google.com, pub-3742645726534165, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

 • Dolar 6.2336
 • Euro 6.8843
 • GR ALTIN 316.49
 • ÇEYREK 517.46

 • 12 Şubat 2017, Pazar 16:50
Derya Soysal

Derya Soysal

Sızlanmayınız yoldaşlar,biz kesinlikle yeneceğiz,çünkü biz haklıyız. Vladimir Ilyich Lenin.

Bruxelles Korner 

Derya Soysal

Sızlanmayınız yoldaşlar,biz kesinlikle yeneceğiz,çünkü biz haklıyız. Vladimir Ilyich Lenin.

 

Geçtiğimiz günlerde Leninin 93 üncü ölüm yıldönümünü dünyanın bir kısmı andı. İçşi/emekçi sınıfı bundan tam 93 yıl önce yastaydı. Solcular önderlerini kaybetmişti. Sovyet birliği sarsılmıştı. Resimleri/posterleri/sözleri hâlâ dünyanın 4 bir tarafında duruyor. Peki ardından bir asır sonra hâlâ akıllardan silinmeyen Lenin kimdir?

22 Nisan 1870 tarihinde, Simbirskte (şimdiki adı Ulyanovsk) Vladimir adındaki bir çocuk dünyaya gelir.

Serf bir ailenin çocuğudur. Serfliğin kaldırılmasının ardından özgürlüğünü kazanan bir aileden gelen İlya Nikolayeviç (1831-1886) ile Maria Aleksandrovna Ulyanovanın (1835-1916) oğludur. Ailesinin etnik kökeni melezdir. Rus, Tatar Türkü, Kalmuk, İsveç, Alman,... ataları sahip olduğu bilinir.

Genç yaşlarında kardeşleriyle birlikte Rusya Sosyalist Demokratik İşçi partisi üyesi olarak sosyalist mücadeleye katıldı.

Lenin hayatında büyük trajediler yaşadı. Arka arkaya ailesinin üyelerini kaybetti. Önce babasını, sonra ağabeyini ve kız kardeşini.

Ağabeyinin idamından sonra anarşist hareketler yerine Marksizm ideolojisini benimsedi, sonrasında ise öğrenci gösterilerine katıldı ve sonunda tutuklandı. Kazan üniversitesinden atıldıktan St.Petersburg Üniversitesi Hukuk Fakültesine yazıldı ve 1891 yılında 6 dil bilerek mezun oldu.

1895 yılında St.Petersburgda bir grup arkadaşı ile İşçi Sınıfın Kurtuluşu İçin Mücadele Birliğini kurdu. Birliğin amacı Marksizm etkisiyle işçilerin ağır çalışma koşullarını iyileştirmek, uzun mesai saatlerinin kısaltılmasıydı... İşte devrimcilik dönemi, devrimcilik başlamıştı. Ve Lenini destekleyenler Bolşevik olarak adlandırıldı.

Neyleyim kalbi soldan atmayan sevgiliyi diyerek, 1898 yılının Temmuz ayında Nadejda Krupskaya adındaki bir sosyalist eylemciyle evlendi.

 

Şubat 1917de Petrograda devrimci hareketlenme başladı. İlk başta eylemleri kadınlar başlattı sonra işçilerin katılımlarıyla daha büyük bir boyut aldı. 7 kasım 1917de Bolşevikler Petrogradda geçici hükümeti devirmek için harekete geçti. 8 kasımda Kışlık Saray ele geçirildi ve hükümet düştü. Bu 7 kasım 1917 devriminden sonra Vladimir İlyiç Ulyanov, veya bilinen adıyla Lenin II. Sovyetler Kongresinde Halk Komiserleri Konseyi başkanı seçildi.

 

Lenin iktidara alınmasıyla birlikte

 • toprak kararnamesini yayınlayarak büyük mülk sahipliğini yasakladı ve azınlıktaki toprak aristokratlarının elindeki toprakların halkın çoğunluğunu oluşturan yoksul halk kitlelerine dağıtılmasını emretti.
 • Ülkenin geleneksel ve çağ dışı düzenden kurtarılması için bir dizi yeni karar aldı. Kilise ile devlet ve eğitim kurumlarını ayırarak laik düzeni getirdi.
 • Kadınlar ile erkekler arasında siyasi ve sosyal alanda hak eşitliği sağladı.
 • İşletmeler üzerinde işçi denetimi getirerek fabrikalarda yönetimi devralacak işçi konseyleri kurulmasını emretti.
 • Bankaları ulusallaştırdı ve Çarlık döneminden kalma dış borçların ödenmesini reddetti.
 • Büyük çoğunluğu batı Avrupa devletlerince işletilen maden ocaklarını da millileştirdi.
 •  Lenin sınıfsal farklılıkların tamamen ortadan kalktığı eşit bir toplumsal düzenin ısrarlı savunucusuydu. Bu amaçla soyluluk ünvanları kaldırılarak tüm vatandaşlar yasalar önünde eşit kabul edildi.
 • Halk isyanının en önemli sebeplerinden biri olan ağır çalışma koşullarına çözüm olarak günlük çalışma süresini 8 saate indirdi.
 •  "Komünizm, Sovyet iktidarı ile tüm ülkeye elektriğin ulaştırılmasıdır." diyen Lenin, Rusya’nın her yerine elektrik götürülmesinin ve tarım ile sanayinin modernize edilmesinin önemini vurgulamıştır.
 • 3 Mart 1918'de Brest-Litovsk Antlaşması’nı imzalayan Lenin, Rusya’yı I. Dünya Savaşı’ndan çıkardı.

1922 yılında devletin federal yapısı konusunda tartışmalar yaşandı. Milliyetler Halk Komiseri olan Stalin tüm cumhuriyetlerin Rusya Federatif Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti içinde özerk nitelikte teşkilatlanmaları gerektiğini savunuyordu. Lenin buna şiddetle karşı çıkarak tüm cumhuriyetlerin eşit statüde, egemenlik haklarının korunduğu birleşik bir federasyon planı hazırladı. Plana göre her cumhuriyetin birlikten ayrılma hakkı vardı. Sonunda federasyonun oluşturulmasında Leninist ilkeler kabul edildi.

İdeolojisi bu meşhur sözleriyle özetlenir :

 

« İnsanlık henüz gelişmedi ve biz henüz işçilerin, tarım emekçilerinin, köylülerin, asker temsilcilerinin sovyetlerinden daha üstün ve daha iyi bir hükümet şekli bilmiyoruz. »   kaynak : Lenin Toplu Eserler, 24. Cilt

« Devrimci bir teori olmaksızın devrimci bir hareket olamaz. »

«  Silahsızlanma sosyalizmin amacıdır. »

“Paranın egemen olduğu bir toplumda, emekçilerin yoksulluk içinde kıvrandığı, bir avuç zenginin de onların sırtından asalaklık ettiği bir toplumda gerçek özgürlük olamaz.”

V. İ. LENİN

 

30 Aralık 1922'de Rusya Federatif Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin, Belarus SSC, Ukrayna SSC, Orta Asya ve Kafkas cumhuriyetleriyle birleşmesiyle Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği resmen kuruldu.

 

Lenin orta Asya ve Kafkasya Türk dünyasıyla ilişkisi bilinir. Lenin kurduğu büyük Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinde 5 Türk Cumhuriyet vardır (Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan). Günümüzün Rusya topraklarında olan diğer bağımsızlığını kazanamamış Türk devletlerini saymıyoruz.

Fakat Leninin, Anadolu'da ki Türk devletiyle yani bizim Türkiyemizlede yakın ilişki kurmuştu. Leninin kurtuluş savaşımızda büyük katkısı oldu.

Yardımları:

 -39 000 tüfek;

-327 makineli tüfek;

 -54 top;

63 milyon fişek;

147 000 top mermisi;

 2 Avcı botu;

 -Ankara'daki barut fabrikasının kurumasana yardım;

-Fişek fabrikasında içi gerekli teçhizat hammadde sağlama;

 -200 kilo külçe altın;...

Sovyet güçlerin sadece Anadolu'nun kurtuluş savaşında bir katkısı olmadı, 1944 yılında, Polonyada bulunan,Nazi kamplarındaki mahkumları ölümden kurtardılar. Sovyetler Birliği, Bir çok tarihçi tarafında, Nazileri yenmede en çok katkı verenler diye değerlendirilir.

Lenin'in sağlığı, devrim, suikast girişiminde aldığı  ve savaşın getirdiği gerginlik sonucu oldukça zarar görmüş1922 Mayıs’ında ilk defa felç geçirerek sağ tarafı kısmen felçli kalan Lenin’in hükümetteki rolü giderek azaldı. Aynı yılın aralık ayında geçirdiği ikinci felçten sonra aktif politikadan çekildi. 1923 Mart’ında geçirdiği üçüncü felcin sonrasında konuşma yeteneğini de yitirerek ölene kadar yatağa bağımlı kaldı.

21 ocak 1924, saat 18:50 de, 54üncü yaş gününde bir kaç ay önce, son uykusuna dalar ve sonsuzluğa yolculuğu başlar.

Kendisinden sonra SSCB'nin başına geçecek olan Stalin, çok daha farklı bir politikayla SSCByi yönetecektir, ve çok daha farklı bir imaj verecektir.

SSCB ise 1990 yılında Federal devletin oluşan, bir çok cumhuriyetlerin birliğinden, bağımsız cumhuriyete dönüşecek. Ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılması, 25 Aralık 1991 tarihinde SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un istifa etmesinin ardından Sovyetler Birliği'ni teşkil eden cumhuriyetlerin bağımsızlığını kazanmalarıyla Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağıldığı olaydır.

Bir çok siyasetçi tarafından Komünizm veya Sosyalizm ütopik görüşmede bile, Leninin kurduğu büyük Birlik 70 yıl sürdü. Ve kurduğu birlik büyük bir güce sahipti. Dünya gücü olarak, diğer sağcı/kapitalist güçlerin karşısında durdu. Ve büyük Amerika'nın, küçük Küba'yı ezmesine izin vermedi.

.

SSCBnin Dünyadaki etkisi malumunuzdur. O yüzden Sovyetler birliğini ve kurucusunun araştırmadan okumadan dünyayı ve tarihini anlamak olanaksızdır.

 

 İyisiyle, kötüsüyle, Lenin, yirminci yüzyılın unutulmayacak karakterlerinden biri. Değerlendirdiği ideolojisiyle, kurduğu büyük Sovyetler Birliğiyle tarihe damga vurdu.

Derya Soysal


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


belgium korner tv
yukarı çık