google.com, pub-3742645726534165, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 18 Ağustos 2017, Cuma 12:06
Derya Soysal

Derya Soysal

Kurtuluş Savaşında, Anadolu'daki Hristiyan Türkleri, Milli Müdafa saflarına çekmiş, Ortodoks Türk Kilisesinin lideri Papa Eftim kimdir?

1884 yılında, Yozgat’ın Akdağmadeni kazasının İstanbulluoğlu Mahallesi'nde doğdu. Babasının adı Karahisarlı Baraş’tır. İlk ve orta öğrenimini Akdağmadeni’nde yaptı. 21 yaşında iken Ruhbanlık mesleğine girdi. 1912’de diyakos 1915’te seçimle papaz olarak 'Eftim' adını aldı ve Akdağmadeni’ne döndü. 1918′de Keskin Metropolit Vekili iken Fener Rum Patrikhanesi’ne karşı Müstakil Türk Ortodoks Patrikhanesi'ni kurdu ve ölümüne kadar başında kaldı. Bu Rum Patrikhanesinden ayrılması ve yalnızca Türk olan bir kilise kurması çok önemli bir harekettir. Bu herşeyden önce Türk olduğunu ve din kardeşleriyle değilde kan kardeşleriyle taraf olucağının belgesidir.

 

Papa Eftim, Osmanlı'nın zayıfladığı, hasta adam diye anıldığı hatta yok olduğu zaman dünyaya gelmiştir. Büyüdüğü an Anadolu toprakları işgal altındaydı. İstanbul İngilizlerin elinde, İzmir Manisa ve daha bir çok şehir Yunan'ların işgali altındaydı. İç Anadolu'ya kadar gelmişlerdi, benim memleketim Emirdağ'ına kadar. Doğu Fransızların, batı Akdeniz'de İtalyanların olmuştu. Sonumuzu getirecek olan Sevr antlaşmasını Osmanlı tarafından imzalamıştı. Vatan satılmıştı. Din kardeşlerimiz Araplar ve Kürtler, Fransızların ve İngilizlerin tarafına geçip Osmanlı'yı satmışlardı.

 

Ama bilmedikleri bir şey vardı.

yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz

çünkü bu yol kutludur, gider tanrı dağı'na

halbuki yoldaşını bırakıp kaçanların

değişilir topu da bir sokak kaltağına

kürşad'ın narasıyla indik tanrı dağı'ndan

ruhumuzu kandırdık orhun'un kaynağından

bu kaynaktan içenin yürekleri tunç olur.

TÜRK'E KEFEN BİÇENİN ÖLÜMÜ KORKUNÇ OLUR.

Çünkü bu memleket kürdaşların doğduğu topraklardır. Bu milleten ne çok Başbuğlar doğmuştu ve biri daha doğacaktı. Oda yörük çocuğu Ali Rıza oğlu Mustafa olacaktı. Papa Efim de Mustafa Kemal ile tanışacaktı. Türk Bağımsızlık Mücadelesi'ni destekleyen Pavlos Karahisarithis tarafından 1921 yılında Kayseri'de kurulmuştur. Yozgat’ta kapı komşusu olan Çerkez Ethem sayesinde Mustafa Kemal’le tanıştı.

Türk Bağımsızlık Mücadelesi'ni destekleyen Pavlos Karahisarithis tarafından 1921 yılında Kayseri'de kurulmuştur. Yozgat’ta kapı komşusu olan Çerkez Ethem sayesinde Mustafa Kemal’le tanıştı. 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış duasını okuyan din adamları arasında Papa Eftim de vardı. Kurtuluş Savaşı’nda “Umum Anadolu Türk Ortodoksları Cemaatleri” olarak yer aldılar. Fener Rum Patrikhanesi'nin 1. Dünya Savaşı sonucu Yunanistan tarafını tutmasına karşılık Türk Ortodoks Patrikhanesi kurulmuş ve Papa Eftim'in cemaatini bu kilise çatısı altında toplanması kararlaştırılmıştır. 1924 yılında Karahisaridis ayinleri yönetmeye başlamış ve adını daha sonra Zeki Erenerol olarak değiştirmiştir. Cemaat mübadeleyi tabi tutulmuş, fakat Karahisaridis ile aile fertleri Türk hükümeti tarafından nüfus mübadelelerinden muaf tutulmuştur.

 

23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış duasını okuyan din adamları arasında Papa Eftim de vardı. Kurtuluş Savaşı’nda “Umum Anadolu Türk Ortodoksları Cemaatleri” olarak yer aldılar. Fener Rum Patrikhanesi'nin 1. Dünya Savaşı sonucu Yunanistan tarafını tutmasına karşılık Türk Ortodoks Patrikhanesi kurulmuş ve Papa Eftim'in cemaatini bu kilise çatısı altında toplanması kararlaştırılmıştır. Hristiyan Türkler, Haçlı bayrakların değil Hilal'in tarafını tutmuşlardır. Papa Eftim milli mücadeleye katılma kararı almış. Artık oda kuvâ-yi Milliye tarafında yer alacaktı. Vatan için, gelecek için, Hilal ve Yıldız için, Türkler için, Al bayrak için canı pahasına savaşacak, mücadele edecekti. Yani Papa Eftim ne yapacaktı ? Kurtuluş Savaşında, Anadolu'daki Hristiyan Türkleri, Milli Müdafa saflarına çekecekti, Ortodoks Türk Kilisesinin lideriydi.

Papa Eftim, Mart 1968′de, 84 yaşında iken vefat etti.

Atatürk, Papa Eftim için "bu memlekete bir ordu kadar yardım etti" ve "Papa Eftim benden daha Türktür" sözlerini kullanmıştır.

Papa Eftim de bu ifadeyi kullamıştır. Bana Türk dostu musun diyorlar. Bu bana bir hakarettir. Ben Türk dostu felan değilim. Ben Türk oğlu Türküm.

Evet Papa Eftim Türk dostu değildir, 100% Türktür. Papa Eftim, karamanlı Türk'tür. Dili Türk, atası Türk, dili Türkçedir.

Karamanlılar Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi'nden önce Anadolu'nun Karaman bölgesinde yaşamış Ortodoks inancına mensup Türk dilli halktır. 1923 Lozan Antlaşması’nın ekli protokol hükümlerince Türkiye'de yaşayan yaklaşık 193.000 Karamanlı, Rum sayılarak zorunlu nüfus değişimine tabi tutulmuşlardır. Büyük bir bölümü hiç Rumca bilmeyen Karamanlılar, Yunanistan'daki yaşama kültürel uyum sağlamakta ciddi zorluklarla karşılaşmışlar ve yakın yıllara kadar evlerinde Türkçe konuşmaya devam etmişlerdir.

Sırf hristiyan oldukları için bu vatan için mücadele eden Türkler Yunanistan'a gönderilmiştir. Ben Türk milleti adına onlardan özür diliyorum.

Unutmamamız gerekiyor ki her Türk müslüman değildir. Müslüman olmayan bir çok Türk halkları vardır. Ortodoks Gagavuz Türkleri vardır. Katolik Türkmenler vardır, vesaire. Ve bu Türkler, Gagavuzlar, Türkmenler, kurtuluş savaşında milli mücadele vermiş, şehit düşmüşlerdir. Aynı anda Orta Asya'dan gelip, Müslüman olan Kazak, Uygur kandaşlarımız da olmuştur. Yani Türkiye için Türkler savaşmıştır. Keşke bizde Orta Asya için savaşabilseydik. Onların Moskof lara bırakmasaydık. Keşke Turan orduları başkomutanı Şehit Enver Paşanın yanında olabilseydik. Hiç bir şey için geç değil. Demek istenen şu ki, bu vatan için hristiyanıyla, müslümanıyla Türkler savaşmıştır.

Din kardeşlerimiz Araplar ve Kürtlerin bir kısmı ise ihanet etmişlerdir. İhanetler devam etmiştir. 2011 yılında Suriye, Ermeni soykırımını tanıyıp, Türk konsolosluğunu taşlayıp, Türk bayraklarını yakmışlardır. Suriye, Ermenistan'ın tarafını tutmuştur. Şimdi aynı millet, vatanını ölüme terkedip, bizim çocuklarımız o topraklarda şehit düşmüyorlar mı ? Osmanlı ya karşı geldiler, asırlardır yaşadıkları huzura hasret kalacaklarını bilmiyorlardı. Şimdi, yaptıkları hataların neticelerini yaşıyorlar. Din kardeşlerimiz tarafından sırtımızdan ihanete uğramamız, Nihal Atsız tarafında şu şekilde özetlenir: "Biz insanları dinlerine göre değil, soylarına göre ayırırız.'' (kaynak : DELI KURT)

Papa Eftim kimdir ? Papa Eftim büyük bir Türk kahramanıdır !

 

Üzerimizde hakkı çoktur. Bu vatanı kimin kurtardığını ve kimin sattığını şakın unutma Türk ! Çünkü unutursan, alçaktırsın, unutursan nankördürsün, unutursan yok olursun. O yüzden ben Papa Eftim'i ve bu vatan mücadele etmiş tüm askerlerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyorum.

Derya SOYSAL


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


belgium korner tv
yukarı çık