Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.3511
  • Euro 6.0917
  • GR ALTIN 214.86
  • ÇEYREK 351.56

Flaman hükümeti çocuk parası reformunu tamamlandı. Büyük aileler zararda mı?

Belçika'nın Flaman hükümeti sonunda çocuk parası reformunu tamamladı. Ama kimler için neler değişecek?

Flaman hükümeti çocuk parası reformunu tamamlandı. Büyük aileler zararda mı?
  • 08 Mart 2018, Perşembe 13:38

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

İlk olarak,  hükümetin çocuklu ailelere sağladığı yardıma artık çocuk parası demeyin, "büyüme paketi" deyin. Flaman hükümeti, aile için tüm yardım ödeneklerini bu terim altında bir araya getirdi. Fakat bu ödenek temelinde çocuk parası olarak kalacaktır. 1 Ocak 2019'dan itibaren doğan tüm çocuklara her ay aynı temel miktar ödenecek: 160 avro. Eski sistemde, çocuk başına ödenen miktar ailede çoğalan çocuk sayısına göre artıyor, üstelik çocuğunun yaşı büyüdükçe ebeveynlere daha yüksek bir ödenek sağlanıyor. Eski sistemde olanlara herhangi bir değişiklik uygulanmayacak. Ayrıca, ebeveynler halk dilinde doğum parası dediğimiz (çocuğunun doğumunda) 1.100 avroluk bir başlangıç miktarı alacaklar.

Okula gidenlere ekstra ödenek

Okula giden çocukları olan ebeveynler zaten her yaz tatilinde bir defaya mahsus okul masraflarını karşılamak için okul primi alıyorlardı. Amaç, yeni eğitim yılının başında ailelere maddi destek sağlamaktır. Flaman hükümetin büyüme paketinde buna 'okul bonusu' adı verilecek. Tutarlar, 2 ila 4 yaş arasındaki çocuklar için 20 avrodan başlayıp ve 18 yaşından büyük çocuklar için 60 avroya kadar çıkacak. Bu miktarlar eski sisteme göre biraz daha düşük olacaktır.

Aynı zamanda, ebeveynler çocukları 3 ve 4 yaşlarına bastıklarında iki kez 130 avro alacaklar. Amaç, çocukların anaokuluna gitmelerini sağlamaktır. Bu tamamen yeni bir girişim ve Open Vld başkanı Gwendolyn Rutten'in ısrarıyla gelişti. Rutten bu şekilde yoksul veya yabancı kökenli ebeveynleri, çocuklarını küçük yaşta anaokuluna gitmeleri için motive etmek istiyor. Bu çocuklar anaokuluna çok sık gitmediklerinden dolayı dil yetersizliği riskiyle karşı karşıya kalıyorlar.  Bu da çocukların anaokulundan sonra ki eğitim hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Bu ödenek her çocuğun hakkıdır.

Kreş faturasında 60 avroluk yardım

Bir yenilik daha uygulanmaya alındı, o da çocuk bakımı ödeneği. Kreşlerin yaklaşık dörtte üçünde ebeveynler gelir bazında hesaplanan bir miktar ödüyorlar. Diğer kreşler sabit bir miktar ile çalışıyorlar. Çocuğunun kreşine sabit bir miktar ödeyen ebeveynler, gelecek yıldan itibaren kreşe gidilen her gün için  3,17 avro yardım ödeneği alacaklar. Bu miktar aylık olarak, 60 avro’yu buluyor. Çocuk bakımı ödeneği otomatik olarak çocuk parasıyla birlikte ödenecek. Bu ödeneğe ekli herhangi bir şart yoktur ve her çocuğun hakkıdır.

Bu ödeneğin temel amacı, olabildiğince çok çocuğun kreşe gitmesini sağlamaktır. O yaşta ki çocukların diğer çocuklarla iletişimde olması onların gelişimini teşvik ediyor ve aynı zamanda ebeveynlere tam zamanlı çalışma şansını sağlıyor.  Fiyatlarının ebeveynlerin gelirine bağlı tutulmasına izin veren kreşler, Flaman hükümetinden doğrudan sübvansiyon alıyorlar. Bu tür sistemle çalışan kreşler bir tanıma prosedürünün şartlarına uymak zorundalar. Flaman hükümetinin niyeti tüm kreşleri o sistemin içine almaktır. 60 avroluk özel ödenek, sistem amacına ulaşana kadar devam edecek.

Peki ya yeni sistemde büyük aileler ne olacak?

Ebeveynler eski sistemde, ikinci çocuğuna ilk çocuğundan daha yüksek çocuk parası alıyordu ve üçüncü çocuğu için bu miktar daha da yükseliyordu. Bu avantajlar yeni sistemde ortadan kalkıyor.  Bu yeni uygulama üçten fazla çocuğu olan ailelerin gelir durumunun bozulmasına neden olabilir. Bunun bir tazminatı olarak, üç veya daha fazla çocuğa sahip olanlara çocuk başına 60 avro bir ek miktar ödenecektir.  Ancak ailenin yıllık geliri 60 bin avronun altında olması gerekiyor. Yıllık geliri 30 bin avronun altında olan aileler ilk çocuktan itibaren çocuk başına 50 avroluk bir ek ödenek alacaklar. Yeni sistemde ayrıca, yetimlere, yarı yetimlere ve aynı zamanda, koruyucu çocuklara, aylık daha yüksek ödenek sağlanacaktır. Engelli çocuklara da daha yüksek çocuk parası sağlanacak ancak ödeneğin miktarı engellilik derecesine bağlı tutulacaktır. 


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
TaXiBXL
yukarı çık