Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.7651
  • Euro 6.5229
  • GR ALTIN 243.52
  • ÇEYREK 396.85

Michel Hükümeti bütçe konusunda anlaşmaya vardı, en önemli önlemleri sıraladık

Federal hükümet kabinesi bütçe konusunda anlaşmaya vardı. Başbakan Charles Michel bir basın toplantısında satın alma gücünün güçlendirileceğini ve yoksullukla mücadelenin artırılacağını belirtti. Yoksulluk mücadelesinde ekstra yardım fonları, adalet ve güvenlik için de ekstra maddi destek sağlanacak. Bu arada, borç yükünün azaltılmasına devam edilecek.

Michel Hükümeti bütçe konusunda anlaşmaya vardı, en önemli önlemleri sıraladık
  • 26 Mart 2018, Pazartesi 17:30

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

Hükümet bütçeyi dengede tutmak için 1.271 milyar avro arayışına çıktı ve müzakereler sırasında (GSYİH) gayri safi milli hasılasının yüzde 0.68 yapısal açığını dikkate aldı.

Özetle GSYİH şudur: Çalıştığınız fabrikanın veya şirketin bir ülke olduğunu varsayın. Diyelim ki fabrikada sadece sofralık yağ, tuz, şeker üretiyorsunuz. Bir yılda ürettiğiniz tüm yağların, tüm tuzların ve tüm şekerlerin, satış fiyatlarıyla çarpılması sonucu ortaya çıkan rakama ekonomi dilinde GSYİH deniyor. Biz buna ciro diyelim.

Sosyal düzenlemeler

Başbakan Yardımcısı Kris Peeters'e göre, sosyal güvenlik konusunda herhangi bir tasarruf yapılmadı. Yoksullukla mücadele bütçesine 80 milyon avro ilave edildi. Örneğin, aile reislerin asgari ücreti Temmuz ayından itibaren 40 avro artacaktır. Yaşlıların  Gelir Garantisi ayda 8,8 avro ile 13,2 avro arasına ailevi durumuna göre artacaktır. Aynı zamanda, engelli insanların da gelir karşılığında aldığı ödenek ayda 40 avro artacaktır.

Sağlık Bakanı Maggie De Block'a (Open Vld) göre bölgesel hastane ağları genişletilirken aynı zamanda hastanelere ekstra para yardımı sağlanacak. Bu daha yakın bir işbirliği sağlayacak olan hastane sisteminin geniş reformunda atılan ilk adımdır. Hükümet ayrıca, bu yıl ki doktor mezuniyetlerinde iki ayrı grubun aynı anda staj başlatmasına bir çözüm buldu, çünkü temel eğitim süresi altı yıla indirildi. Bunun için yeni bir finansman konsepti tasarlandı. Bu da mevcut fonlara ek olarak, eğitimin pedagojik bölümünü finanse etmek ve yeterli staj yerlerinin garanti altına almak için bütçeden 18.4 milyon avro yardım edilecek.

Devlet Sekreteri Theo Francken'e (N-VA) göre, yıl sonuna kadar mültecilerin barındırma yerleri 16.629’a düşürülecek. Sığınmacı krizinden dolayı, bu sayı 16,600'den 35.000 yere yükselmişti. Bir önceki azaltma planında  bu sayı 23.815'e düşürülmüştü.

Bakan Alexander De Croo (Açık VLD), özellikle komşu ülkelerle rekabette kalabilmek için e-ticaret ve gece çalışma giderlerinin azaltılacağını söyledi. Bu azalmanın tam olarak nasıl sağlanacağı henüz belirlenemedi. De Croo, gece ve vardiyalı çalışmalarda gece yarısı ve saat 5 arasında geçerli olan bir indirim olasılığını önerdi. Ayrıca kiralık depolama alanlarında devletin tahsil ettiği kdv (btw) miktarı kurallarına düzenlemeler gelecek. Böylece lojistik şirketler depolama alanları için komşu ülkelerle karşılaştırılabilecek daha düşük kira ücretlerinden yararlanabilecekler.  

Adalet bakanı Koen Geens (CD & V),  2019 yılında Adalet ve polis teşkilatlarının ek fon alacağını ve görevden ayrılanların yerine yeni görevlilerin alınacağını duyurdu. Ayrıca, yaklaşık 600 çalışanı olan Devlet Güvenliğine 1.8 milyon avro ayrıldı.

Pro-deo avukatlarının (maddi durumu yetersiz olanlar için üçretsiz veya az üçretli avukat desteği) ücretleri daha adil bir şekilde ödenmesi için, hukuki yardım fonuna fazladan 16.5 milyon avro ayrıldı. Pro deo avukat olarak çalışmayı kabul eden avukatların ücreti Adalet Bakanlığı tarafından ödeniyor.

1 Eylül 2016'da, pro-deo avukatlarının ücretiyle ilgili yeni bir sistem yürürlüğe alınmıştı. Daha önce, ücretler uygulanan prosedürlere bağlıydı.  Pro-deo avukatlarının ücreti şimdi 1 saatlik çalışma süresiyle aynı eş değerde tutulan 1 'puan' başına 75 avro tutarında olmasına karar verildi. Hukuki yardım fonunda açıklanan yeni artış, pro-deo avukatlarının gerçekleştirdikleri her puan başına 75 avro ücret almalarıdır.

Brexit sonrasında olası sorunların üstesinden gelebilmek  için  141 gümrük memuru görevlendirilecek.

Çiftçiler ve bahçıvanlar için bir geri dönüş sistemi getirilecek. Çiftçi ve bahçıvanlar sektörü genellikle hava durumuna bağlı olarak, gelirlerinde büyük dalgalanmalarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu sistem ile kötü hava koşullarının bir sonucu olarak meydana gelen vergi kaybının önceki üç yılın karı ile  kapatabileceği anlamına geliyor. Federal gıda acentesına (FAVV) ek personel alınması için 2 milyon avro sağlanacak.

Vergi tedbirleri

Bütçeye 42 milyon katkısı olan ithalat kurum vergisi dahil olmak üzere vergi kapsamında bazı düzenlemeler yapıldı. Kurum vergisinde sağlanan ön ödemeler geçtiğimiz yıl daha da sıkılaştıralarak bütçe gelirini yükseltti. Bu ön ödemelerinin yarısı yapısaldı ve bu yıl içinde etkisini gösterecek: Bütçeye 216 milyon avro gelir sağlayacak.

Bütçe geliri dengelenmiş olsada, stopaj vergilerinde gerileme kaydedildi diyor Maliye Bakanı Johan Van Overtveldt. Bunun için bir önlem daha alınarak yurtdışından hisse senedi alma sınırlandırılıyor, böylece yurt dışındaki şirketlerden elde edilen temettülerin yol açtığı stopaj vergisi kaybı azaltılacak.

Devlet Bakanı Philippe De Backer (Open Vld), sosyal sahtekarlığı karşı mücadelesini artırarak böylece  bütçeye 25 milyon avro sağlanmasını öngörüyor. Özellikle, ödenek dolandırıcılığında ve sosyal damping mücadelesinde önemli adımlar atılacak. Sosyal Damping kavramı,  firmaların sermayesini ve yatırımını işgücü maliyetinin düşük olduğu, sosyal güvenlik sisteminin zayıf olduğu, ücretlerin daha az olduğu, sendikal hakların engellendiği ülkelere yönlendirmesi demektedir. Ulusal Sosyal Güvenlik Dairesinin (RSZ) denetim servisi bunun için  7 ek müfettiş görevlendirecek.  

 


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık