google.com, pub-3742645726534165, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 02 Kasım 2017, Perşembe 2:16
Derya Soysal

Derya Soysal

29 ekim Osmanlı’nın yıkılışı mıdır ?

Bu soru bugün çok soruldu. Bu soruya cevap vermeden Osmanlı Tarihine göz atalım. Osmanlı İmparatorluğunu veya Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye, Oğuzlar'ın Kayı boyuna mensup Osman Gazi; Söğüt ve Domaniç civarında, Anadolu Selçuklu Devleti'nin obası ve kendisine uçbeyliği olarak tahsis ettiği bölgede, Anadolu Selçuklu sultanı III. Alaeddin Keykubad'ın İlhanlılar tarafından İran'a götürülmesi sonucu oluşan otorite boşluğundan dolayı bağımsızlık ilan ederek 1299 yılında kurmuştur.

Çağ açıp çağ kapatan Osmanlı Batı’da Türk İmparatorluğu diye adlandırılır. Fetihlerle, 3 kıtaya hükmeden Şanlı Osmanlı tüm cihan sesini duydurmuştur. Peki Osmanlı nasıl çökmüştür?

- 1579-1683 yılları Osmanlı’nın duraklama dönemidir. Bu dönem, Osmanlıların büyük bir güç olmaya devam ettiği, lakin eski gücünde olmadığının sinyallerini vermeye başladığı dönemdir. Yavaş yavaş Avrupalılara karşı prestij kaybı yaşadı. 1606 yılında imzalanan Zitvatorok Antlaşması, bunun bir göstergesidir. Değişen ticaret yolları ve gelişen Avrupa teknolojisi, Osmanlıların Avrupalılar karşısında güç kaybetmesine neden olmuştur. Batı’da gerçekleşen Rönesans, bilim dalında gelişmeleri Osmanlı takip edemiyordu.

- 1699-1792 yolları Osmanlı’nın Gerileme dönemidir. Osmanlı Devleti, Osmanlı tarihinde Karlofça Antlaşması’ndan (1699) başlayarak, Yaş Antlaşması'na kadar (1792) geçen süreye denir. Bu dönemin sonlarına doğru, Osmanlı Devleti'ne Avrupalılar tarafından "Hasta Adam" denmeye başlanmıştır. Çünkü bu dönemde Osmanlı Devleti, büyük oranda toprak kayıpları yaşamıştır.

- 1792-1918 yılları arası Osmanlı’nın dağılma dönemidir. Bu dönemde Osmanlı Sırp İsyani, Yunan İsyani ile karşı karşıya kalır. Bu yüzyılda Avrupa’dan geri kalındığı Pasarofça Antlaşması’ndan itibaren kabul edilmiş ve yapılan ıslahatlarda Avrupa örnek alınmıştır. Sonrasında ise Osmanlı topraklarında yaşayan gayri-Türk olan her millet kendi bağımsızlığını istemeye başlamıştır. Bilirsiniz Osmanlı topraklarında yaşayan halklar tam bir mozaiktir. Osmanlı’yı sarsan büyük ihanet ise din kardeşleri Arapların Osmanlı’ya karşı İngilizlerle birleşmesidir.

-

Özet geçmek gerekirse. Tarihimiz bugün okuyabildiğim gibi 1000 yıllık değil en az 3000 yıllıktır. 6 asırlık şanlı Osmanlı tarihimiz son yüzyılda parçalanmalar ve türlü ihanetler sonucu son bulmuştur. Şanlı Osmanlı Tarihimizin sonunu verende sevr antlaşmasıdır. Anadolu’yu kurtaran ise Kuva-yi milliye askerleridir. Rejimi tabikide eleştirebilirsiniz. Neticede yeri geliyor bende eleştiriyorum. Fakat tarihte anakronik olmak yasaktır. Başta MKA olmak üzere kuvâ-yi milliye yurdumuzu yunanların elinde Ermenilerden, Araplardan, Fransızlardan, Ruslardan, İngilizlerden .. ellerinden kurtarışını tüm cihan bilmektedir. Benim vatanseverliğimide herkes bilir. Asla Türklüğe karşı bir şeyi savunmam. Osmanlı da bizim Türkiye’de. Lakin kurtuluş savaşı bu Türklerin dünyanın 10 millete karşı zaferidir.

29 ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyet yönetimi ilan etmiştir.

Cumhuriyet öncesi Padişah, şah, kral, hakan, imparator, sultan gibi tek kişiye dayalı yönetim sistemine "mutlakiyet" adı verillen sistemle yönetiliyorduk. Mutlakiyet yönetiminde egemenlik kayıtsız şartsız, tek bir kişidedir. Osmanlı İmparatorluğu varolduğundan beri mutlak monarşi ile yönetilirdi. Lakin 1828–1839 yolları arası Osmanlı Modernizasyon yaşamıştır. 1876–1878 yılları arası jöntürkler veya ittihat ve terakki nin baskısı sonucu Birinci Meşrutiyet sisteme geçmiştir. II. Abdülhamit 23 Aralık 1876'da Kanun-i Esasi’yi ilan etti. Böylece meşruti yönetime geçilmiş oluyordu. Bildiğin üzere Osmanlı tarafından imzalanan Sevr Antlaşması Anadolu’yu bölmüş, topraklarımız işgal altında olmuştur. Kurtuluş savaşında Mustafa Kemal önderliğinde Kuvâ-yi Milliye yani Türk askerleri, ecdalarımız yurdumuzu kurtarmıştır. Kurtuluş savaşı süresi Mustafa Kemal paşa ülkenin çeşitli yerlerinde kongreler düzenlemiştir “Tek bir egemenlik var, o da milli egemenliktir” demiş ve halkın desteğini kazanmıştır.

29 Ekim günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan "Cumhuriyet" önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne vermiştir. Meclis önergeyi kabul etmiştir ve böylece Türkiye Devleti'nin yeni yönetimi biçimi Cumhuriyet, yeni ismi "Türkiye Cumhuriyeti Devleti”. Yüzyıllar sonra Türk milleti Türk ismine kavuşmuştur.

Türk tarih profesörününİlber Ortaylı’nın dediği gibi "Şu bir gerçek ki Türk Milleti olarak Osmanlı da biziz, cumhuriyet de biziz. Osman Gazi de Atamız, Fatih de Atamız, Atatürk’te atamız ". ,Türk Silahlı Kuvvetlerinin 26. Genelkurmay Başkanı olan Türk orgeneral İlker Başbuğunun dediği gibi OSMANLIDA BİZİM CUMHURİYET de.

Yaşasın Cumhuriyet. Yaşasın Türk milleti.

 

DERYA SOYSAL


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


belgium korner tv
yukarı çık