitim sisteminde değişiklikler

Yeni eğitim öğretim yılı da bir takım değişiklikleri beraberinde getiriyor. Böylece örneğin beş yaşındaki bir çocuğun ilköğretime kabul edilebilmesi için en az 250 yarım okul günü ana okulunda bulunduğuna dair kayıdı olması gerekiyor. Aynı zamanda yeni eğitim öğretim yılında planan çok günlü geziler için ailelere gönderilen maksimum fatura da yükselecek.   


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
avrupa korner tv
yukarı çık