Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.8498
  • Euro 6.5666
  • GR ALTIN 239.04
  • ÇEYREK 390.83

Rukiye Cığlı Flaman Yeşiller Parti'den Eyalet Meclisinin listesinde 11. sıradan aday gösterildi

Flaman Yeşiller Parti'den Eyalet Meclisinin (Provincieraad) listesinde 11. sıradan aday gösterilen Rukiye Cığlı, geçtiğimiz Pazar günü diğer parti adaylarıyla bir araya geldi ve Bruxelles Korner'e siyasete neden katılmak istediğini anlattı.

Rukiye Cığlı Flaman Yeşiller Parti'den Eyalet Meclisinin listesinde 11. sıradan aday gösterildi
  • 28 Haziran 2018, Perşembe 17:19

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

Geçtiğimiz Pazar günü Flaman Yeşiller Parti'nin diğer adaylarıyla bir araya gelen yeni aday Rukiye Cığlı'nın șu ana kadar siyaset dünyasında deneyimi olmadı. Fakat Cığlı'yı yakından tanıyanlar iyi bilirler ki, kendisi bir yola baș koyduğunda emek vermekten korkmayan, adaletli ve bir ișin hakkını fazlasıyla veren bir kișiliğe sahiptir.

Yaklașık 20 yıldır Gent Belediyesinin okullarında, aile ve okul arasında köprü olușturarak eğitim danışmanlığı yapan Cığlı aynı zamanda yeminli tercümanlık yapmaktadır. 4 çocuk annesi olan Rukiye Cığlı uzun yıllar Gent șehrinde derneklerde topluma yönelik faydalı, değișik faaliyetlerde bulunduğundan insanlar tarafından dürüstlüğüyle bilinen, sevilen ve benimsenen biridir. Aynı zamanda birkaç ay önce Gent șehrinde yeni kurulan Ghent Anatolië derneğinin kurucularındandır. 

Bruxelles Korner ile yaptığı röportaj'da Çığlı adaylığı ile ilgili șu açıklamada bulundu:

Z. Ö.: Rukiye hanım bugün burada neden toplandınız? Bize Flaman Yeşiller Parti'den adaylığınız ile ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?

R. Ç:  Bugün burada seçim hazırlığı için tüm yeni adaylara fotoshoot yapılacak. Afișlerimizin basılması için kișisel resimlerimiz çekilecek, bunun için toplanmıș bulunuyoruz. Siyaset alanı benim için çok yeni olsada kendime ve insanlarımıza güveniyorum. Hayırlı olur inșallah. 

Z. Ö.: Rukiye hanım politikaya neden katılmak istediğinizi bizimle paylașır mısınız?

R. Ç:  Tabii ki paylașırım, bu politikaya attığım ilk adımdır. Neden siyasete katılmak istedim? Yaptığım bir iși daima iyi yapmak istiyorum. Ben yıllardır okullarda görevli olarak ve derneklerde gönüllü olarak insanlara yardımcı olmaya çalıștım fakat bazı sorunlara bireysel olarak el atamıyorsunuz. Bireysel olarak insanların sorunlarına çözüm bulamıyorsunuz. Resmi kurumlardan bilgi alamıyorsunuz ama bunu bir ünvan altında yaptığınızda kapıların daha geniș açıldığını fakettim. Bir siyasetçi olarak ayrım yapmadan bütün insanlara daha faydalı olabileceğimi düșündüğüm için böylesi bir adım attım. Partiden teklif alınca üzerinde uzun uzun düșündüm, çevremdeki insanlara danıștım, çoğu kabul etmemi söylediler. Yeșiller partisi bizim haklarımızı önemseyen bir parti olduğu için, bunu da göz ardı etmedim, sonunda parti içinde söz hakkına sahip olma șartıyla adaylığımı koymaya karar verdim. Umarım insanlara faydalı olurum ve çıktığım yolda mahcup olmam.

Z. Ö.: İnșallah, desteklerimizi vereceğiz. Okuyucularımıza söylemek istediğiniz bașka șeyler var mıdır?

R. Ç.:  İnșallah. Gent'te tüm insanlarla, hatta görev yaptığım okullarda 30 milletle beraber çalıștım ve hala çalıșmaktayım, șimdiye kadar hiç biriyle bir sorun yașamadım. Hepsiyle daima uyum içinde oldum, sonuç ne olursa olsun bunu hep koruyucağım. Çıktığım bu yolda insanların desteğini bekliyorum ve oylarına talibim.

Z. Ö.: Sana güveniyoruz bașarılar diliyorum Rukiye hanım.

R. Ç.:  Teșekkür ediyorum.

(Röportaj sırasında yanımıza gelen Fatma Yıldız hanımdan da kendisini tanıtmasını istedim)

Z. Ö.:  Seni de tanıyabilirmiyiz Fatma hanım?

F. Y.: Tabii ki ben Fatma Yıldız, kamu görevliyim ve Aalst'tan adayım. Önceki seçimlerde de aday olmuștum ama o dönemde sadece bir kızımıza yapılan bir haksızlığa karșı protesto amaçlı listeye aday olarak alınmıștım. Özellikle listenin așağılarında yer almayı tercih etmiștim. Çünkü genelde ben yaptığım iș dolayısıyla ve gönüllü çalıștığım yerlerde daha çok dernek insanıyım. Bu dönem içinde gençlerimizin politika'ya atılması gerektiğinin önemini farkettim.  Onlara örnek olacak kișiliklerin olması gerek. Bu yüzden yeniden Flaman Yeşiller Parti'den hem Bölgesel hem de Eyalet Meclisi için iki listede üst sıralarda adalığımı koydum. Güçlü geliyoruz. Sağolsunlar bölgemde çok destek alıyorum. Ben zaten çok aktif bir insanım. Burada yașadığımız süreç içinde bizim hakkımızda kararlar aldılar. Bunlar bizim açımızdan çok fazla iç açıcı kararlar değildi,  yönetimi bu yüzden kendi elimize almamız gerekiyor. Buna çok  önem veriyorum.

Z. Ö.:  Bașkaları artık bizim adımıza kararlar vermesinler diyorsunuz?

F. Y.: Evet, yeter artık diyorum. Fakat ben siyasette daha çok gençlerimizi görmek istiyorum. Onları politikaya teșvik etmek istiyorum. Onlara örnek olarak siyasete katılmalarını öneriyorum. Yașadığımız ülkenin siyasetiyle çok az ilgileniyoruz, özellikle gençlerimiz ilgilensinler. Politika o kadar korkulacak birșey değil. Eğitimi alınması gerekecek bir alan değil. Insan zamanla herșeye alıșıp herșeyi öğreniyor. Ben kendi șahsıma söylüyorum, üç, dört yıl önce politika bana göre değil, beni ilgilendirmiyor diyen bir insandım, ve șu anda düșünüyorum da bunu nasıl söyleyebilmișim. Çünkü neticede politika demek yașadığımız toplumun kararlarını almak demektir. Ve siyaset beni ilgilendirmiyor demek ben aldığınız kararlarda söz hakkı istemiyorum demektir. Siyasetle ilgilenmemeyi artık anormal bir durum olarak görüyorum. Bu yüzden diyorum ki gençlerimize lütfen ve lütfen buranın politikasıyla ilgilenin, en azından kime oy verdiğinizin farkında olun ve oy vermeyi ihmal etmeyin. Oy vermediğiniz sürece bașkalarına oy vermiș oluyorsunuz. Oylarınız ikiye katlanarak bașkalarına gidiyor.

Z. Ö.:  Bașörtülüsünüz, bunu parti içinde bir sorun haline getirmiyorlar mı?  

F. Y.: Parti içinde kesinlikle sorun yapmıyorlar. Yeșiller partisi bu konuda çok açık, tüm dıșlanan gruplara yer veren bir partidir. Yeșillere katılmayı bu yüzden seçtim, bizim haklarımıza saygı duyan bir partidir. Gerçekten söz hakkım olacaksa devam ederim dedim, ben birkaç tașın yerini değiștirmeden çekilmem, bunu bilin ve beni ona göre partinize alın, öyle istediğiniz gibi beni yönlendirebilecek bir insan değilim, dedim. Ne dedimse kabul ettiler. Halkımın sorunlarını dinlemeden zaten bir adım atmam ve kendi programımı hazırlayacağım. Zaten parti bașkanımız Meryem Almacı da sağolsun bizi çok destekliyor.  Bölgemin insanlarına güveniyorum ve oylarına talibim.

Z. Ö.:  Bașarılar diliyorum Fatma hanım. Sizi tebrik ediyorum, Rukiye hanım ve sizin gibi güçlü bayanları görünce kaybolan umutlarımız tazeleniyor.

F. Y.: Teșekkür ediyorum.

(Röportaj sırasında Bart Devaere beyden parti hakkında bilgi almak istedim)

Z. Ö.: Bize kendinizi tanıtıp partinizle ilgili biraz bilgi verebilir misiniz Bart bey?

B.D.: İsmim Bart Devaere Gent- Sint Amandsberg’te De Wonderfluit okulunun müdürüyüm. Bugün burada Flaman Yeşiller Parti'nin Flaman Bölgesi Eyalet Meclisiinin yeni adaylarıyla bir araya geldik.  Eyalet Meclisi giderek yok olmaya yüz tutsada, var olduğu sürece bir yönetime ihtiyacı vardır. Biz de Yeșiller partisi tarafı olarak elbette Eyalette de sorumluluğumuzu almak istiyoruz. Yani, Eyalet Meclisinde hala yönetilmesi gereken birkaç kamusal alanlar vardır ve eyaletin hala önemli bir rol aldığı görevler vardır. Aynı zamanda enerji, verimli kullanım ve eğitim alanında çok önemli kararlar alınması gerekir. Bu nedenle, bu seviyemizi korumak için çok güçlü ve çeşitli bir listeye sahip olmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.

Z. Ö.: ilave etmek istediğiniz birșeyler var mıdır?

B.D.: Evet, birçok insan bilgisi olmadığından Belediye Meclisine çok daha önem verir oysa Eyalet Meclisi de büyük önem tașır. Bunun bilinmesini istiyorum.

Z. Ö.: Peki, Bart bey verdiğiniz bilgi için teșekkür ediyorum. Size șimdiden bașarılar diliyorum.

B.D.: Ben teșekkür ediyorum.

(Son olarak Yeșiller partinin önemli isimlerinden bir bayan da kendini tanıtmak istedi. Onu kırmayıp kendisine söz verdik)

Z. Ö.: Bize kendinizi tanıtırmısınız? Yeșiller parti de tam olarak göreviniz nedir?

E.W.: İsmim Evita Willaert, Gent'te Yeșiller partinin tek Federal Parlamento üyesiyim. Aynı zamanda bende Gent Eeklo bölgesinin seçim listesinde destek veriyorum. Biz özellikle Doğu Flaman bölgesinin daha da yeșillendirilmesini ve daha sosyal olmasını istiyoruz. Içine çeșitlilik kattığımız güzel bir ekip olușturduk. Buna çok önem veriyoruz.

Z. Ö.: Verdiğiniz bilgi için tesekkür ediyorum Evita hanım.

E.W.: Memnuniyetle.

HABERE AİT RESİMLER


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık