Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.5848
  • Euro 6.2105
  • GR ALTIN 271.79
  • ÇEYREK 444.37

Belçika'daki sağcı gençlerin 'S & V' hareketinin gizli ırkçı ajandası gerginlik yarattı

Geçtiğimiz Salı günü akşamı VRT kanalının Pano programında yayınlanan röportaj, Flaman muhafazakâr gençlerin hareketi olan "Schild & Vrienden"in iki farklı yüzünü gözler önüne serdi. Dries Van Langenhove'nun (25) bașkanlığında ve ilk bakıșta çok samimi görünen bu gençlerin üyesi olduğu derneğin iç yüzünde aslında gizli yabancı düşmanlığı yatmaktadır. Halk arasında yaygara koparan ve kaygı yaratan bu röportaj, Sağcı Gençlik Hareketinin askeri düzeyde hazırlanmıș bir gruptan olușan 190 üyesinin, aslında fiziksel ve silahlı bir iç savaşı hazırlığında olduğunu tüm çıplaklığıyla su yüzüne çıkardı. Dernek bașkanı Van Langenhove, üyelerinin "sosyal strateji düzeyindeki işlevlerde yer almalarını" teşvik etmektedir.

Belçika'daki sağcı gençlerin 'S & V' hareketinin gizli ırkçı ajandası gerginlik yarattı
  • 08 Eylül 2018, Cumartesi 17:20

Bruxelles Korner

Zehra Özer           

 

VRT Muhabiri Tim Verheyden, altı ay boyunca yeni Flaman muhafazakar gençlik hareketi Schild & Vrienden'in Bașkanı olan Dries Van Langenhove'nı  (25) yakından takip ederek söyleși yaptı.

Bağımsız olduğunu ve siyasi bağları olmadığını savunan, "Schild & Vrienden" hareketinin kurucusu olan Van Langenhove söyleșide: "Derneğimiz, Flaman gençliğinin fiziksel ve zihinsel olarak kendini savunabilir hale gelmesini ve her birinin sosyal bir vatandaş olması yönünde (kendi değișiyle) gençliğinin zihniyetini olumlu yönde değiștirmeyi hedeflemektedir," ifadesini kullandı. Van Langenhove, söyleși sırasında insanların gözüne girmek için olumlu davranıșının bir kanıtı olarak, üyeleriyle birlikte sokağa atılan çöpleri topladı, kan bağıșında bulundu ve huzur evlerinde yaşlıları ziyaret etti.  

Van Langenhove aynı zamanda, Schild & Vrienden harekati altında, örneğin, geçtiğimiz baharda Gent șehrinin Gravensteen çevresinde solcuların mülteci sorununa karșı düzenlediği protesto yürüyüşü sırasında karşı-eylem düzenleyerek, Flaman kimliğinin korumacılığını üstleniyor. Van Langenhove, bu karșı yürüyüște üyelerine solcuların pankartlarını parçalamaları için talimat verdi, ardından ellerine geçirilen pankartlar ve bayraklar paramparça edilirken bunun çekimini yaparak, sosyal medya da monte edilmiş bir video da görüntüledi. Araya giren polis tarafından bunun hesabı sorulduğunda, Van Langenhove,"Kabul ediyorum, o bayrakları ve pankartları parçalara bölmeye gerek yoktu ama bu görüntüler Flaman gençliğinin her halükarda dimdik ayakta olduğunu kanıtlıyor" açıklamasında bulundu.

Yayımlanan video çekimi şu anda 14.000 takipçisi olan Schild & Vrienden'in resmi Facebook sayfası aracılığıyla uluslararası olarak da yayıldı, çünkü bu hareket gelişmekte olan diğer Avrupa sağcı gençlik hareketleriyle aynı hedefe sahiptir. Daha sonra, așırı ırkçı bir zihniyete sahip olduğu bilinen Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile yapılan bir görüşme sırasında çekilen video çekimi, Amerika'nın așırı sağcı medyasına kadar ulaștı ve aynı zamanda Avrupa'da da büyük bir çoșkuyla karșılandı. Van Langenhove buna rağmen, hiçbir siyasi tutkusu olmadığını iddia ediyor. "Bizim amacımız siyasi makamlara sahip olmak ya da yarınların liderleri olmak değildir. Geniş nüfusumuzun zihnini değiştirmek istiyoruz. Örneğin, bir sağcı olmanın ve normal bir aile yaşamına sahip olmanın mümkün olduğunu göstermek istiyoruz".

Van Langenhove, bu zihniyet değişimini halka teşvik etmek için Schild & Vrienden'in kapalı Facebook grubundaki  900 üyesinden destek almaktadır. Üyeler, orada ve daha sonra oluşturulmuş bir sohbet kutusunda, sadece yaklaşık 67.000 ırkçı ve onur kırıcı fotoğraf paylaşımı yapmakla kalmıyorlar, aynı zamanda ileriye dönük daha geniş, daha radikal planlarını tartışıyorlar. Örneğin, bu grup, Flaman Gençlik Konseyi için seçilen dört üyesiyle, mevcut olan koltukların yarısına sahip olmayı başarmıştır. Ayrıca, siyaset biliminde yüksek lisans yaptıktan sonra șu anda hukuk eğitimi alan 25 yașındaki Van Langenhove, iki kez Gent Üniversitesi'nin yönetim kuruluna seçilmeyi başardı. Bunu nasıl mı başardı? Yandașlarının üyelerine oy vermesini sağlamakla, sosyal medyada rakiplerini karalamakla ve Van Langenhove'nun ikna yeteneği sayesinde.

Kapalı grup içinde, politikayı etkilemek amacıyla büyük, öncü kurumlarının işlevlerinde yer almanın önemli olduğu açıklıkla vurgulanmaktadır. Aynı zamanda üyeler arasında aşırı sağcı olmakla övünülüyor ve Van Langenhove'un sağ kolu olan Louis De Stoop, gruba, Eyfel Kulesi'nin önünde en iyi poz veren kimin olduğunu soruyor. Kendisi mi?  Ya da Adolf Hitler mi?

Sözde tüm siyasi partilerden uzak olmalarına rağmen, kaç üyesinin Vlaams Belang ve N-VA yandașı  olduğu dikkat çekmektedir. Örneğin, Schild & Vriende sohbet kutusuna erişimi olan 190 üyelerinden  biri olan Aalstlı N-VA’lı genç "N-VA partisinin sağcı yapısını daha da artırmak için çalıșmalarda bulunmaları" için çağrıda bulunmaktadır. Oyuncular için geliştirilen Discord kanalında, üyeler radikal fikirlerini ve ırkçı fotoğraflarını rahat bir șekilde paylaşmaktalar. Toplum arasında nefret yayan bu grup askeri yapıya göre, Van Langenhove ile bir 'baș komutan'a ve birçok askerlere ve yandașlara ayrılmıştır. Orta da grubun, "Yakında fiziksel ve zihinsel testler yapacağız", söylentileri dolașmaktadır.   

Sosyal medyalarında bazı kaslı üyelerinin fiziksel eğitim videoları yayınlandı. Saflarında yükselmek isteyen üyeleri, silah eğitimi ve dövüş sanatları eğitimi aldığını kanıtlamalıdır. Van Langenhove bir resminde bunun 'iyi bir örneği olarak' elinde otomatik bir silahla poz veriyor. Derneğin diğer üyeleri de, Flaman Bayrağının Aslanı üzerinde dizilmiș silah koleksiyonunu gururla sergilerken silahlı bir mücadeleye hazır olduklarını vurgulamaktadır. Van Langenhove, "Şiddet günü gelecektir. Hangi tarafın buna hazırlıklı olacağını ve hangi tarafın buna hazırlıksız yakalanacağını șimdiden biliyorum" ifadesiyle çirkin planlarını oynaylıyor.

Henüz yirmili yașlarda olan Van Langenhove, bir akșam öncesi VRT kanalında yayınlanan muhabir Tim Verheyden’in hazırladığı röportajla karşı karşıya geldiğinin ertesi sabah canlı yayında ırkçılığa dair iddiaları şiddetle reddetti ve hatta program yapımcılarını sahte sohbetler ile "biri tarafından kandırıldıklarını" ikna etmeye çalıştı. Hatta üste çıkmak için, yayından bir buçuk saat önce, Facebook sayfasında,"Birazdan çıkacağım programı izleyin ve kamu yayıncılığı yapmakla görevlendirilen bir kuruluşun pozitif bir hikayeyi saptırarak nasıl negatif bir hikayeye dönüştürdüğünü görün. Veya Donald Trump'ın sözleriyle: asparagaz haberler" bașlığı altında video yayınlayarak VRT kanalını karaladı. Van Langenhove, sözde röportajın kopyala yapıştırmayla ciddi şekilde saptırıldığını ve sözleşmede Eylül ayından sonra yayınlanacağını iddia ediyor. 

UGent gençler hakkında soruşturma istiyor

Gent Üniversitesi rektörü Rik Van de Walle, basın açıklamasında söyleşiyi izlediğinde "derin bir şok yașadığını" belirterek gençler hakkında bir soruşturma başlatılmasını istedi. Schild & Vrienden'in kurucusu olan Dries Van Langenhove Gent üniversitenin Yönetim Kurulu'nun öğrenci temsilcisidir. Rektör Van de Walle ayrıca Twitter hesabında: "Dün akșamki söyleşi de duyduklarımı ve gördüklerimi șiddetle kınıyorum. Bu kabul edilemez" ifadesinde bulundu. 

HABERE AİT RESİMLER


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık