google.com, pub-3742645726534165, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 6.7047
  • Euro 7.3643
  • GR ALTIN 343.25
  • ÇEYREK 563.15

Yeni Flaman hükümeti entegrasyon sürecini ve camilerin tanınma kurallarını sıkılaștırıyor

Yeni Flaman hükümetinin koalisyon anlaşması açıklandı. Yeni Flaman İttifakı N-VA partisinden Flaman bölgesinin başbakanı olması beklenen Jan Jambon (59), diğer önerilerinin yanı sıra, katı bir entegrasyon politikası ve devlet memurluğu statüsünü kaldırılmayı, öngörüyor. Ayrıca, camilerin tanınma kurallarını sıkılaştırmayı ve 2021'den itibaren mazotlu kalorifer kazanlarına yasak getirmeyi planlıyor. Bunlar, 300 sayfalık koalisyon anlaşmasındaki en çok dikkat çeken noktalardır.

Yeni Flaman hükümeti entegrasyon sürecini ve camilerin tanınma kurallarını sıkılaștırıyor
  • 03 Ekim 2019, Perşembe 4:19

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

Belçika'nın Flaman bölgesinde koalisyon müzakereleri 127 günün ardından sonuçlandı. Yeni Flaman hükümetinin koalisyon anlaşması evveli gün saat 13:00 civarında yayınlandı. Yaklaşık 300 sayfalık metninin hazırlanması uzun zaman aldı. Koalisyon, Yeni Flaman İttifakı (N-VA), Liberaller (Open Vld) ve Flaman Hristiyan Demokratlardan (CD&V) oluşacak.

ENTEGRASYON

N-VA, CD&V ve Open Vld partilerin yeni Flaman hükümetinin entegrasyon politikasına sıkı kurallar öngörmesi, koalisyon anlaşması metninin sunumu sırasında en çok dikkat çeken noktalardan biriydi. Örneğin, entegrasyon politikasında ülkeye yeni gelen bireylere șart koșulan Hollandaca veya Flemenkçe dil yetisinin ve sosyal normlar ve değerler bilgisinin zorluk derecesi artırılacak. Ayrıca, ülkeye yeni gelenlerin entegrasyon süreci ve sınavı için toplamda 360 avroluk ücret ödemeleri gerekmektedir. Sinavda başarısız olanlar, tekrar 90 avro ödeyerek sınava yeniden katılmak zorundadır.  

Flaman hükümeti Entegrasyon politikasında, ülkeye yeni gelen bireylerin dört bileşenden oluşan bir vatandaşlık testine tabi tutulmasını öngördü: Flemenkçe veya Hollandaca dil bilgisini geliștirmesi,  Belçika'daki yaşam koşulları hakkında fikir ve bilgi sahibi olması, iki ay içinde zorunlu olarak Flaman İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurumu olan VDAB'e kaydını yaptırması ve ikamet ettiği mahalle ile tanışmasını sağlayan sosyal ağlara katılması.  

Ülkeye yeni gelen bireyler entegrasyon sürecinin başlangıcında, iki defa 90 avro’luk bir ücret ödemekle yükümlüdür. Ayrıca, iki defa da 90 avro’luk sınav ücreti ödemek zorundadır. Entegrasyon programını başarıyla tamamladıktan iki yıl sonra ișsiz olup çalışmayan veya herhangi bir eğitim kursu takip etmeyen bireyler, tekrar 90 avro ödeyerek yeniden zorunlu bir dil sınavına katılmak zorundadır.

Bu kural sadece aktif çalışma yaşı olan 18-65 yaş arasındaki insanlar için geçerlidir ve iki yıllık süre içinde en az altı ay boyunca kesintisiz olarak çalışmış ya da herhangi bir eğitim kursu takip etmiș olan bireylere uygulanmaz.

Sağlık sigortası başvurusunda bulunmak isteyenlerin, ülkede yasal ve kesintisiz olarak beş yıl boyunca kalmaları gerekmektedir. Ayrıca, sığınmacıların yasal işlemleri sırasında eski çocuk parası olan  Büyüme Paketinden faydalanma hakkı da kaldırılıyor.  

Azınlıklar Forumu Örgütü, yeni Flaman hükümetinin keskin kurallarını desteklemediğini duyurdu. Organizasyon, entegrasyon sürecini ücretli yapmak gibi sıkı kuralların getirilmesi göçmen geçmişi olan kişilerin katılımını daha da zorlaştıracağı veya engelleyeceği kanaatindedir.

DİN: Camilerin tanınma kuralları sıkılaştırılıyor

Devlet tarafından tanımlanmak isteyen camiler de dahil olmak üzere,  yerel din veya inanç toplulukları şimdi dört yıllık olumlu bir bekleme sürecinden geçmelidir. Finans ve dış müdahale konusunda daha katı kurallar getirilirken, hukuki yaptırım seçenekleri de genişletildi.

Yeni Flaman hükümeti, din evlerinin tanınması için "daha net bir çerçeve" hedefliyor. Örneğin, 4 yıllık bir bekleme süresi olacak ve tanınmış camilere yeni kurallara uyum sağlamaları için 1 yıl zaman tanınacaktır. Ayrıca finansman konusunda şeffaf olunması bekleniyor. Topluluğun bağımsızlığını etkileyen ve aşırılıkçılıkla ilgisi olan dış finansmanlardan yardım alınması yasaktır. Dahası, bağışların kimler tarafından yapıldığı, yıllık bilanço ve gelir tablosunda belirtilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda camilerle bağlantısı olan  kar amacı gütmeyen kuruluşların veya diğer kurumların yıllık bilanço ve gelir tabloları da eklenmesi gerekmektedir. Ülke dilinin kullanımı camilerin tanınma koşullarından biridir. Hükümet ayrıca kurallara uymayan camilere karșı yaptırım seçeneğini artırmayı planlıyor. Yeni kurallar çercevesinde camilerin taranma ișlemlerden sorumlu yeni bir hizmet faaliyete geçirileceği belirtildi.

KONUT: Sosyal konut kiracılarının VDAB'e kaydolma zorunluluğu

Bundan böyle sosyal konut kiracı adaylarının malvarlığı araștırılacaktır. Kiracı adaylarının yurtdışında mülk sahibi olup olmadığı da kontrol edilecektir. Sosyal konut kiracıları ayrıca Flaman İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurumu olan VDAB'ye kaydolmak zorundadır.

Kira bedelinin hesaplanmasında, evin gerçek piyasa değeri dikkate alınacaktır. Evlerin yüzde 3'ü sosyal konumda olmayan kiracılara da verilebilir. Bu şu anda sadece yüzde 1’dir. Toplumun yaşam kalitesini artırmak ve sosyal yapıyı güçlendirmek için tedbirler alınmaktadır. Sosyal konutların yüzde 50'sine kadar, bașta yaşlılar olmak üzere belirli hedef gruplarına öncelik hakkı tanınmaktadır. Şu anda bu sadece 3’te 1’dir.

Koalisyon anlașmasında,  sahte bilgi veren kiracıların ve ev sahiplerinin bir listesine de değinildi.

Ayrımcılıkla mücadele de öz düzenleme ve mevcut araçlara odaklanır. Bu bağlamda ayrımcılık uygulayan ev sahiplerini tespit etmek amacıyla belediye tarafından düzenlenen genelleştirilmiş pratik testler de artık yok gibi.

ENERJİ: Sokağında doğalgaz şebekesi bulunanların mazotlu kalorifer kazanı yasaklanıyor

Sokağında doğal gaz şebekesi bulunanların mazotla çalıșan kalorifer kazanları 2021'den itibaren artık yenilenemez.

Flaman hükümeti, geçtiğimiz yıl sıvı yakıt veya mazotla çalıșan kalorifer kazanlarının satışını yasaklamıștı. Akaryakıt satıcıları ve kazan sahiplerinin protestolarından sonra bu yasak geri kaldırılmıștı. Yeni anlaşma da, 2021'den itibaren sokağında doğal gaz şebekesi bulunanların evlerinde mevcut olan mazotlu kazanlarını artık yenilemeyeceği belirtildi. Aynı yıldan itibaren apartman gibi yeni inșa edilen büyük binalarda, birleşik ısı ve güç sistemine geçilmediği takdirde artık doğal gaz bağlanamaz.

Belçika yakıt tüccarları federasyonu olan Brafco, mazotlu kazanların yasaklanmasını "sorumsuzluk ve ayrımcılık" olarak nitelendiriyor. Dahası, “çevreye faydalı değildir”, yanıtında bulundu.

İDARİ İŞLER: devlet memurluğu statüsünün kaldırılması

Yeni hükümet, devlet memurluğu statüsünden kurtulmak istiyor.  Kamu çalıșanlarının gelecekte sadece bir iş sözleşmesiyle çalıșmaları öngörülüyor. Konuyla ilgili sendikalarla müzakere edilmesi gerektiği belirtildi. Koalisyon anlașmasının metninde, "Flaman hükümetinin konuyla ilgili nihai bir karar alabilmesi için, XVIII Sektör Komitesine sunulacak olan bir yasa önerisi hazırlanacağı" belirtildi.

Jan Jambon Flaman hükümetinin işleyişi ile ilgili, "Daha az patronaj, daha çok özerklik" mesajını vererek, selefi Geert Bururgeois'in aldığı yolda ilerlemeye kararlı gibi görünüyor. Jambon sıkı kurallar hakkında: " Flaman hükümeti daha çok dijital olmalı ve temel görevlerine odaklanmalıdır. Danışma organlarında belirli  yerler kaybolacak,  amaç idari yükü daha da azaltmaktır" açıklamasında bulundu.

 


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık