google.com, pub-3742645726534165, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 18 Mart 2017, Cumartesi 17:29
Derya Soysal

Derya Soysal

Çanakkale içinde vurdular beni...

Bruxelles Korner

Derya Soysal 

Bugün 18 mart 2017. Sakin bir Cumartesi günü. Yorgun haftadan sonra nihayet hafta sonu geldi. Peki bugün o kadar sıradan mı ?

Bugün 18 mart 2017 bugünü sıradan bir gün yapmayan neden ise 18 mart 1915 in 102inci yıl dönümü olmasıdır.

18 mart 1915 günü, Birleşik Donanma (Çanakkale Savaşı deniz harekâtlarına katılan İtilaf Devletlerine ait savaş gemileri) Deniz harekatından vazgeçmek zorunda kaldığı gündür.

O güne nasıl gelinmiştir? Nasıl olurda İtilaf Devletleri geri adım yapıp, yenilmişlerdir ? Nasıl olurda bir hasta ordu tüm dünyayı yenmiştir ? Bunu birlikte inceleyelim.

Çanakkale savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.

Birleşik Krallık Savaş Konseyi sektereri Albay Hankey Winston Churchill 'in de desteğiyle, 1914 yılı Eylül ayında Çanakkale Boğazı'nın donanmayla geçilerek İstanbul'un işgalini öngören bir planı savaş konseyine sunmuştur. Plan, çeşitli evrelerden geçerek uygulamaya kondu ve Birleşik Krallık ve Fransa gemilerinden oluşan bir donanmanın Boğaz'a geniş çaplı saldırıları 1915 Şubat ayında başlatıldı. 19. Fırka, 23 Mart 1915'te Müstahkem Mevki Komutanlığı emriyle Eceabat bölgesinde ihtiyata alındı. 25 Nisan 1915'te Gelibolu Yarımadası'na İtilaf Devletleri'nin yaptığı çıkartmalarıyla Çanakkale Savaşı başladı. 3.Kolordu komutanı Mehmet Esat Paşa'nın emrinde savaşan Kaymakam (Yarbay) Mustafa Kemal Arıburnu'na çıkan ANZAC (Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu) birliklerinin yarımada içine ilerlemesini Conkbayırı'nda durdurdu. Bu başarı üzerine 5. Ordu komutanı Mareşal Otto Liman von Sanders'in ( Alman general ve Osmanlı mareşali olan asker) takdirini kazandı ve 1 Haziran 1915'te Miralaylığa yükseldi. İngilizlerin Ağustos ayında Suvla Körfezi'ne yaptığı ikinci çıkartmadan sonra, 8 Ağustos akşamı Otto Liman von Sanders Anafartalar mevkiinde bulunan birliklerinin komutasını verdi ve 9-10 Ağustos'ta Anafartalar Zaferi'ni kazandı. Bu zaferi 17 Ağustos'ta Kireçtepe ve 21 Ağustos'ta II. Anafartalar Zaferi takip etti. Miralay Mustafa Kemal, Ruşen Eşref Bey (Ünaydın) başta olmak üzere İstanbul basını tarafından "Anafartalar Kahramanı" olarak kamuoyuna tanıtıldı.

 

Peki bu savaşa nasıl gelindi ?

 

Sanayi Devrimi'nden itibaren giderek büyüyen üretim bir yandan hammadde gereksinimini sürekli artırırken diğer yandan yeni pazarları gerektiriyordu. Diğer yandan giderek büyüyen sermaye birikimi, yeni yatırım alanları bulmaya yöneliyordu. Avrupa'nın büyük devletleri 19. yüzyıl boyunca farklı hızlarda gelişmişlerdi ve gelişmelerini sürdürebilmek için etki alanlarını genişletmek için sıkı bir rekabet içindeydiler. Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Çarlık Rusyası farklı ilgi alanlarına sahip olsalar da bu alanlar çok yerde iç içe girmektedir. Sonuçta bu rekabet, 20. yüzyılın başlarında bir savaşı kaçınılmaz olarak gündeme getirmişti. Bu ülkeler arasında süreç içinde oluşan ittifaklar da olası savaşın Avrupa çapında bir savaş olmasına yol açtı.

İngilizler, boğazları ele geçirmek için donanmanın yeterli olacağına inanıyorlardı.

İtilaf devletleri, kısa bir aranın ardından bir sonraki saldırıyı 18 Mart'ta gerçekleştirmişlerdir. Hedef, Çanakkale Boğazı'nın sadece 1 mil genişliğindeki en dar noktasıdır. Amiral John de Robeck komutasındaki aşağı yukarı en az 16 savaş gemilik dev donanma Çanakkale'yi geçmeye kalkmıştır. Ancak her gemi Nusret Mayın Gemisi adlı Osmanlı mayın gemisinin boğazın Asya tarafına yerleştirdiği deniz mayınları tarafından hasar almıştır. Bazı balıkçılar, İngilizler tarafından mayın toplama işiyle görevlendirilmiştir; ama Osmanlı ordusunun açtığı top atışlarıyla korkarak kaçmışlar, mayınlara dokunulmamıştır. Yerinde kalmış bu mayınlar İngiliz HMS Ocean, HMS Irresistible ve Fransız Bouvet adlı üç zırhlıyı batırmıştır.

Sonuç olarak, 18 Mart 1915'te, deniz mayınları ve kıyılardaki Osmanlı topçu bataryalarının isabetli atışları denizden geçişin mümkün olmayacağını göstermiş. 18 mart Dünyaya Türk ordusu Çanakkale Geçilmez olduğunu göstertmiştir.

Çanakkale stratejik açısından, hem İstanbul'a, hem Karadeniz'e geçiş için çok önemli bir boğazdır. Zaten İşgal altında olan İstanbul, Çanakkale savaşında başka sonuçlarla bitseydi eğer, Anadolu'nun Mustafa Kemal Paşanın yanında yürüttüğü Kurtuluş hareketlenmelerin gereksiz olacaktı, çünkü tüm Anadolu, Afrika ve orta doğu ülkeleri gibi işgal altında kalacaktı.

Bu savaşın sonucu Türk ordusunun zaferi,

İtilaf Devletleri birliklerinin geri çekilmesidir.

Bu savaşta her iki tarafında kayıpları çok büyük olmuştur.

Bizi işgalden kurtaran başta Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Anafartalar komutanı Gazi Mareşal Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk'ü, 215 kilogram ağırlığındaki top mermileri kundaklara yerleştiren onbaşı Seyit Aliyi, koca Anadolu İçin savaşıp şehit olan 13-14 yaşındaki şehitlerimizi, Çanakkale kahramları Türk kadınlarını, sabah üzüm hoşafı, öğlen yok, Akşam: Yağlı buğday çorbası ve ekmek le, bizim için savaşmış tüm şehitleri anıyoruz.

 

İtilaf Devletleri Anadolu'yu ele geçirmek için geldiler, ve ulu Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Anafartalar komutanı Gazi Mareşal Başbuğ Mustafa Kemal Atatürkün dediği gibi " Geldikleri gibi giderler". Geldikleri gibi gittiler.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


belgium korner tv
yukarı çık