Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.7651
  • Euro 6.5229
  • GR ALTIN 243.52
  • ÇEYREK 396.85

Barış Manço tarihler 1 Şubat 1999'u gösterirken aramızdan ayrılmıştı

Efsane sanatçımız BARIŞ MANÇO'nun aramızdan ayrılışının 19. yıl sonra Aslı Günaydın Gülerman, Liege barış evi kurucusu evinde anma törenini düzenlendi.

Barış Manço tarihler 1 Şubat 1999'u gösterirken aramızdan ayrılmıştı
  • 03 Şubat 2018, Cumartesi 18:31

Bruxelles Korner

Duran Kadir

 

Barış Manço’nun kendisine ait eserlerini eşyalarını muhafaza eden Aslı Günaydın Gülerman hanım sergiledi.

Her yıl Aslı Günaydın Gülerman hanım BARIŞ MANÇO anma törenini düzenliyor. Gecenin sunumu öğretmen Hayrettin Aysan tarafından yapıldı. Gecenin açılışında BARIŞ MANÇO dualarla anıldı. Allahım Kabul etsin, daha sonra Hayrettin Aysan Barış Manço’nun bilinmeyen değerlerini ve hayatı ile ilgili bilgiler paylaştı. Barış Manço'nun neden sacı uzun ve neden bıyıklıydı?

Hollanda’da geçirdiği bir trafik kazasından sonra vücudunun bazı yerlerinde kazanın izleri kaldı. Bunun üzerine saçını uzatmaya karar verdi ve daha sonra bıyık bıraktı. Bu yüzden zorluklar yaşadı, sırf saçları uzun diye, Türkiyede Anadolu turnesinde Kütahya’da tur otobüsünü dinamit koydular.

Gecede daha sonra Başkan Aslı Günaydın Gülerman kürsüye davet edildi ve konuşmasını yaptı. Sözlerine başlamadan önce tüm gelen misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür etti.

T.C . Brüksel Baş Konsolosu Dilşad Kırbaşlı Karaoğlu hanımda teşekkür yazısında Türk MHP Federasyon Başkanı Ömer Zararsız, Genk MHP Dernek Başkanı Cengiz Açık, Balkan Ülkeleri Dernek Başkanı Elise Ayhan, En iyi vatandaş ödülünü alan İsmail Erdoğdu, Sanatın Sesi Derneği ve diğer STK Başkanlarına ve tüm Barış sevenlerine katılımları için teşekkür etti.

Çok önemli mesajlar veren başkan, özel bir konuya değindi; “BARIŞ MANÇO'nun evi neden 5 yıldan beri satılamıyor? 250.000 avro değerinde bir fiyat talep edildiği için mi? MANÇO ailesi neden ilgilenmiyor?

Başkan Aslı Günaydın Gülerman, yardım çağrısı yaparken, neden efsane haline gelmiş  bir Türk sanatcısına Belçika'da değer verilmediğini ve hiç kimseden yardım gelmediğini sorguluyor.

Her yıl kendi imkanlarıyla Barış Manço anısı düzenleyen başkan, herhangi bir sponsor veya maddi yardım almadıklarını dile getirdi. Efsane sanatcının özel eşyalarını satın alan başkan Barış Manço nun evinide satın alıp bir müze haline getirmenin en büyük arzusu olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyetinin dünya yıldızı, en büyük sanatcılar arasında yer alan, Türk müziğini dünyaca tanıtmış ve dünyanın her tarafında dinlenen Türk notlarının korunma zamanının geldiğini düşünüyoruz. Türk kültürünün unutulmaması için Türk toplumu bu mırasa el atmalı ve Belçika’da Barış Manço Müzesi gün yüzüne çıkarılmalı. Evin değeri bugün 170.000 avro, bütün Türk severlere çağrı yapmak istiyorum, Türk Kültür Sanat Müzesi Açılsın, dedi başkan.

Gecenin devamında Barış Manço ölüm yıl dönümü nedeniyle sinevizyon gösterileri ile birlikte anıldı. Davetliler açık büfe ikramında bulundu, Yemekten sonra BM şarkıları dinlendi ve söylendi. Haberimizde video haber eklidir, geceyi daha detaylı izliye bilirsiniz.

Barış Manço Kimdir? Barış Manço, gerçek adı, Yusuf Tosun Mehmet, nüfus cüzdanına sığmadığı için Barış yazıldı (2 Ocak 1943; Üsküdar, İstanbul - 1 Şubat 1999; Kadıköy, İstanbul), Türk sanatçı, şarkıcı, bestec, söz yazarı, TV programı yapımcısı ve sunucusu,köşe yazarı Devlet Sanatçısı ve Kültür Elçisi'dir. Türkiye'de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılan sanatçının, müziğe başlangıcı Galatasaray Lisesi'nde olmuştur. Lise öğreniminde okul değiştirmiştir. Şişli Terakki lisesinde eğitimini tamamlayan sanatçı,

Yüksek öğrenimini Belçika Kraliyet Akademisi'nde,"resim-grafik-iç mimari" alanında tamamladı ve okulunu birincilik ile bitirdi.

Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine on iki altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Flemenkçe, Almanca , Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı. Hazırladığı televizyon programıyla Dünya'nın pek çok ülkesine gitmiş, bu nedenle "Barış Çelebi" olarak adlandırılmıştır.Barış Manço 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Unvanı'na layık görüldü. 1 Şubat 1999 tarihinde, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu, kaldırıldığı Siyami Ersek Hastanesinde aynı gece vefat etmiştir.

Haberimizde video haber eklidir, geceyi daha detaylı izliye bilirsiniz.

Gül Pembe şarkısı kimin için yazılmıştır ? video’da cevaplar
 
Barış Manço'nun borcu

Barış manço vefatından hemen önce Club Manço isimli bir tatil köyü kurdu.

Doğukan ve Lale Manço'nun ifadelerine göre, Barış Manço'nun yaşamı boyunca hiç borcu olmadı. Manço çifti ve Aksüt ailesi ile ortak kurulan "ASM Dış Ticaret Turizm İnşaat Sanayi" adında, payları müşterek olarak bir şirketleri vardı. Bu şirketin üzerinden Club Manço için çekilen kredilerin zamanında ödenmemesi sebebiyle Halk Bankası kefillerin mallarına haciz getirdi.4 Temmuz 2002 tarihinde başlatılan hacizler, o günün parasıyla 2,5 trilyon borcun ödenmesi için yapıldı ve bu hacizler ailesini etkilediği kadar sevenlerini de oldukça üzdü çünkü haczedilenler arasında Manço Köşk de vardı. Rolls-Royce, MG ve Jaguar marka üç antika otomobili,antika eşyaları ve pianosu bu hacizler neticesinde satıldı.Borcun tamamıyla ödenmesi 2009 senesini buldu. Ayrıca Lale Manço ve Sulhi Aksüt arasındaki borç husumeti sürmeye devam etti. Borçlarla ve hacizlerle ilgili olarak Manço ailesi Cumhurbaşkanı'na ve Başbakan'a mektuplar yazdı, yardım talep etti. Ancak bu mektuplara hiç cevap alamadılar.

BARIŞ MANÇONUN CANLI YAYINDA KÜSTAH FRANSIZ SPIKERINE VERDIĞI DERS

Barış Manço Fransa'da bir televizyon kanalının canlı yayınına konuktur...

Küstah bir spiker vardır ve Barış Manço ile dalga geçmektedir...

Sürekli, "İşte Türk, yani barbar, vahşi vs..." demektedir...

Barış Manço daha fazla dayanamaz ve spikere "yanınızda kâğıt para var mı?" diye sorar!

Bu soruya spiker şaşırır ve "evet var ama n'olacak" der...

Barış Manço ısrar edince spiker cebindeki kâğıt paraları çıkartır...

Bu olaydan az önce Barış Manço canlı yayında "Anahtar" adlı şarkısını söylemiştir...

Bu şarkının bir bölümü şöyledir:

"Beş Akif- bir Saat Kulesi, iki Kule-bir Fatih, beş Fatih-bir Mevlana, İki Mevlana-bir Sinan"

(Barış Manço / Anahtar şarkısı / Darısı Başınıza Albümü / 1992)

Bu şarkı bir matematik sorusudur ve şarkıda adı geçen kişiler o dönemdeki

Türk parası olan banknotların arkasında fotoğrafı olan kişilerdir...

Barış Manço spikere sorar: "Bu paranızda fotoğrafı olan kişi kim?"

Spiker:

"General......." Barış Manço diğer paralardaki fotoğrafları olan kişileri de sorar, spikerin verdiği cevaplar hep aynıdır,

"General.......", "Amiral...........", "Komutan............."

Spikerin bu "falanca General, falanca Amiral, falanca Komutan" cevabından sonra, bu sefer de Barış Manço cebinden Türk paralarını çıkarır... Spikere der ki:

"Bu parada fotoğrafı olan kişi Mehmet Akif Ersoy'dur. Şairdir...

Bu fotoğraftaki kişi Mevlana'dır. Düşünürdür...

Bu paradaki fotoğrafı olan kişi Fatih Sultan Mehmet'dir. Adaletin sembolüdür...

Bu paradaki kişi ise Atatürk'tür. "Yurtta barış, dünyada barış" diyen kişidir...

Bizim paralarımız bunlar... Biz Türkler ince ruhlu, kibar, medeni insanlar

olduğumuz için paralarımızın arkasına "şairlerimizin",

"düşünürlerimizin","bilim adamalarımızın" fotoğraflarını bastık...

Siz Fransızlar kendiniz barbar, vahşi olduğunuz için paralarınızın arkasına hep savaş

Adamlarının fotoğraflarını basmışsınız!" der...

Barış Manço'nun bu müthiş cevabından sonra televizyon yöneticileri canlı yayını keserler ve spikeri oradan kovarlar, başka bir spiker yerine gelir ve canlı yayın yeniden başlar, yeni spiker Barış Manço'dan ve

Türklerden özür diler, proğrama böylece devam edilir...

 

BOZKURT YELESİZ OLUR MU?

Efsane şarkıcının Barış Manço, Milliyetçi Hareket Partisi Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'le  unutulmaz bir diyalog yaşamıştı.

Darbe dönemlerinde bütün sanatçılar saflarını birer birer yavaşça doldururken, Barış Manço; Türkçü, Milliyetçi olduğunu ve sonunda kadar öyle kalacağını söylemiştir.

Bunun üzerine Alparslan Türkeş, Barış Manço'nun bu konuşmasından etkilenir ve Barış Manço'ya bir haber gönderir, "gel yanımıza beyaz bozkurt sen de bizdensin, ama saçını kestir de gel..."

Barış Manço'nun, Alparslan Türkeş'e cevabı gecikmez.

"Başbuğum, her zaman yanınızdayım ama şunu unutmayalım bozkurt hiç yelesiz olur mu?

Barış Manço, bu cevaptan sonra Türk milliyetçileri arasında 'Yeleli bozkurt' olarak tanınır.

Cengiz Açık

Menajeri Tamer Şahin'in Barış Manço'nun bilinmeyen yönlerini anlattığı anılar;

'Barış Abi hiç para taşımazdı. Ödemeleri yanındakiler yapardı. Köprüden geçerken oradaki görevliye 'yaz tahtaya' der, sonra öderdi.'

'Konser için gittiğimiz Mersin'de Barış Abi, 5 yıldızlı otelin mağazasından bir mayo aldı ama verdiği para içine oturdu. Havuza girdi çıktı, baktım mayonun etiketi hala duruyor. Söyleyince, 'Oğlum, o kadar para verdik; bırak da biraz hava atalım. Bir mayoyu kaça aldık, bırak da cimri diyenler görsün' dedi.'

Erdoğan geldi, sahneden indi

'Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Beyoğlu Belediyesi'nin sünnet şöleni vardı. Konsere çıkmadan Barış Abi, 'Sahnedeyken Tayyip Bey eskortuyla gelir, sirenler çalar, insanların ilgisi dağılır. Ne olur uyaralım' dedi. Konserde bunlar aynen yaşanınca Barış Abi sahneden indi. Tayyip Bey elinde çiçeklerle Barış Abi'ye gidip uyarının kendisine iletilmediğini anlatmış. Olaydan sonra Barış Abi'nin evine 1 hafta çiçek geldi.'

Ödüller

Barış Manço

Müzik ve televizyon hayatında üç binden fazla ödül almıştır. Başlıca ödülleri şunlardır:

1987 yılında Belçika tarafından "Türk Kültür Elçisi" unvanı.

1991'de "Türkiye Devlet Sanatçısı" unvanı[110]

1991 yılında Japonya Soka Üniversitesi "Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü"

1991 yılında Hacettepe Üniversitesi "Sanatta Onursal Doktora" unvanı

1992 yılında "Fransız Edebiyat ve Sanat Şövalyesi" unvanı. Ekim ayında İstanbul Fransız Sarayı'nda düzenlenen törenle aldı.

Belçika'nın Liège şehri "Onursal Hemşeri" unvanı

1994 yılı Kocaeli Üniversitesi tarafından Türk insanını ve Türkiye'yi çalışmalarıyla Dünya'ya tanıttığı sebebiyle verilen "Barış Diploması"

1995 yılında Denizli Pamukkale Üniversitesi "Çocuk Eğitimi Alanında Onursal Doktora" unvanı

1995 yılında Japonya Min-On Vakfı "Yüksek Şeref Madalyası"

Uluslararası Teknoloji Ödülü[kaynak belirtilmeli]

Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi Nişanı[kaynak belirtilmeli]

1995 yılında Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı tarafından verilen "Türkmen Vatandaşlığı" unvanı

200'ün üzerinde şarkısı olduğu için 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandı.

Onursal Evlad Unvanı

3000'in üzerinde plaket ve ödül.

 

 

 

 

 

 

Haber VideosuHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık