google.com, pub-3742645726534165, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.8147
  • Euro 6.4658
  • GR ALTIN 276.05
  • ÇEYREK 451.34

  • 28 Haziran 2018, Perşembe 0:26
Derya Soysal

Derya Soysal

Azerbaycan, sosyal analiz.

Azerbaycan, sosyal analiz.

 Azerbaycanlılar aslında Anadolu Türklerin kardeşleridir. Sovyet döneminden önce onlara Türkler deniyordu. Azerbaycanlıların eski pasaportlarında Türk yazıyordu. Yani anlaşılan durum şu ki Azeri milleti diye birşey yok. Azerbaycanlılar Türk milletine ait bir halktır. Sovyetler milliyetçi ayaklanmalarıları önlemek için onlara Azeri milleti diye ayırmıştır. Anadolu’da şii alevi ve Sünni müslümanlar vardır. Yaşadıkları baskı ve katliamlardan sonra Anadolu’da Şii sayısı azalmıştır. Günümüzün Azerbaycan topraklarında Şah İsmail’in Safevî Devleti hükümdardı.

Oğuz Türklerinin kurduğu bir İslam devletidir.
Tarihte ilk kez Şiî Onikiciliğini resmî mezhep olarak kabul etmiş ve Azerbaycan ve İran'ın varis olduğu hâkim hanedanın devletidir.
Safevi Devleti'nin kuruluşuna destek veren Türkmen boyları şunlardır; Şamlı, Afşar, Kaçar, Çağırganlı, Karamustafaoğlu, Tekeli, Beğdili, Humuslu, Ustaclu, Dulkadirlu, Varsaklar.
Bundan dolayı Azerbaycanlı Türklerin büyük kısmı Şiîdir.
Şimdi sosyal analizimde Azerbaycanlı Türklerin ne kadar dine bağlı olduklarını analiz etmek istiyorum. Çünkü kardeşlerimiz sosyal yaşamları bir çok kişi tarafından bilinmemektedir.
Yeni bir Gallup Anketi'ne göre, Azerbaycan, Müslüman dünyasındaki en deist ve ateist  ülkelerden biridir ve katılımcıların yaklaşık S'ü dinin yaşamındaki önemini çok az ya da hiç olmadığını belirtmektedir.
Bu ankette göre Azerbaycanlılar dünyada 5inci en çok ateist olan ülke.
Bunu açıklayan bir çok neden vardır: geçmiş İran-Fars kültüründen uzaklaşmak isteyen bir halk kesimi. Milli değerlere, Türk kimliğine yakınlaşmak isteyen bir tür milliyetçi ayaklanma.
Sovyet otoritesinin dine karşı tutumu.
Sovyet döneminden kalma eğitim sistemin yüksek olması.
Dinin, bağlanış biçimi ve derecesi ne olursa olsun, toplumların vicdanında mahrem ve dayanıklı bir alan olarak gerçeklik kazanmasının belli ölçüler de Azerbaycan örneğinde ifadesini bulmuş olduğu söylenebilir. Azerbaycan'da din geleneksellik, gelenekselliğin eleştirisi ve nihayet sosyalist sistem çerçevesinde sembol ve tezahür alanlarının yavaş yavaş kayboluşu süreçlerinde belli bir süre karmaşık bir fenomen olarak varlığını devam ettirmiştir. Modern bir din sosyolojisi problemi olarak karşımıza çıkan, dinin sosyal ve siyasal oluşumlarla olan bağlantısı, yine Azerbaycan örneğinde önemli bir derecede bir tecrübe zemini bulmuştur.
Sovyet döneminde kazanmış olduğu modernite ve dünyevi bakış açıları onları dini, entelektüel bakımdan daha rasyonel bir bağlamda dikkate almaya yöneltmiş gözükmektedir. Buna bağlı olarak, Şiîliğin İran versiyonu Azerbaycan'da pek kabul görmemiştir.
Azerbaycan bu nedenlerden dolayı en çok toleranslı ülke diye örnek bir ülke sayılmıştır.

Azerbaycan’da kültürel zenginlikler dünyadan bir çok ilgi duymuştur. Bize en yakın ülke olan Azerbaycan, batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan Kafkasya'da yer alan bir ülkedir.
Azerbaycan, zengin kültürel mirasa sahiptir. Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler arasında opera, tiyatro gibi sahne sanatlarını barındıran ilk ülke olma özelliğini taşır.
1918 yılında kurulmuştur, ancak iki yıl sonra 1920, 26 Nisan'da Kızıl Ordu sınırı geçerek Azerbaycan'a girmiş.
Ülke çok güzel dağları ve doğasıyla meşhurdur.
1991 yılında Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasından bu yana hükûmet, ülkede çevreyi korumak için köklü tedbirler almıştır.

Azerbaycan, üniter bir anayasal cumhuriyettir. Türk Keneşi ve TÜRKSOY'un etkin üyesidir.
Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ile karşılaştırıldığında Azerbaycan, sosyal ve ekonomik gelişme ile okuryazarlık oranında yüksek seviyelere ulaşmıştır.
İşsizlik ve intihar oranları da düşüktür.

Atatürk’ün bu sözü bizim kardeşliğimizi özetler:
Azerbaycan'ın derdi bizim derdimiz, sevinci bizim sevincimizdir" 

Derya SOYSAL
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


belgium korner tv
yukarı çık