google.com, pub-3742645726534165, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 6.2304
  • Euro 6.8589
  • GR ALTIN 318.64
  • ÇEYREK 520.93

  • 22 Eylül 2019, Pazar 18:23
Zehra Özer

Zehra Özer

Kimden, nasıl yardım isteyeceğimi bilmiyorum

Yoksuzluk öyle bir kelimedir ki içinde kendi hüznünü barındırır, iyi bir kelime olmadığını sezdirir, yoksuzluk yoka dahi sahip olamamaktır.

Belçika'da yoksullukla mücadele kapsamında Anvers üniversitesinin bașlatmış olduğu bir araştırması için gittiğim ev ziyaretlerinde yoksul insanların birçok içler acısı güçlükleri ile karşılaşmaktayım. Yerel halk arasında bile gerçek ihtiyaç sahibi olan o kadar çok aile var ki, ve ülkenin diline yeterince hakim olmayan yabancı kökenli ailelerde buna dahil... Bu çalıșma ile Belçika'da sosyal ödeneklerin ve hizmetlerin ne kadar erișebilir olduğu ve ne kadar insan bunlardan yayarlanıp yararlanmadığı araștırılmaktadır.

Bu ziyaretler esnasında gerçek ihtiyaç sahibi olan birçok aileye "Neden sosyal ödenek ve/veya hizmetlerden yardım talep etmediniz?" sorusunu yöneltiyorum.  Gerçek anlamda güç durumda olan bu insanların çoğu, sunulan yardımlardan haberdar değil veya nereye ve nasıl bașvuru yapmaları gerektiğini bilmemektedir veya yardım istemekten utanç duymaktadır.

Temel İhtiyaçlarımız

Yemek yemeden, su içmeden yaşayamayız. Tehlikelerden, soğuktan, sıcaktan korunmak için bir eve ihtiyacımız vardır. Çıplak gezemeyiz, giyinme ihtiyacı duyarız. Beslenme, barınma ve giyinme tüm insanların temel ihtiyaçlarındandır. Temel ihtiyaçlarımız karşılanmadığı zaman yaşantımızı sürdüremeyiz. Okula giden bir öğrencinin kitap, defter, kalem, silgi, çanta gibi okul gereçleri de temel ihtiyaçlardır. Bir çocuk anne veya babasından kendisine ayakkabı almasını istediğinde, çocuk için ayakkabı istek değil, ihtiyaçtır. Ayakkabısı yırtılmış ya da küçülmüş olabilir. Yağmurlu havalarda yırtık ayakkabı giyerse ayakları ıslanıp hastalanır vs… Oysa belirli bir markanın ayakkabısını istemesi ihtiyaç değil, istektir. Bu istekler karşılanmasa da çocuğun yaşamında güçlük çıkmaz.

En zor durumda olanlar tek ebeveynli aileler ve yașlılar

Aile reisi konumunda olan 85 yașına gelmiș bir adam, aldığı emeklilik maașının eși ve kendinin günlük temel ihtiyaçlarını karșılamadığından dolayı hala çalıșmaktadır. Benim kendisine yöneltiğim “Araștırmamıza katılmak istermisiniz” soruma “Araștırmanıza katkıda bulunmayı çok isterdim ama size zaman ayıracak vaktim yok çünkü eșimin ve kendimin insancıl bir hayat sürdürebilmemiz için bu yașımda hala çalıșmak zorundayım ve bunu söylerken lükse kaçan gereksinimlerden bahsetmiyorum” yanıtını verdi.  Yașlı adam günde belirli saatler evinden bir medya kurulușu için bazı araștırmalar yaptığını dile getirdi. 85 yașına gelmiș bir insanın geri kalan ömrünü artık dinlenerek geçirmesi gerekmez miydi? Devlet ne kadar yardım ödenekleri veya sosyal hizmetler sunsa da bazı bireylerin statüleri gereği bu haklardan az veya hiç denecek kadar yararlanamadığını farkettim. Bu bireylerin yardım çığlığına yasalar çerçevesinde yer yok gibi, biliniyor ama duyulmazdan geliniyor.

Bu insanlar günlük yașamlarında binbir güçlükle hayata tutunmaya çalışmaktadırlar. Ziyaret esnasında gördüğüm bazı içler acısı güçlükler karșısında bir de gerçek ihtiyaç sahibi olmadığı halde her türlü sosyal haktan haberdar olup "devletin mali deniz yemeyen keriz" mantığıyla yola çıkarak haksız yere faydalanmaya çalıșan aileleri de düșünmedim değil. 

Ev sahibi olmayan tek ebeveynli bir aile reisinin her ay karșılaması gereken ve biraz șansı varsa en az 650-700 euro'dan bașlayan kira ücretiyle (bunun daha su, gaz ve elektrik faturası var, ailenin temel ihtiyaçları var) 2,3 göz odada 6, 7 yıldır sosyal konut bekleyen tek gelirli anne veya babanın günlük yașadığı ızdırap karșısında, affınıza sığınıyorum ama, aynı evin içerisinde lüks hayat yașamalarına rağmen kendilerini boșanmıș olarak gösterip ve birilerinin torpiliyle evet doğru okudunuz yetki sahibi birilerinin torpiliyle 1, 2 veya 3 ay için de aslında hakketmediği sosyal konutta sadece adres gösteren açgözlü, vicdansız aileleri de düșünmeden edemedim.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


belgium korner tv
yukarı çık