Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.8498
  • Euro 6.5666
  • GR ALTIN 239.04
  • ÇEYREK 390.83

1 Temmuz'dan itibaren Belçika'da ne gibi değişik önlemler alınacak?

Belçika'da, 1 Temmuz'dan itibaren yine günlük hayatımızı etkileyecek olan bir dizi değişik önlemler alınacaktır. Örneğin, Brükselin Leopold II tüneli iki ay boyunca trafiğe tamamen kapatılacaktır. Direksiyon bașında kanında 1.8 promil alkol ile yakalanan sürücüler araçlarına alkol kilidi yerleştirmek zorunda kalacaklar. Gelin tüm değişiklikleri gözden geçirelim.

1 Temmuz'dan itibaren Belçika'da ne gibi değişik önlemler alınacak?
  • 29 Haziran 2018, Cuma 21:10

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

Leopold II tüneli trafiğe iki ay kapalı

1 Mayıs'tan bu yana Leopold II tüneli, her haftasonunda geceleri trafiğe kapatılıyordu, ancak tünel 1 Temmuz'dan 1 Eylül'e kadar trafiğe tamamen kapatılacaktır. Brüksel Trafik Merkezi  bir broşürde şöyle açıklıyor: "Güvenliği sağlamak, sürüş konforunu artırmak ve yükünü hafıfletmek için, Leopold II tüneli tamamen yenilenecektir. Bu zaman içerisinde suya dayanırlığı artırılacak, yolları, kamera ve aydınlatma sistemi yenilenecektir. Aynı zamanda 17 yeni acil çıkış yeri inşa edilecektir."

"Alternatif güzergahlarda da çok sıkıntı bekleniyor. Mümkün olduğunca toplu taşımadan veya bisikletten yararlanmanız öneriliyor. Toplu taşıma șirketleri NMBS, STIB ve De Lijn, Temmuz ve Ağustos aylarında kapasitelerini artırmayı planladılar.

Flaman Trafik Merkezi web sitesinde "Tünelin kapanışı günler öncesinden hazırlanacaktır" açıklamasında bulundu. "28 Haziran Perşembe günü saat 09: 00'dan itibaren, Gent'ten Brüksel'e giden E40 trafiği Sint-Agatha-Berchem'den sonra bir şeride düșürülecektir.  30 Haziran Cumartesi günü saat  22: 00'den ağustos sonuna kadar, tünel her iki yönde de tamamen kapanacaktır. Trafik akıșı, tünel üzerinden yönlendirilip her iki yönde sadece bir şerit mevcut olacaktır. "

Her gün tünelden yaklaşık 40.000 araç geçmektedir. Brüksel Trafik Merkezi, Brüksel'e arabayla gitmeniz gerekiyorsa, Leopold II tüneli çevresinden kaçınmanızı öneriyor. Leopold II tüneli, 2,6 kilometre ile ülkenin en uzun tünelidir.  

1,8 promil üzerinde alkol kilidi zorunluluğu getirelecektir

1 Temmuz'dan itibaren, kanında 1.8 veya üzerinde alkol promilliyle yakalanan sürücülerin aracına alkol kilidi zorunluluğu getirilecektir.  1 litre kanda bulunan alkol miktarı ölçü birimine promil denir. Daha önce alkollü araç kullanırken ceza almıș sürücülere uygulanan alkol sınırlaması 1.2 promildir. VIAS trafik enstitüsü bu yılın başında, alkol kilidinin alkole yatkınlık riskini en az yüzde 75 oranında azaltığını hesapladı.

Alkol kilidi aracın marşına bağlanır. Sürücünün arabayı çalıştırabilmesi için öncelikle cihaza üflemesi gerekir. Kanındaki alkol içeriği  0,2 promillin üzerinde ise, alkol kilidi aracın çalışmasını engelleyecektir. Cihazı yanıltmak çok zordur, çünkü öyle programlanmıștır ki, sürücünün sürüş sırasında birkaç kez yeniden üflenmesi gerekir.

Yeni yasa, 1.8 promilden başlayan ilk alkol tespitinde mahkemenin alkol kilidinden vazgeçmeye karar verebileceğini öngörmektedir. Mahkeme alkol kilidi uygulamasından vazgeçtiğinde, mevcut kuralların uygulanmasını öngörecektir.  Bu durumda 1.600 avro ile 16 bin avro arasında bir para cezası ve (veya) sürüș yasağı uygulayabilecektir.

Kandaki 1.8 promil alkol içeriğine 2 saatlik kısa bir süre içinde 8 ila 10 bardak alkol alındığında ulaşılır.  VIAS'a göre, kanında 1.5 promil veya üzerinde alkol bulunan kişilerin bir kazada ölme rizki alkol almayanlardan 200 kat daha fazladır. Her yıl yaklaşık 50.000 sürücü alkollü araç kullanırken yakalanıyor.  Bunların yüzde 21'inin kanında 1.8  promil üzerine alkol ölçülüyor. Bu da Belçika genelinde, yaklaşık 10.000 sürücünün bir alkol kilidine tabi tutulabileceği anlamına gelir. Bizden söylemesi.

Yeni sürücülere yarım günlük kurs zorunluluğu

1 Temmuz’dan itibaren Belçika'nın Flaman bölgesindeki yeni sürücülere, sürücü belgesini kazandıktan altı ay sonra yarım günlük kurs zorunluluğu getirilecektir. Zorunlu sürücü eğitimi, muhtemelen kapalı bir alanda geçecek olan 3.5 ila 4 saatlik bir sürüş becerisi kursu ve grup konuşmasından ibaret olacaktır.  

Yeni sürücülere sürücü belgesini kazandıktan altı ay sonra "geri dönüş anı" kursu olarak adlandırılan yarım günlük eğitime katılmaları için davet gönderilecektir.  Zorunlu eğitim ilk kez 2019'un başında düzenlenecektir. Sürücü başına 120 avroluk bir kurs ücreti düşünülüyor. 20 avrosu hükümet tarafından geri iade edilecektir.

Elektrik faturanızda fazladan ödemiș olduğunuz vergiler, size geri ödenecektir

Flaman bölgesinde ikamet eden ailelere ve özellikle ișletmecilere iyi haber. Yıllarca vergi şeklinde elektrik faturanızda fazladan ödediğiniz miktarlar size iade edilecektir.

Enerji tüketicilerinden fazladan alınan miktarlar enerji faturasının federal enerji vergisi ile alakalıdır. Flaman şirketleri ve aileleri 2009-2017 yılları arasında elektrik faturalarında fazladan vergi ödediler. Bunun nedeni, verginin yüksek voltaj şebekesi üzerinden taşınan elektrik miktarına göre hesaplanmasıdır. Fakat elektrik son yıllarda daha çok yerel olarak üretildiğinden (rüzgar türbinleri, güneş panelleri, vs) bu enerji artık yüksek voltaj şebekesi üzerinden taşınmıyor.

Tüketiciler yerel üretilen elektriğe vergi ödemelerine rağmen bu miktar yüksek voltaj şebekesi Elia'ya aktarılmadı. Aktarılmayan vergi katkıları dağıtım sistemi operatörlerinin hesabında kaldı.  Tüketciler tarafından toplamda yaklaşık 85 milyon avro fazladan ödendi. Bu miktar Federal enerji denetimcisi Creg'nin önerisi üzerine tüketicilere geri iade edilecektir. Creg kime tam olarak ne kadar geri ödeneceğini hesaplayacaktır.

Ailelerin ve işletmecilerin fazladan ödediği miktarlar, 1 Temmuz 2018 ve 31 Aralık 2019 arasında gelecekteki elektrik faturalarından düşürülmesine karar verildi. "Sözkonusu miktarlar ortalama bir aile için yılda birkaç avro iken, serbest çalışanlar ve șirketler için  birkaç bin avro tutarındadır" açıklamasında bulundu  Creg.

Enerji Kanununda uygulanan bir değişiklik sayesinde elektrik faturasında fazlasıyla alınan ön ödemeler de ortadan kaldırıldı.

Valon bölgesinde ve Brüksel'de bu hata daha önce düzeltilmiști ve fazladan alınan tüm vergiler tüketicilere geri ödenmiști.

Tek kişi ișletmeci - serbest çalışanlara ek emeklilik

Tek kişi ișletmeci olarak faaliyet gösteren serbest meslek sahipleri de 1 Temmuz'dan itibaren ek emeklilikten yararlanabilecekler. Şimdiye kadar sadece bir şirketin başına olan serbest meslek sahipleri ve çalışanlar ek emeklilikten faydalanabiliyorlardı. Fakat şimdiki yeni sistemde, tek kişi ișletmeci olarak faaliyet gösteren serbest meslek sahipleri (yaklaşık 432.500 kişi ve yardımcı olan eşleri) ek emekliliğe dahil edildi.

Tek kişi ișletmecinin bu yeni sistemden faydalanabilmesi için sigortacısı veya emekli sandığı ile sözleşme imzalaması gereklidir.

Tatil paketi rezervasyonu daha güvenli hale getirildi

1 Temmuz'dan itibaren seyahat, otel ve yerel  gezilerin tek bir pakette sunulduğu Tatil Paketi rezervasyonu yapan tatilcilerin hakları daha iyi korunacaktır. Önemli değişiklikler yapıldığında seyahat organizatörleri artık müşterilerin onayını almak zorundalar.

Böyle bir tatil paketi tatilcilere çok sorun yaratabiliyor. Seyahat organizatörleri bazen rezervasyon yapıldıktan sonra  müşterinin rızası olmadan oteli değiştirebiliyorlar.

Yeni kuralların bir sonucu olarak, organizatörler rezervasyon yapıldıktan sonra önemli değişiklikler uyguladığında müşterilerin onayını almak zorunda kalacaklar. Bazı uçuşlar değiştiğinde bile, bunun için izin alamaları gerekebilir.  Tatilciler bundan böyle, her koşul altında makul bir iptal ücreti karșılığında seyahatlerini iptal edebilecekler.

Eandis ve Infrax şirketleri Fluvius adında bir şirket olacak

Eandis ve Infrax şirketleri 1 Temmuz'da,  yeni Fluvius şirketine dönüştürülecektir. Böylece Fluvius adı altında, tüm Flaman belediyelerindeki elektrik, doğal gaz ve kamusal aydınlatma dağıtım ağlarını yöneten bir şirket oluşturulacaktır.

Yeni Fluvius ayrıca 84 belediyede kanalizasyon sisteminin yöneticisi ve 91 belediyede kablo dağıtım şebekesi olacaktır. Bu değişikliğinin, 2022 yılından itibaren yılda 110 milyon avro tasarruf sağlanması bekleniyor. Yeni Fluvius adı, 2019'un başından itibaren sokaklarda görünmeye bașlanacaktır. O zamana kadar tüm faaliyetler, Eandis ve Infrax tanıdık isimler altında yürültülmeye devam edecektir.

Kilometre ücreti artıyor

Bazı kamyon sahipleri otoyolların kullanımı için kilometre ücreti ödemek zorundalar. Flaman ve Brüksel bölgesindeki kilometre ücreti tarifeleri 1 Temmuz'da endekslenecektir. Kilometre ücreti, kamyonun düştüğü kategoriye göre, kilometre başına 0,1 ila 0,4 avro sent arasında artacaktır. Bu artıș Flaman bölgesinin tüm ücretli otoyollarında ve Brüksel'in tüm ücretli otoyolları ve yerel ve bölgesel yollarında uygulanacaktır.  Kilometre ücreti 3,5 tonluk kamyonlar için geçerlidir.

Fransa bölgesel yollarındaki hız sınırını düşürüyor

Önümüzdeki haftalarda aracıyla Fransa'ya seyahat eden sürücülere uyarı: 1 Temmuz'dan itibaren bölgesel yollardaki hız sınırı saatte 90 yerine 80 kilometreye düșürülecektir. Yeni hız sınırını  400.000 kilometre mesafelik bölgesel yollarda uygulanacaktır.  

Belçika ile karşılaştırıldığında, Flaman bölgesinin bölgesel yollarındaki hız limiti saatte 70 kilometre ile, Valon ve Brüksel'in bölgesel yollarındaki hız limiti ise saatte 90 kilometre ile sınırlıdır.

Yaşlıların gelir garantisine zam

Yaşlılara yönelik gelir garantisi (IGO), yani yeterli maddi güce sahip olmayan 65 yaş üstündeki yaşlılara verilen yardım ödeneği 1 Temmuz'dan itibaren tek bașına yașayanlar için ayda 13,20 avro ile artırılacaktır.

Tek bașına yașayan bir kişinin yardım ödeneği şimdi 1.083,28 avrodan 1.096,48 avroya yükseldi. Federal Emeklilik Hizmetinden alınan rakamlara göre, geçen yıl Ocak ayında 106.222 kişi bu yardım ödeneğinden faydalandı. Hükümet,  geçen yıl Eylül ayında da yașlıların gelir garantisini yükseltmişti. Bu süre zarfında yardım ödeneğinden faydalanma şartlarına, 10 yıllık oturum hakkına sahip olup 5 yılını kesintisiz olarak Belçika'da geçirmiș olması eklendi.

Yollarda süper (ecocombi) kamyonlar

Taşımacılıkta sıklıkla kullanılmakta olan kamyonlar bizlerin dikkatini çekmeyi başaran taşıtlar arasında yer alıyor. Birkaç ay içinde Flaman otoyollarında da yeni (ecocombi) süper kamyonlar görünebilir. 1 Temmuz'da başlayacak olan ikinci pilot proje ile nakliyeciler önceden belirtilmiș yolların kullanımı için  başvuru yapabilecekler. Gerekli ruhsata sahip olduklarında, resmi olarak normalinden daha uzun ve daha ağır olan kamyonlarının önceden belirtilmiș yol güzergahı üzerinden kullanmalarına izin verilecektir.  

Almanya kamyonlara gişelerini artırdı

1 Temmuz’dan itibaren kamyon sürücüleri Almanya’nın tüm yollarında ücret ödemek zorundalar.  Kamyon sürücüleri șimdiye dek sadece yaklaşık 15.000 kilometrelik  bir mesafe için (bazı otoyollarda ve dört şeritle genişletilmiş yollarda) Lkw-Maut diye adlandırılan ücreti ödemek zorundaydılar. Bu ücretli mesafeye birkaç gün içinde 40.000 kilometre daha eklenecektir. Gizli trafiği önlemek için küçük bölgesel yollarda da gişelerin olması mümkündür.

Ücret yükümlülüğü 7,5 ton ağırlığının üzerinde olan kamyonlar için geçerlidir ve ödeme ‘Toll Collect ‘ şirketinin sistemi üzerinden yapılır. Birçok kamyonda, mesafeyi hesaplayan bir On-Board-Unitesi (OBU) bulunur. OBU, kaydedilen bilgileri Toll Collect'e gönderir ve kamyon sahibi faturayı e-posta yoluyla alır.

Almanya otoyollarını sık kullanmayan kamyon sürücüleri ücret terminallerinde elden ödeme yapabilir. Ödeme aynı zamanda internet aracılığıyla da yapılabilir.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık