Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.7477
  • Euro 6.3537
  • GR ALTIN 280.36
  • ÇEYREK 458.39

Hollanda'da ölümcül bakteri: 18 ölü, 78 ağır hasta

Meningokok olarak ta bilinen Neisseria Meningitidis adlı bakterinin neden olduğu hastalıklara Meningokok Hastalığı denir. Bu hastalık beyin zarını, omuriliğini (menenjit) ve kan dolaşımını etkiler. 2015'e kadar çok tehlikeli olarak nitelendirilen Meningokok tip W bakterisine yakalanan Hollandalıların sayısı keskin şekilde arttı. Hollanda’da bu yıl içinde 78 kişi Meningokok bakterisinden hastanelerin yoğun bakım ünitesine düştü ve 18 kişi hayatını kaybetti.

Hollanda'da ölümcül bakteri: 18 ölü, 78 ağır hasta
  • 12 Eylül 2018, Çarşamba 0:20

Bruxelles Korner

Zehra Özer

Bu rakamlar, Meningokok ile ilgili Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü'nden (RIVM) alınan verilere dayanmaktadır.   

Hollanda bu yıl Meningokok enfeksiyonunun rekor sayısına ulaștı. 2015 yılından önce yılda sadece 4 kiși Meningokok enfeksiyonuna yakalanırken, bakteriden ölen olmamıștı. Meningokokal hastalık insandan insana bulaşır ve en kötü durumda menenjit veya kan zehirlenmesine yol açar.

Hasta yakınları, Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü'nün (RIVM) daha erken önlem alması gerektiğini vurguladılar. Bakterinin yayılması her geçen gün daha da ilerleyerek can almaya devam etti. Bu yılın ilk sekiz ayında on sekiz kişi hayatını kaybetti. 2017 yılının ölüm sayısı 6 iken, 2016 yılında bu sayı üç’tü ve 2015 yılında hastalar arasında ölen olmadı. Daha önceleri bakteriden sadece yaşlı insanlar etkilenirken, șimdi artık çocukları da etkilediği görünmektedir. Tüm hastalar arasında, çoğunun 15 ila 19 yaş grubundaki gençlerin olması dikkat çekmektedir.

Şok edici rakamlar

Hollanda’nın Bakteriyel Menenjit Referans Laboratuvarı başkanı Arie van der Ende konuyla ilgili açıklamasında: "Yaşamı tehdit eden bakterinin bu kadar geniş bir alana yayıldığından çok etkilendim. Bu kadar yüksek bir ölüm oranını şok edici buluyorum ve hala artmaya devam etmektedir. Meningokok bakterisi boğaz ve burun boşluklarına yerleşir ve küçük damlacıklar yoluyla havaya yayılır. Çoğu insanı etkilemezken meningokok virüsü bazılarına hızla bulașır, kan zehirlenmesine neden olabilir ve beyin zarını etkileyebilir. Meningokok menenjiti çok ciddi ve öldürücü olabilen bir hastalıktır. Ağır durumlarda birkaç saat gibi kısa bir sürede dahi ölüm meydana gelebilir.

Ölüm oranı oldukça artmıştır. 2015'ten 2017'ye kadar toplam 139 kişi meningokok tip W bakterisinden ağır hastalandı ve on yedi kişi hayatını kaybetti. Bu ölüm riskinin yüzde 12 oranında olduğu anlamına gelir. Fakat șu anda sadece bu yıl 78 kişi ciddi şekilde hastalanırken on sekiz kişinin öldüğü biliniyor. Bu, geçen yılın aynı döneminden üç kat daha fazladır. Şu anki ölüm riski yüzde 23'ün üzerindedir. Bu, önceki yılların neredeyse iki kattıdır" ifadelerini kullandı.

Belçika'nın durumu

Belçika’da 2016 yılında aynı bakteriden on kişi öldü. Belçika ya ait bilinen en son rakamlar 2017'nin ilk üç ayına aittir.  O dönemde üç kiși hastalıktan kurtulamayarak hayatını kaybetmiști.

Bugün Hollanda'da gençlere yönelik yeni bir aşı kampanyası başlatıldı. Bu hafta sonundan itibaren tüm çocuklar  14 yaşına bastığı yıl içinde bu tehlikeli bakteriye karșı așılanması için davet edilecektir.

Hayati tehlike

Meningokokal uzmanı, durumu 'endişe verici' olarak nitelendiriyor ve düzinelerce insanın yaşam tehlikesi altında olduğunu vurgularken, "Enfeksiyondan kurtulan hastalarda kalıcı hasar bıraktı. Bu, beyinde kalıcı hasardan veya örneğin kan zehirlenmesi sonucu kolların veya ayakların kesilmesine kadar gitti" dedi.

Hollanda hükümeti  ölümcül W tipi'nin yayılmasını önlemek için 14 aylık bebekleri ve 14 yaşındakileri eylül ayında bu bakteriye karşı aşılamaya karar aldı. "Özellikle 14 yaşındakilerin aşılanması çok önemlidir" diyor Van der Ende.

Nasıl bulașır?

Solunum yoluyla ve tükürük gibi boğaz salgılarıyla (örneğin aynı kapalı ortamda yaşamak, öpüşmek) hastalardan veya asemptomatik (belirti göstermeyen) taşıyıcılardan diğer kişilere bulaşır. Ancak menenjit bakterisi soğuk algınlığı veya grip mikropları kadar bulaşıcı değildir. Meningokok hastasıyla sıradan temasla veya basit nefes alıp vermekle bakteri bulaşmaz, yakın ve uzun süreli temas gerekir. Ev halkı, oda arkadaşları veya hastanın ağız sekresyonlarıyla (tükürük ve damlacıklar) doğrudan teması olan kız veya erkek arkadaş gibi insanların enfeksiyona yakalanma riskleri daha yüksektir.

Belirti ve bulguları şunlardır:

Ani yüksek ateş, uyuşukluk, mide bulantısı, ishal, boyun tutulması, ışıktan korkma (ışığa hassasiyet arttığından),  bilinç durumunda değişiklik (konfüzyon)  meningokok enfeksiyonuna  işaret olabilir.

Sıklıkla ortaya çıkan boyun tutulması, yorgunluk, kusma, soğuk el ve ayaklar, titreme, kaslarda, eklemlerde, göğüs ve karında (göbek) şiddetli ağrılar, hızlı solunum, ishal, sonraki aşamalarda vücutta koyu mor renkli döküntüler.

Tipik olarak bakteriye maruziyetten sonra 3-7 gün içinde gelişir. Yeni doğan bebeklerde ateş, baş ağrısı, ense sertliği gibi klasik belirtiler yoktur ya da fark edilmesi zordur. Bebeklerde hareketlerde azalma veya hareketsizlik, huzursuzluk, kusma veya beslenme güçlüğü işaret olabilir.

Van der Ende: "Bu tür şikayeti olanlar doğrudan doktoru ile iletişime geçmelidir, " diyor.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık