Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 6.1259
  • Euro 6.849
  • GR ALTIN 250.87
  • ÇEYREK 410.24

Polis sendikası: Hükümlü ve tutuklular hapishane dışında çalıştırılsın

Belçika’nın cezaevlerinde yatan hükümlü ve tutuklular Amerikan modeline göre gündüzleri toplumsal hizmetlerde çalıştırılsın. Bu öneri Pazar günü Het Nieuwsblad gazetesinde VSOA polis sendikası tarafından önerildi.

Polis sendikası: Hükümlü ve tutuklular hapishane dışında çalıştırılsın
  • 05 Haziran 2018, Salı 15:22

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

"Çok küçük bir alanda çok fazla insanların bulunmasıyla cezaevi duvarları arasında çok fazla sürtüșmeler yașanıyor. Mahkumlar bundan hiçbir yarar görmedikleri gibi aksine, bu onların daha hızlı bir șekilde kötü yola bașvurmalarını sağlıyor.  Biz bu önerimiz ile tutukluların tekrar suç işlemesini önlemek ve toplumla iç içe hükümlüleri yeniden topluma kazandırmak ve böylece kamu güvenliğinin sağlanmasına hizmet etmek istiyoruz." ”diyor VSOA Polisi'nin başkan yardımcısı Vincent Houssin.

Piyasada hapishane rutinine uygun bulunan birçok işler bulunuyor. Tutuklular hapishane içerisinde yapılacak olan işlerin yanı sıra, kutu katlamak gibi șirketlerin ișçiye ihtiyaç duyduğu birçok işlerde çalıștırılabilir . "Bu tür işler can sıkıntısını giderdiği için popülerdir ama aynı zamanda çok sıkıcıdır. "

Hükümlülere toplum hizmeti çalışmalarını denetim altında yerine getirtmek

VSOA daha ileri gitmek istiyor. "Eski filmlerde göründüğü gibi gardiyanların mahkumların omuzuna silah dayarak zorla çalıştırıldığı gibi değilde toplumsal hizmet görevlerini denetim altında yerine getirtmek. Örneğin yeşil hizmetinde (park alanları vs..) yardım etmek gibi. "

Tutukluların topluma yönelik hizmet vermesi bir avantajdır ve aynı zamanda hapishanede daha az gerilim yașanmasını ve mahkumların topluma geri dönüșüne hazırlanmasını sağlar. Ancak bazı şartları vardır. Böylece topluma yönelik olası bir tehlike yaratabilecek mahkumlar kayide alınmayacaktır ve aynı zamanda gönüllü olarak çalışılacaktır.

Sıkı yasal çerçeve

Cezaevi Sistemi bu öneriye ılımlı bakıyor. "Gözaltındaki tutukluların mahkumiyetini değerlendirebiliriz," diyor sözcüsü Kathleen Van De vijver.

"Tutuklular zaten cezaevinde çalışabiliyorlar, şu anda 431 şirket mahkumlara iș veriyor." Van De vijver’e göre dış istihdam için de bir talep var ve bu talep bir süre önce Cezaevi Sistemi tarafından incelendi. Örneğin Hollanda cezaevlerinde de böyle bir sistem mevcut.

Ancak dış istihdam talebini kabul etmemiz için açık bir yasal çerçeve gerekmektedir. Mahkumların risk analizi yapılmalıdır. Sözleşmesinden kim sorumlu olacaktır? Mahkumlar ne kadar maaş alacaktır? Örneğin, yeşil hizmetinde çalıșan mevcut işçilere bir rekabet olușturulmamasına dikkat etmeliyiz", diyor Van de Vijver.

Cezaevi Sistemi, Flamanca ve Fransızca konușan cezaevlerinde daha profesyonel bir meslek eğitiminin verilmesinden yanadır. Şu anda hazırda olan 400 kadar hükümlü bu seçeneği kullanabilir. Mesleki eğitimin ardından, hükümlü serbest bırakıldığında iş bulma şansı artacaktır. “Mesleki eğitim kurslarımızı daha da genişletebiliriz, ancak bu bir toplum meselesidir” diyor Cezaevi Sisteminin sözcüsü.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık