Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5,40
  • Euro 6,11
  • GR ALTIN 209,91
  • ÇEYREK 343,61

Belçika’da 1 Aralık'tan itibaren neler değişiyor

1 Aralık'tan itibaren Belçika’daki devlet memurları yüksek bir emeklilik maaşı almak için öğretim yıllarını çalışma yıllarına artık ücretsiz olarak aktaramayacaklar. Ayrıca, solaryum merkezleri müşterilerini sağlık riskleri konusunda büyük afişlerle uyarmak zorundalar. UZ Jette hastanesi, evcil hayvanları barındıran Belçika'nın ilk hastanesi olacak. İşi için Lüksemburg Büyük Dükalığı'na gidip gelen Belçikalılar için tren abone ücreti ucuzlayacak. Bugün yeni bir ayın başlamasıyla, Belçika’da hangi yeni önlemlerin alındığına veya hangi yasaların değiştiğine gelin hep birlikte aşağıdaki haberimizde, bir göz atalım.

Belçika’da 1 Aralık'tan itibaren neler değişiyor
  • 01 Aralık 2017, Cuma 11:22

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

Her öğretim yılı başına 1.500 euro

Belçika'da erken emekli olmak ve daha yüksek bir emeklilik maaşı almak için, her başarılı öğretim yılının çalışma süresine aktarılması zaten mümkündü. 1 Aralık'ta yürürlüğe giren reforma ilişkin bu düzen memurlar, işçiler ve serbest meslekte çalışanlar için aynı düzeye getirilecek. Bundan böyle, kademe sistemine bakılmaksızın, öğretim yıllarının çalışma yıllarına aktarılması sadece eğitimini tamamladıktan on yıl içinde, her başarılı öğretim yılı başına 1.500 euro ödendikten sonra mümkün olacak. On yıllık süre aşıldığında bu miktar daha da yüksek olacak.  

Devlet memurları şu ana kadar öğretim yıllarını ‘diploma bonusu’ adı altında ücretsiz olarak çalışma yıllarına aktarabiliyorlardı. Bu yeni reform, ücretsiz diploma bonusunun ortadan kalkmasını sağlayacak. Daha yüksek bir emeklilik maaşı alabilmeniz için her başarılı öğretim yılı başına 1.500 euro ödenmelisiniz. Eğitimizi tamamladıktan on yıl sonra bile bu yıllarınızı aktarabileceksiniz, ancak bu 1.500 euro dan daha yüksek bir miktar karşılığında mümkün olacak. Yaptığınız  ödemeler vergiden düşürülebilinir.

Ayrıca üç yıllık bir geçiş dönemi başlayacak. Üç yıl içinde tüm çalışanlar ve serbest çalışanlar, 20. doğum günlerinden sonra ki her başarılı eğitim yıllarını çalışma sürelerine aktarmaları mümkündür. Devlet memurları ise bu işlemi artık ücretsiz olarak yapamayacaklar, onlardan şimdiye kadar hiçbir ücret alınmıyordu, ancak bundan böyle onlara da aynı kurallar işleyecek.     

Solaryum merkezlerinde tehlike uyarısı

Solaryum merkezlerinin işletmecileri artık kullanıcılarına suni bronzlaşma yataklarının kullanımının cilt kanserine neden olabileceği konusunda büyük afişlerle uyarı yapmak zorundadırlar. Solaryumlar veya diğer bir deyişle bronzlaşma yatakları ultraviyole ışını yayarak çalışıyor. Ultraviyole ışını, melanoma gibi başlıca cilt kanserini artıran neden olarak biliniyor.  Tüketici İşlerinden sorumlu Bakan Kris Peeters'in (CD & V), “sigara paketkerinde ki uyarılara benzetilerek, kullanıcılar bronzlaşma yataklarının tehlikeleri konusunda bilinçlendirilmelidirler,” diyor.  

2019 yıl başından itibaren solaryum merkezleri için yeni bir önlem daha alınacaktır. Her bronzlaşma merkezinin, kullanıcının cilt türünü belirlemek için bir ölçüm cihazına sahip olması gerekecek. Merkez böyle bir ölçüm cihazına sahip değilse eğer, işletmeci tıbbi bir belge alınması için kullanıcıyı bir doktora yönlendirmek zorunda kalacak.

Üstün Sağlık Kurulu, bu yılın ortasında bronzlaşma merkezlerinin tamamıyla yasaklanması için çağrı yapmıştı. Fakat Bakan Peeters, tamamıyla yasaklanmasını biraz abartılı buldu, ancak "mümkün olduğunca sıkı davranılmasını ve kullanıcılarının tehlikeleri konusunda en iyi şekilde bilinçlendilirmelerini " istiyor.

UZ Jette hastanesinde evcil hayvanlar

1 Aralık'ta, Jette'deki Brüksel Üniversitesi Hastanesi'nin yanındaki “Villa Samson” hayvanlar için kapılarını açacak. Belçika’da  bu bir ilktir.

Villa Samson'da genç ve yaşlı hastalara, kendi evcil hayvanlarıyla  ya da villaya ait köpek veya kedilerden biriyle ev sıcaklığı bir ortamda vakit geçirmeye fırsat verilecek. Bilimsel araştırmalar, bir hayvanın hastanın iyileşme sürecinde önemli bir rol oynayabileceğini göstermekte.

Villa Samson'da sabah saatlerinde hayvan terapi seansları yapılırken, öğleden sonra ziyaret saati uygulanacak. Buna ek olarak, villa’da hayvanlara feromon hormonu dağıtılacak, böylece kediler ve köpekler daha rahat edecekler.

Lüksemburg treni ucuzluyor

Lüksemburg ya da resmi adıyla Lüksemburg Büyük Dükalığı'na seyahat eden tren yolcularının tren abone ücreti 1 Aralık’tan itibaren ucuzluyor. Ayrıca, yolcu aracını hareket ettiği tren istasyonunun otoparkına ücretsiz olarak park edebilecek.

Bir aylık tren aboneliği 1 Aralık’tan itibaren 13,5 euro ucuzluyor; yıllık bir abone 135 euro tutarındadır. Böyle bir aboneliğe sahip olanlar yolcular, araçlarını Lüksemburg eyaletindeki tren istasyonlarında ve Jemelle (Namur Eyaleti) ve Trois-Ponts (Liège) istasyonlarının otoparklarında ücretsiz olarak park edebilecekler.

"Belçika'da yaşayan yaklaşık 40.000 çalışan her gün Lüksemburg Büyük Dükalığı'na gidip geliyor. Bakan Bellot, bu seyahatler için toplu taşıma araçlarının büyük bir potansiyele sahip olduğunu söylüyor. "Bu yüzden tren ücretlerini ve tren istasyonlarının otoparklarını cazip hale getirilmesi önemlidir," diyor Bakan Bellot. 

 

 


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
YOUTUBE BXL KORNER
yukarı çık