Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.3483
  • Euro 6.1029
  • GR ALTIN 222.49
  • ÇEYREK 365.04

1 Temmuz'dan itibaren Belçika'da neler değişiyor?

Belçika’da yaz tatilin başlangıcında yine bazı yeni önlemler yürürlüğe giriyor. Böylece 1 Temmuz ‘dan itibaren trafik cezalarını ödemeyenlere Maliye Bakanlığından ödeme emri gönderilecek. Alınan bu tedbir caydırıcı olarak ödeme emri alanların ceza miktarlarını yüzde 35 oranında artıracak. Tüm değişiklikleri sizin için sıraladık.

1 Temmuz'dan itibaren Belçika'da neler değişiyor?
  • 30 Haziran 2017, Cuma 14:31

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

Trafik cezalarını ödemeyenlerin ceza miktarları yüzde 35 oranında yükselecek

Trafik cezalarının tahsil edildiği işlem, 1 Temmuz’dan itibaren değişiyor. Böylece Trafik cezalarını geç ödeyen veya hiç ödemeyen sürücüler hakimin önüne çıkarılmadan önce, uzun bir prosedür haline gelen yedi adımlık işlem, şimdi dört adım ile sınırlanıyor. En önemli değişiklik, trafik cezalarını inatla ödemeyi reddedenler  bundan sonra artık hakim karşısına çıkarılmayacak. Kim savcı tarafından hazırlanan para cezasını ödemeyi reddederse bir ödeme emri alacak ve ödeme emrini aldıktan sonra ceza mikarı yüzde 35 oranında artacak.

Ayrıca, Avrupa sınır ötesi yönergesi sayesinde yabancı trafik faillerin para cezaları otomatik olarak evlerine gönderilecek.

Hükümet, trafik cezalarının tahsil edildiği işlemi otomatik hale getirmesiyle devlet bütçesine her yıl 150 milyon euro ekstra tasarruf sağlayacağını umuyor.

NIPT-test (Niet-invasieve screeningtest)  - Girişimsel olmayan doğum öncesi testin ücreti geri iade edilecek

Sağlık sigortaları (mütüveller) 1 Temmuz’dan itibaren NIPT-test - Girişimsel olmayan doğum öncesi testinin ücretini ayrıcalıklı durumda olan hamile kadınlara geri iade edecekler. Ayrıcalıklı durumda olmayan hamile kadınlar ise test için en fazla 8,68 euro ödeyecekler. Belçika,  bu testin neredeyse bedava ya geldiği Avrupa'da ilk ülkedir.

NIPT NEDİR

Doğumda en sık görülen üç trizomi durumu olan Down sendromu(trizomi 21), Edwards sendromu(trizomi 18) ve Patau sendromunun(trizomi13) tespiti için tarama yapar. Hamilelik sırasında anne kanının % 3-13’ünü oluşturan ve doğum sonrasında hemen yok olan cenin DNAsı incelenerek Trisomy 21 (Down Sendromu), Trisomy 18 (Edwards Sendromu) veya Trisomy 13 (Patau Sendromu) gibi kromozom bozukluğu riskinin ne kadar yüksek veya düşük olduğunu analiz ediyor. Turner, Klinefelter ve Triple Sendromu gibi cinsiyet kromozomu bozukluklarını da yakalayabiliyor.

Test sonuçları yüksek riskli çıkan hamilelere ceninin Down Sendromlu olup olmadığını saptamak için tanı testi öneriliyor. Tanı testi ise plasenta veya fetüsu çevreleyen sıvıdan hücre toplama işlemi olan ve tıbbi müdahele içeren CVS (Chorionic Villus Sampling) (Koriyonik villus örneklemesi) veya amniyosentez. Ancak hamileliğin daha sonraki aşamalarında yapılabilen her iki müdahaleden kesin sonuç alınsa da (CVS 10-12 hafta, amniyosentez 15-20 hafta arasında) her ikisi de küçük de olsa düşük riski taşıyor (%1’den daha az).

Kesimhanelerde denetimler artacak

Flaman bölgesinin Hayvan Hakları Bakanı (N-VA) Ben Weyts,  1 Temmuz’dan itibaren denetim kapasitesini  iki katına çıkarıyor. Hayvan Denetim Hizmetinde çalışan sayısı 11'den 22'ye çıkarılıyor. Bakan böylelikle bu yıl kesimhanelere kontrollerini hem arttırmak hemde  ön duyurusunu yapmadan gerçekleştirmek istiyor.  

Yeni kitapların fiyatları sabitlenecek

1 Temmuz itibaren Flaman bölgesinde yeni kitapların fiyatıları sabitlenecek. Yeni  kitaplar yayınlanmalarından ilk altı ay içinde, (satıcıların sadece yüzde 10 bir indirim sağlayabilecekleri) kitap fiyatları sabitlenecek. Yeni kitapların yayınlanmalarından altı ay sonra kitap fiyatı yine serbesttir.  

Yol inşaatı yüzünden sıkıntı yaşayan esnaflara  2.000 euro "sıkıntı tazminatı " ödenecek

1 Temmuz dan itibaren yol inşaatı yüzünden sıkıntı  yaşayan esnaflara, ekmek teknelerini kapatmak zorunda kalmadan Flaman hükümetinden otomatik olarak 2.000 euro 'sıkıntı tazminatı" ödenecek.

Birçok yatırımcı esnaf, dükkanına yakın yol çalışmaları yüzünden gelir kaybediyor. Mağdur olan bu esnaflar devletten mali tazminat alabiliyorlar, ancak bu tazminatı alabilmeleri için şu ana kadar birçok evrak doldurmaları gerekiyordu ve bu tazminatı alabilmeleri için iş yerlerini kapatmak zorundaydılar.

Bu durum şimdi değişiyor. Temmuz ayının başından itibaren, hükümet kimlerin sıkıntı bölgesine düştüğünü kendi belirleyecek. Yol çalışmaları esnaflara yazı ile bildirilecek. Sıkıntı yaşayan esnaflar www.vlaio.be websitesi üzerinden kendilerini kayıt edebilecekler ve böylece tazminat parası adlarına olan banka hesaplarına yatırılacak.

Flaman Hükümeti  her yıl 2500 ila 4000 arası esnafın 'sıkıntı tazminatı’ hakkına sahip olacağını tahmin ediyor.  Artık öncesi kadar evrak işlemleri gerekmediği için üç-dört kat daha fazla esnafın  tazminat alacağı tahmin ediliyor.

Yol çalışmaları yüzünden sokakları artık tamamen erişilemez hale geldiği için işyerlerini veya dükkanlarını kapatmak zorunda olacak olan esnaflar ‘sıkıntı tazminatı’n üstüne  kapalı kaldıkları her gün başına 80 euro esktra tazminat daha alacaklar.  

Kamyonetlerin trafik vergisi

1 Temmuz’dan itibaren kamyonetlerin trafik vergileri değişiyor. Bu önlemler 1 Temmuz’dan itibaren kayıt olan tüm araçlar için geçerlidir. Elektrikli ve CNG’li (sıkıştırılmış doğalgaz) minibüsler vergiden tamamen muaf olacak. Bu önlem daha öncesinden kayıtlı olan araçlar için de geçerlidir. Maliye Bakanı Bart Tommelein (Open VLD) ve Çevre Bakanı Joke Schauvliege (CD & V) sürücüleri yeni bir kamyonet satın alırlar iken çevre dostu bir model seçmeleri için motive etmek istiyor.

Şu ana kadar zaten kayıtlı olan dizel ve benzinli araçlar için hiçbir şey değişmiyor,  ama 1 Temmuz ‘dan itibaren kim çevreye zararlı olan yeni veya kullanılmış bir kamyonet veya minibüs kayıt ederse, şu ankinden daha yüksek bir trafik vergisi ödeyecek.

Elektrikli kamyonetler için 1 Temmuz ‘dan itibaren artık trafik vergisi ödenmeyecek. CNG’li modeller de 2020 yılına kadar vergiden muaf tutulacak ve 1 Temmuz'dan önce tescil edilmiş tüm araçlar için geçerlidir. "Örneğin, şu anda veya geçmişte elektrikli veya CNG’li  kamyonet satın alan sürücü, çevreye zarar vermeyen seçiminden dolayı ödüllendirilir", diyor  Bakan Tommelein.

 

 


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
avrupa korner tv
yukarı çık