google.com, pub-3742645726534165, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.7352
  • Euro 6.3456
  • GR ALTIN 270.83
  • ÇEYREK 442.79

Belçika'da 2019 yılında neler değişiyor?

Neredeyse bu yılı da geride bırakmak üzereyiz. Yeni bir yıl, birçok yeni yasayı beraberinde getirir. Belçika'da 1 Ocak 2019’dan itibaren yenilenen emeklilik ve kira mevzuatından, ambulans tarifesine kadar, çocuk parasından enerji faturalarına kadar birçok yeni düzenlemeler getiriliyor. En çok dikkat çeken değişiklikleri sizin için sıraladık.

Belçika'da 2019 yılında neler değişiyor?
  • 29 Aralık 2018, Cumartesi 9:27

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

TÜKETİCİ

Bankalar hizmet tarifelerini artırıyor

Bazı bankalar yıl bașından itibaren bir dizi ișlem tarifelerini artırıyor. Örneğin: BNP Paribas Fortis bankası müsteri hizmetini biraz daha pahalandırıyor. Banka ayrıca, bir ölümden sonra on iki ay içinde hala halledilmemiș mirasın yönetimini üstlenmek için ekstra ücret talep etmektedir. ING bankası da bazı ișlem tarifelerini artıracağını duyurdu.

Posta pulu biraz daha pahalanıyor

Posta șirketi Bpost yılbașından itibaren posta tarifelerini yeniden pahalandırıyor. Yurtiçi gönderiler ortalama yüzde 4,6 oranında artıyor. Ertesi gün teslim edilmesi gereken mektuplar için 'öncelik hakkı' tanıyan pul 1 avro'dan yeniden satıșa sunulacaktır (10 pul birden satın alan, pul bașına 0,97 sent öder). Sıradan posta pulu fiyatı,  pul bașına 0,95 senttir, (10 pul birden satın alan, pul bașına 0,92 sent öder).

Telekom operatörü Proximus aracılığıyla arama yapmak, internette girmek ve TV izlemek pahalanıyor

Proximus,  halk arasında popüler olduğu bilinen telekom paketlerinin ve bazı eski abonelik formüllerinin fiyatını artırıyor. Söz konusu olan yaklaşık 2 avroluk bir artış. Örneğin, Familus formülündeki telekom paketi 67 yerine 69 avroya mal olurken Belçika futbolu opsiyonu 4'te 1 oranında  pahalanıyor. Aynı zamanda, abonelik fiyatı 7,95 avro'dan 9,95 avro'ya yükseliyor.

Kilisede yapılan nikah ve cenaze törenlerin tarifeleri 25 euro pahalanıyor

Mechelen-Brüksel başpiskoposunda ve Anvers, Brugge, Gent ve Hasselt piskoposlarında yapılan dini nikah ve cenaze törenlerin tarifesi 275 avroya artıyor. 25 euro'luk artış kiliselerin bakım ve onarım  maliyetinin karşılanması için getirildi.  

Bira fiyatı pahalanıyor

Yeni yıldan itibaren bira fiyatı biraz daha pahalanıyor. Dünyada en büyük bira fabrikası zincirine sahip olan Anheuser-Busch InBev, hem otel/restoran/kafe ișletmecilerinden hem de süpermarketlerden mevcut fiyattan biraz daha yüksek bir ücret talep edeceğini duyurdu. Tek tüketim başına ortalama 0,015 ile 0,016 sent arasında bir artıș olacak. Bira üreticisi Alken-Maes de fiyat artışı uygulayacağını duyurdu. 

Yabancı ot öldürücülerin çoğu yasaklanıyor

Yabancı ot öldürücülerin çoğu, sentetik herbisitler de dahil olmak üzere,  tüm satıș raflarından kaldırılıyor.

ÇOCUKLAR

Çocuk parası 'Büyüme Paketi' adını aldı  

Flaman bölgesinde yașayan ebeveynler 1 Ocak 2019'dan  itibaren doğan her çocuk için ayda 163.20 avroluk temel bir miktar alacaktır.  Temel miktar, ilk çocuğa alınan mevcut miktarın üzerindeyken, 2'inci ve 3'üncü çocuğa alınan mevcut miktarın altındadır. 2019'dan önce doğan çocuklar, 6, 12 ve 18 yaşlarında artırılan ödenekle birlikte eski çocuk parası sistemindeki temel miktarı almaya devam edecekler.

Yeni doğan bebeklerde kalıtsal kistik fibrozis hastalığı taranması

Yıl bașından itibaren yeni doğan bebeklerde artık 11 yerine 12 nadir hastalık taranması yapılacaktır. Doğumundan sonraki ilk günlerde bebeklerin kan testi ile tarandığı 11 nadir rastlanan hastalık listesine, kalıtsal kistik fibrozis taranması da eklendi.

Kistik Fibrozis (KF) kalıtsal (ailevi geçiş gösteren) bir hastalıktır. Doğumdan itibaren pek çok organın salgı bezlerini etkileyerek fonksiyon bozukluklarına yol açar. Hastalıktan sıklıkla akciğerler, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve üreme organları etkilenir. Normalde, dış salgı bezlerinin salgısı sudan zengin ve akışkan kıvamdadır, bu özellik organ sistemlerinin normal çalışmasını sağlar.

Evlatlık edinenlerin izin süresi uzatıldı

Çalışanlar veya serbest meslek sahipleri, bir çocuğu evlatlık edindikleri sırada çocuğun yaşına bakılmaksızın, ebeveyn başına altı haftalık izin hakkına sahip olacaktır.

Anaokul ve ilköğretim bütçesi artırılıyor

Anaokul ve İlköğretim okullarının yıllık bütçesi 20 milyon avro ile artırılıyor.

SAĞLIK

Doğum ve protez için sabit tarife

Yılbașından itibaren, hastanelerde yapılan  doğum, apendis veya diz protezi gibi standart operasyonlar için hastadan sabit bir miktar alınacak. Malzeme maliyeti ve ilaçlar henüz bu sistem tarafından karşılanmamaktadır. Ayrıca, doktorların tek kişilik oda tarifesi de devam etmektedir. 

Ambulans tarifesi 60 avro

1 Ocak'tan itibaren, ambulans hizmetleri hasta nakli için, mesafe uzaklığına bakılmaksızın 60 avroluk sabit bir ücret talep edeceklerdir. 60 avro’nun geri iadesi olmayacak.

Doktorların ev ziyareti pahalanıyor

Yılbașından itibaren doktorun ev ziyareti 37.61 avro’dan 38.86 avroya yükselirken hastaların payına düșen ücret 13,16 avrodan 13,60 avroya artıyor. Ayrıca doktor muayenehanesine gitmek de 25.43 avro’dan  26.28 avroya yükseliyor. Ancak bu son artış hastanın (mütüveli) sağlık sigortası tarafından karșılanacak.

Kolorektal kanserin erken teşhisi çok önemli

Önümüzdeki yıl 51 ya da 52 yașına mı giriyorsunuz? O halde posta yoluyla önleyici kolon kanseri testine katılmanız için davet alacaksınız. Bu, test önceki yıllara göre iki yaș öne alındı ve kalın bağırsak kanserin erken teşhis edilmesini sağlar.

Hepatit C'ye karşı kullanılan ilaçların ücreti geri iade edilecek

Gelecek yıldan itibaren, Hepatit C hastası olan tüm hastalara antiviral ilaçların ücreti geri iade ediliyor. Şimdiye kadar sadece, hastalık ileri evrede olanların ilaçları geri ödenirdi.  

Hıristiyan sağlık sigortası CM, homeopati ödemesini durdurdu

Hıristiyan sağlık sigortası CM, homeopatik ilaçların geri ödenmesini kaldırıyor. Bu, üyeler  arasında yapılan bir anketin sonucudur. CM ayrıca kişiye özel üretilen kulak tıpaların, podolojik tabanların ve gençlik klübü üyelik ücretlerin belirli bir payını karșılamayı durduruyor.

Solaryum kullanımında daha katı kurallar geliyor

Solaryum altına girmek isteyen herkes bundan böyle cilt tipini gösteren tıbbi bir sertifika sunmak zorundadır. En savunmasız cilt tipi 1 olan kişilerin solaryum kullanımına izin verilmeyecektir. Ten tipine uygun makine ve kullanım süresi belirlenmelidir. Herkesin aynı makineye aynı seans süresiyle girdiği dönemler çoktan tarih oldu.

Ciddi hastalık atlatlar adına işverenlere prim verilecek

İşverenler yılbașından itibaren, ciddi bir hastalıktan iyileşip tekrar işe geri dönmek isteyen çalıșanları için de Engelli Calıșanlarının Özel Yardım Primi'ne başvurabilirler. Yardım Primi, iki yıllık ișçi maașının yüzde 20'sini oluşturuyor ve eğer gerektiğinde iki yıllık bir süre ile tekrar uzatılabilinir.

ÇALIŞMAK

Vergi kayması sayesinde net maaș artışı

Yeni yılda vergi kaymasının üçüncü ve son aşaması yürürlüğe giriyor. Bu durumda örneğin, brüt ücreti 2.000 avro olup,  net ücreti 1.575 avroyu bulan kișinin maașı 37 avro ile artacaktır.  Aynı zamanda, yeni istiham yaratılmasını teşvik etmek ve ișçinin ücret maliyetini azaltmak için işverenlerin katkılarına indirim sağlanacaktır.

450.000 memur ücreti endeksleniyor

Memur statüsünde çalışanların yaklaşık dörtte biri, maașlarının yüzde  2,16 oranında arttığını görecek. Ayrıca gıda sektöründe çalışan memur ve ișçiler maașlarının yüzde 2.10 oranında arttığını görecekler.

Daha uzun süre çalışmak ödüllendirir

45 yıllık bir iș hayatından sonra çalışmaya devam etmek isteyenler, emeklilik hakkını doldurmaya  devam edebilirler. Öte yandan, uzun süreli işsiz olanlar ve erken emekliliğe ayrılanlar çok daha düşük bir emeklilik maașına talim etmek zorunda kalacaklar. 65 yaşından sonra çalışmaya devam eden serbest çalışanlar hastalık parasından faydalanabilecekler. Tüm çalışanlar ek emeklilik maaşı kazanma hakkına sahip olacaktır.

Erken emeklikere katı kurallar

Eski erken emeklilik koşulları yeniden katılaștırılıyor. Erken emekli olmak için genel yaş koşulunun 62 olmasıyla, erkekler 41 yıl, kadınlar ise 35 yıl çalıștığını kanıtlamak zorundadırlar.  

Tüm emeklilik maaşları aynı gün ödenecek

1 Ocak'tan itibaren tüm emeklilerin emeklilik maașı, hangi statüt altında çalıșmıș olurlarsa olsunlar  (serbest meslek sahibi, memur veya işçi) aynı gün içerisinde ödenecektir.

KONUT

Enerji dağıtım tarifeleri düşecek

Enerji faturalarıyla ilgili iyi haber: gelecek yıl enerji dağıtım tarifelerinde düşüș yașanacacağı açıklandı. Ortalama bir ailenin elektrik faturasında yaklaşık 46 avro, doğal gaz faturasında yaklaşık 25 avro daha az ödeme yapacağı duyuruldu.

Onarım ve yenileme primleri birleşiyor

Birleşik ve öncesinden daha esnek olan sistem netlik ve şeffaflık sağlamalıdır. Dar gelirli aileler, tadilat veya yenileme primine nasıl başvurmaları gerektiği bilgisine daha kolay erișebilecekler ve bekar ebeveynler bir ödenek almaya öncesinden daha kolay hak kazanacaklar. Özellikle yaşlılara yönelik olup, evlerinin kendi ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesinde yardımcı olacak primler, şimdilik diğerlerinden ayrı tutulacaktır.

Yeni primler

Eski sobalarını daha çevre dostu bir cihazla değiştirenler 250 avroya kadar prim alabilirler. Evine bir ısı pompası kazanı düșeyen, 400 avroluk bir yardım alabilir. Çatı izolasyonu primi 2019 yılında m²'si 6 avro’dan / m²'si 4 avroya düşüyor.

HAREKETLİLİK

Brüksel'deki düşük emisyonlu bölgeler daha sıkılaștırılıyor 

Brüksel Başkent Bölgesi'ndeki düşük emisyon bölgesine,  EURO 2-normunda olan dizel araçlar ve EURO-norm uyumu olmayan veya  EURO 1-normunda olan benzinli araçların giriși yasaklanacaktır. Üç aylık bir geçiş süresi tanınıyor.

Oldtimer araçların teknik kontrol mecburiyeti

Yaşları 25 ila 30 arasında olan oldtimer araçlar bundan sonra yıllık periyodik teknik muayeneden geçmek zorundadır. Yaşları 30 ile 50 arasında olan araçlar iki yılda bir, 50 yaşından büyük olan araçlar  ise her beş yılda bir teknik kontroldan geçmelidir. Amaç yol güvenliğini sağlamaktır.

Karayolu üzerinde kamyonların sollama yasağı kaldırıldı

2x2 şeritli otoyollardaki kamyonların genel sollama yasağı kaldırılıyor. Kanyonların sollama yasağı , sadece yağışlı havalarda geçerliliğini koruyacaktır.  Bölgeler kendi trafik akıșına göre bunu gerekli gördüğünde, otoyolun belirli kısımlarında trafik işaretleriyle bir sollama yasağı getirebilirler.

Kamyonlara yönelik ücretli yollar uzatıldı

Kamyonlar için kilometre ücretinin uygulandığı karayolu ağı 38 kilometre uzatıldı. A11 Brugge'den (N31) Knokke-Heist'e kadar (N49), N36 Roeselare'dan (R32) Zarren'deki N35'e ve N722’ye kadar, ve N80 Hasselt'ten N718 Sint-Truiden'e kadar,  kamyonların kilometre bașına ücret ödediği üç karayoludur.

Acemi sürücülere yeni test

Sürücü belgesini yeni alan acemi sürücüler, ehliyetini aldığı tarihten altı ila dokuz ay sonra yeni bir teste katılmaları için sınav merkezine geri dönmeleri gerekecektir. Test ücreti 100 avro’dur. Amaç sürüș becerilerini kanıtlamak.

Elektrikli motosikletler trafik vergisinden muaf olacak

Elektrikli motosiklet sürücüleri artık trafik vergisi  ödemek zorunda değiller. Artı, elektrikli motosiklet satın alan sürücüler 1500 avro'luk sıfır emisyon primi hakkına sahiptir.

SİYASET

Belçika, BM Güvenlik Konseyi'ne üye oldu

Belçika, Dominik Cumhuriyeti, Almanya, Endonezya ve Güney Afrika ile birlikte iki yıl boyunca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan geçici üyesi oldu.

DİĞERLER

Ruhsatsız ateșli silahların af süresi sona eriyor

Yılbașından itibaren ruhsatsız ateșli silah yakalatanlar, bir aydan beş yıla kadar hapis cezası ve / veya 100 ila 25.000 avro arası para cezası riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Şoksuz kesim yasağı  

Yılbașından itibaren Flaman bölgesinde geviș getiren küçük hayvanların ve kümes hayvanların șoksuz kesim yasağı yürürlüğe giriyor. Hayvanların, kesim öncesi elektronarkoz ile acıya duyarsız hale getirilmesi yasal bir zorunluluk haline getiriliyor.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık