Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 6.1259
  • Euro 6.849
  • GR ALTIN 250.87
  • ÇEYREK 410.24

Zuhal Demir yine yapacağını yaptı..!

Maașı Türkiye tarafından ödenen öğretmenler Gent okullarında ders veriyor: Zuhal Demir'e göre" Türkiye’nin öğretmenlerin maașını karșılaması entegrasyon sistemine karșı koyan bir sübvansiyondur".

Zuhal Demir yine yapacağını yaptı..!
  • 02 Haziran 2018, Cumartesi 12:21

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında yaklaşık elli kadar Türk kökenli Belçikalı çocuk, Gent şehrindeki okulların sınıf lokallerinde okul saatleri dıșında Türkçe dil dersi aldı. Öğretmenlerin maașı Türk hükümeti tarafından ödeniyor. Eşit Fırsatlardan sorumlu Devlet Sekreteri Zuhal Demir (N-VA) bunun mümkün olamayacağını söyledi ve Eğitim Bakanı Crevits’de bu ders sisteminin sorgulanması gerektiğini savundu.  

Gentli Türk çocuklarının kendi ana dillerinde çok az bilgiye sahip olduğu acısından yola çıkarak  Türk-Belçikalı ebeveynlerinin isteği üzerine, Gent șehri Türk öğretmenlerine okul saatleri dıșında sınıf lokallerinin kullanımına izin vererek çocuklara Türkçe dil dersi vermelerini sağladı. Dilin insan hayatında çok önemli bir yeri olduğu düşüncesi tüm toplumlarda kabul gören bir gerçektir. Dil bir iletişim aracı olmanın yanında aynı zamanda kullanıldığı sürece gelişimini sürdürdüğü gibi kullanılmadığı zaman da yok olmaya mahkumdur.  

Bu öğrencilere ders veren öğretmenlerin maaș ve konaklama masrafları tamamen Türkiye hükümeti tarafından karşılanmaktadır. Söz konusu Türk öğretmenlerinin resmi çalıșma yeri aslında,  beş yıl boyunca Belçika’da ikamet edebilmelerini ve çalışabilmelerini sağlayan Türkiye ile bir anlaşmanın geçerli olduğu Brüksel ve Valon bölgesinde kaydedildi.

Aynı anlaşma, Flaman hükümeti iki yıl önce geri çekene kadar Flaman bölgesinde de uzun yıllar yürürlükte kaldı. Flaman hükümetinin bu anlașmayı geri çekmesinin gerekçesi Türk öğretmenlerinin Hollandaca diline sahip olmadıklarıydı. Flaman bașbakan yardımcısı Geert Bourgeois (N-VA), sözcüsü aracılığıyla "Bu anlașmanın Flaman hükümetinin bütünleşme politikasına uygun olmadığını" açıklamıștı.

Türklerin ve Türkiye’nin sözkonusu olduğu her defasında medya da yaygara yaratan Eşit Fırsatlardan sorumlu Devlet Sekreteri Zuhal Demir (N-VA), bu sefer de sözünü esirgemedi ve Gent'teki ders sisteminin olușumuna inanmakta güçlük çektiğini belirtti.  "Ne kadar saf ve cahil olunabilinir ki? Gent șehrinin bu duruma kolaylık sağlaması, entegrasyona karșı koymaktır. Türk hükümetinin Flaman bölgesindeki Türklerin daha iyi entegre olmalarının tasasına düștüğüne gerçekten inanan var mıdır? Erdoğan bizim yapı sistemimizden iğreniyor,  bu ders sistemi bu yüzden getirildi. " diyor Demir tepkisini belirtirken.

Gent yönetimi

Eğitimden sorumlu Gentli Belediye encümeni Elke Decruynaere (Yeşiller) Demir’in bu sözlerine katılmıyor ve "Dil dersleri konusunda  siyaset yapmanın yeri yoktur. Türkiye ile bir anlașma sağlanarak böyle bir düzenleme uygun görüldü. Bu düzenlemeye karșı yapılan herhangi bir ihlal karșıșında hakkımızı savunacağız" dedi ve dil derslerinin bu gençlere “katmanlı bir kimlik” geliștirmelerinde yardımcı olduğunu savundu.  Decruynaere  ayrıca, Polonya elçiliğin desteğiyle Polonya dil derslerinin verilmesi gibi bu sınıf lokallerinde diğer etkinliklere de izin verildiğini belirtti.

Crevits

Aynı zamanda Flaman Eğitim Bakanı Hilde Crevits’de (CD & V) öğretmenlerin Türkiyeden Belçika’ya tayin edilmelerine karșı olduğunu dile getirdi ve Türk köklenli Flaman öğretmenlerine yatırım yapılmasını öngördü. Bakan, Türkçe dil derslerinin toplumun ve yerel dil bilgisine sahip olan öğretmenler ile sağlanabilineceğini savunuyor.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık