Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.7651
  • Euro 6.5229
  • GR ALTIN 243.52
  • ÇEYREK 396.85

1 Nisan'dan itibaren Belçika'da hangi yeni düzenlemeler getirildi?

1 Nisan tarihinden itibaren Netflix veya Spotify aboneleri Avrupa Birliği'nin başka bir üye ülkesine seyahat ettiklerinde tüm abonelik avantajlarından faydalanmaya devam edebilecekler. Yolcu otobüslerinin hız limiti yükseliyor ve yarı zamanlı çalışmaya başlayan uzun süreli hastaların hasta ödenekleri artacaktır. Ayrıca kreșlere pedagojik normlar uygulanacak ve çocukların tanınması sınırlandırılacaktır. Son olarak, tüm yeni araçlarda eCall sistemi zorunlu olacak ve müfettişler şirketlerde gizli araștırmalar yürütebilecekler.

1 Nisan'dan itibaren Belçika'da hangi yeni düzenlemeler getirildi?
  • 04 Nisan 2018, Çarşamba 13:48

Bruxelles Korner

Zehra Özer

Uzun süreli hastaların yardım ödenekleri artıyor

Sağlık nedenleriyle uzun süredir hasta kalan insanlar, yarı zamanlı bir çalışma sistemi ile işe yeniden bașlayabilecekler. Bu durumda, maașlarının üzerine sağlık sigortasından ek ödeme almaya devam edecekler. Sağlık sigortasından alınan yardım ödeneḡinin hesaplama yöntemi artık maaşa göre değil, çalıșılan saat sayısına göre hesaplanılacaktır.

Örneḡin haftada bir gün çalıșacak olan bir hasta sağlık sigortasından aldıḡı yardım ödeneḡinin tümünden faydalanmaya devam edecektir. Hafta'da bir günden fazla çalışacak olan hastalar yardım ödeneḡinin bir kısmını kaybedecektir.

Saḡlık Bakanı De Block, "Yeni sistemin daha ucuz olduḡunu ve bu şekilde işe geri dönüş teşvikini güçlendirmiș olacaklarını" söylüyor. Ancak meclis üyesi Meryame Kitir (sp.a) bunun aksini söylüyor ve yeni sistemin çok çalışıp düşük maaş alan insanları olumsuz yönde etkileyeceḡini düşünüyor.

Ayrımcılıḡın tespit edilmesi için gizli araştırmalar uygulanacak

Örneğin nesnel kanıtlara dayanan bir ayrımcılık şikayeti veya raporundan sonra sosyal müfettişler ayrımcılığı tespit etmek amacıyla kendilerini (potansiyel) müşteri veya (potansiyel) çalışan olarak șirketlere sunacabilecekler. Böylece, şirketlerde yaş, cinsiyet, dini inançlar açısından ayrımcılığın uygulanıp  uygulanmadığı kontrol edilecektir.

Müfettişler sadece bulguların tespit edilemediḡi durumunda son çare olarak bu denetleme yöntemine bașvuracaklardır.

Çocukların tanınması zorlaşıyor

Sahte ilişkiler olgusu son yıllarda bazı değişiklikler oluşturdu. İlk başta ortaya çıkan, sahte evlilikler fenomenine daha sonra sahte ikamet adresleri fenomeni eklendi. Gitgide büyüyen bu iki fenomen ele alındığında, sahte tanınmalar fenomeni boy göstermeye bașladı. Hükümet bu soruna da  son vermek için  geçen yıl Temmuz ayında bir yasa tasarısı kabul etti.

Belediye memurları, bu yeni yasa ile şüpheli bulduğu dosyaları erteleme ya da reddetme yetkisine sahip olacaklardır. Dahası, bir çocuk tanınması artık herhangi bir belediyede veya noterde yapılamayacaktır. Ayrıca, baskıcı güç uygulanacaktır. Örneğin, bir dosyada tespit edilen istismar cezasız kalmayacak. Tanınmanın sahte olduḡu bir zaman sonra keşfedilse bile iptal edilebilinecektir. Yabancılar yasasında sahte bir tanınma, suç girişimiyle aynı eș değerde tutulacaktır.

On bir örgüt bir araya gelip geçtiğimiz hafta bu yasaya karșı Anayasa Mahkemesinde şikâyette bulundu ve yasanın Belçika Anayasası ve Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu öne sürerek itiraz ettiler.  Örgütlere göre yeni yasadaki tedbirler tamamen orantısız ve gereksizdir. Şikâyet dosyası, örgütlerin yanı sıra aynı zamanda UNICEF Belçika ve Flaman Çocuk Hakları Koalisyonu tarafından da desteklenmektedir.

Yolcu otobüslerinin hız limiti artıyor

Kısa ve uzun mesafelerde yolcu taşımacılığında kullanılan otobüslerin hız limiti saatte 90 yerine, saatte 100 kilometre ye yükselecektir. Ancak, aracın tüm koltuklarına birer emniyet kemeri temin edilmeli ve otobüslere saatte 100'e km ye kadar varan bir hız sınırlayıcı yerleștirilmelidir. Buna ek olarak, yağmurlu hava da sollama yasağı kaldırıldı Bu araçlar yapıları nedeniyle,  kamyonlara kıyasla çok daha az su sıçramasına neden oluyorlar ve bu da diḡer sürücülerin yol görünürlüğünü çok daha az engelliyor.  Fren mesafeleri de daha azdır. Bu sadece yolcu otobüsleri için geçerlidir. Kamyonlar için, yağmurlu havada sollama yasağı devam edecektir ve maksimum hız limiti deḡișmeyecektir. 

Tarım araçlarının otoyollara çıkmasına yönelik net yasaklar getirilecek

1 Nisan'da, tarım araçlarının otoyollara çıkmasına yönelik net yasaklar getirildi. Şimdiye kadar, araçların otoyoluna çıkmasına izin verilmesi için saatte en az 70 km hız yapabilmesi yeterliydi. Son yılların teknolojik gelişmeleri nedeniyle, bu hıza ulaşabilen tarım araçları var ve bu düzenlemeyle otoyollara çıkmaları yasaklanacaktır.

Yurtdışında online abonelikler

İnternetten müzik veya film satın alan veya kendi ülkelerinde dijital televizyon aboneliği alan herkes yurtdışı seyahati sırasında da  bu aboneliğinden yararlanabilecek. Şu ana kadar aboneler yurtdışında abonelik avantajlarından yararlanamıyorlardı çünkü izleme hakları genellikle bölgesel bazda satılıyordu. Bu sıkıntı 1 Nisan'dan itibaren ortadan kalkmış olacaktır. AB'de seyahat ettiḡinizde, ülkenizde dijital olarak abone olduğunuz favori filmleri, televizyon dizilerini, spor yayınlarını, oyunları ve e-kitaplarını artık kaçırmayacaksınız.

Çocuk bakımı girişimcilerine pedagojik normlar geliyor

1 Nisan'dan itibaren Flaman bölgesinde çocuk bakımı veya kreș girişimcilerinin pedagojik yaklaşımına puanlar verilecektir. Bundan böyle "pedagojik normlar" uygulanmaya alınacaktır ve Sağlık Denetçiliği Kurumu bu normların uygulanıp uygulanmadıḡını kontrol edecektir. Yetersizlik gösteren kreș işletmecilerine uyarı yapılacaktır.

Pedagojik kalite, refah, eğitim, duygusal destek ve çocukların katılımı ile ilgili unsurlara bağlı olacaktır. Çocuk bakımı girişimcileri bu alanların her birinde, 1’den (yetersiz)  4'de (mükemmel) kadar puan verilecektir. Herhangi bir gelişme kaydedilmediḡi takdirde  kreș işletmecileri uyarı alacaktır.

Tüm yeni araçlarda eCall sistemi zorunlu olacak

31 Mart'tan itibaren üretilen tüm yeni otomobil modelleri, eCall acil çağrı sistemi ile donatılmalıdır. Sistemin zorunlu kılınmasındaki amaç, araba kazalarının ölüm sayısını yüzde on azaltmasıdır. Aḡır bir kaza durumunda, acil servisler araç türü, yakıt türü, kaza zamanı, kaza yerinin tam konumu ve yolcu sayısı hakkında derhal bilgilendirilecektir. Bu sayede, hemen ne tür bir yardım eyleminin başlatılması gerektiği belirlenecektir.

Tüketiciler yeni bir araç satın aldıklarında eCall sistemi için fazladan ödeme yapmak zorunda kalmayacaklar, ücretsiz bir kamu hizmetidir. Sistem üreticileri, toplanan verilerin tamamen silinebilmesini sağlamalıdır, acil servis hizmetlerine ve ortak kuruluşlarına alınan verileri, kullanıcıların rızası olmadan üçüncü şahıslarla paylaşmalarına izin verilmeyecektir.

Tüm yeni otomobil modeller ve hafif ticari araçlar, geçtiḡimiz Cumartesi gününden itibaren eCall sistemi ile donatılmalıdır. Üç yıl sonra Avrupa Komisyonu, sistemin  ayrıca kamyonlara, otobüslere ve diğer araçlara da entegre etmenin uygun olup olmadığını araştıracaktır.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık