Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.3483
  • Euro 6.1029
  • GR ALTIN 222.49
  • ÇEYREK 365.04

Tespit: Belçika'da işgücü piyasasında ayrımcılık yapılıyor

Son sekiz yılın bilimsel araştırmalarına dayanarak Belçika’da aktif işgücü piyasasında yabancı kökenli insanlara yönelik ayrımcılık yapıldığı tespit edildi.

Tespit: Belçika'da işgücü piyasasında ayrımcılık yapılıyor
  • 06 Ocak 2018, Cumartesi 16:04

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

Kulağa "yabancı" gelen bir ismin, çaba gösteren bir insanın başarı ya da başarısızlığını belirlemesinin kabul edilemez olduğu sürekli vurgulanıyor. Fakat 'etnik kökeni'nden dolayı insanların ayrımcılığa uğraması okul sürecinden başlayarak iş dünyasına kadar uzanıyor.

Son sekiz yılın bilimsel araştırmalarına dayanan tespitler:

Mayıs 2009

Belçika'da, Kuzey Afrika kökenli üç Müslümandan birisi kendini ayrımcılığa maruz kaldığını hissediyor. Bu, Türk kökenli Müslümanlarda beşte biridir. Ayrımcılık işgücü piyasasında en üst düzeyde. Gençler daha sıklıkla kendini ayrımcılığa uğramış hissediyor.

Haziran 2009

Okulu terkeden yabancı kökenlilerin iş bulma olasılıkları çok daha düşüktür. İş bulduklarında ise çalışma koşulları ağırdır ve prestiji düşüktür. Buna neden olan, eğitiminin tamamlanmaması ve diploma almadan okuldan ayrılanların sayısının artmasıdır. Bu iki nedene birde sosyal ve etnik kökenin etkileri ekleniyor.

Kasım 2011

Anvers ve UHasselt Üniversitesi'nin Eşit Fırsatlar Raporuna göre, Avrupalı olmayan göçmenlerin ücretli bir iş bulma olasılıkları yerli nüfusa göre 7 kat daha azdır. Avrupalı olmayan göçmenlerin yüzde 40'ı birçok fırsatları etnik köklerinden dolayı kaçırdıklarını düşünüyor. Dahası, Flaman halkının yüzde 25'i  yabancı kökenli insanların iş bulma olasılığının kendilerinkinden çok daha düşük olduğunu düşünemiyor bile.      

Kasım 2011

Belçika şirketlerinin sadece yüzde 57'si yabancı kökenli insanları istihdam ediyor. Uzun süreli işsiz kalanlar (yüzde 37) ve özürlüler (yüzde 28) gibi diğer dezavantajlı gruplar sınırlı ölçüde işe alınıyor. Bununla birlikte, işverenlerin yüzde 41'i yabancıların işe alınma şansının yüksek olduğunu düşünürken, yüzde 19'u bunun zor olduğunu itiraf ediyor. Yabancı kökenli çalışanların sadece yüzde 10’u işe kolay alındığını belirtiyor.

Araştırmaya göre, işverenler etnik azınlıkların çalışma etiğine çok fazla özen göstermediğinin kanaatında. On işverenden yedisi, yabancı kökenli çalışanlarının işlerinde çok az çaba ve motivasyon gösterdiğine inanıyor.

Eylül 2013

Personel seçimi için geliştirilmiş testler yabancı kökenli insanları dezavantajlı duruma düşürebiliyor. Gent Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sıkça kullanılan bir takım testlerde yabancı kökenli insanların başarı şansı çok azdır.

Kasım 2013

Belçika’da Türk kökenli gençler Türkiye'de yaşamayı hayal ediyorlar. Ankete katılan yüksek eğitimlilerin buna başlıca verdikleri sebep, işgücü piyasasında yaşadıkları ayrımcılıktır.

Mart 2014

Mezuniyetlerinden sonra eğitim düzeyi düşük olan yabancı kökenli kızların iş bulma olasılığı, Belçikalı kızlardan % 30 daha azdır. Eğitim düzeyi düşük olan erkekler deki fark  % 17'dir. Ancak, yüksek eğitimini başarıyla tamamlayan iş arayanlarda kızların iş bulma şansı erkeklerden çok daha fazladır.

Mart 2017

Kulağa "yabancı" gelen bir isime sahip olan iş arayanların, Gent şehri yönetimi tarafından görevlendirilen şirketlerin iş görüşmelerine davet edilmeleri yerlilere göre  % 30 daha azdır. Oysaki bu şirketler Gent şehri ile yapılan sözleşmelerinde şehrin ayrımcılıkla mücadele eden maddesine uyum sağlayacaklarını kabul ederler.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
avrupa korner tv
yukarı çık