google.com, pub-3742645726534165, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.9442
  • Euro 6.5531
  • GR ALTIN 302.22
  • ÇEYREK 494.12

1 Nisan'dan itibaren Belçika mevzuatında neler değişiyor?

Yeni bir ay özellikle hükümet açısından bir takım yeni önlemleri beraberinde getirir. Belçika’da 1 Nisan’dan itibaren, dijital belge uygulaması yürürlüğe girerken, hastaların genel tıbbi dosyasını yöneten ev doktorların ücreti artıyor ve bahçıvanlık hizmeti sunan șirketlerden ağaç çicek gibi bitki satın alan müșterilerin tabi tutulduğu vergi oranı düșüyor. Ayrıca, Ryanair havayolu șirketi personeli Belçika iş kanunu kapsamına alınıyor.

1 Nisan'dan itibaren Belçika mevzuatında neler değişiyor?
  • 31 Mart 2019, Pazar 1:04

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

Dijital resmi belge uygulaması

Doğum veya evlilik belgelerin kağıt versiyonu artık tarihe karıșıyor.  Yeni sistemde dijitalleştirilen resmi belgeler yeni bir merkezi veritabanında saklanacak. Ayrıca, resmi belgeler gelecekte sadece nufüs veya nikah memurları tarafından elektronik olarak imzalanacaktır. Yeni düzenleme 31 Mart Pazar günü yürürlüğe girsede, 1 Nisan Pazartesi gününden itibaren resmi olarak uygulamaya konulacaktır.  

Belediye binasındaki yetkililerın değișikliğe alışması biraz zaman alacağı tahmin ediliyor. Doğumlarda, isim değişikliğinde veya resmi evliliklerde imzalar artık tükenmez bir kalem ile atılmayacak. Yeni uygulamada nüfus kayıt memuru veya nikah memurunun gerekli imzası elektronik olarak kimlik kartı aracılığıyla atılacaktır. Dijital belgenin resmileșmesi için memurun dijital imzası yeterlidir. Vatandaşların imzası artık gereksinmiyor.

Zorunlu dijitalleşme, belediye ve mahkeme binalarında depolanan milyonlarca kağıt belgelerin yükünü ortadan kaldıracaktır. Dijitalleşme durumunda belgelerin çıktılarına artık ihtiyaç duyulmadığından hem kağıt israfı önlenmiș olacak, hem yer ve depolama açısından tasarruf sağlanacaktır. Dijital dönüşüm yolunda atılan adımlar; verimlilikten güvenliğe, ortak çalışma kültürünü yaygınlaştırmaktan maliyet avantajına kadar bir çok avantajı beraberinde getirir.

Ayrıca, dijital bir belgenin içerikliği değiştiğinde otomatik olarak güncellenir. Belgeler sadece elektronik yoldan e-adresinize teslim edilebilir ve sadece erişim haklarına sahip olan memurlar tarafından dijital olarak oluşturulabilir veya değiştirilebilir.

Hükümet bundan böyle, dijital belgeleri talep üzerine diğer hizmetlerine kolaylıkla ulaștırabilir. Ancak, oluşturulan merkezi veri tabanına yüklenen tüm belgelerin nerelerde kullanılacağının da idare tarafından belirlenecek olması,  akıllara tüm yurttaşların kolaylıkla fişlenebileceği ihtimalini getirir.

Belediyeler, mahkemeler ve yabancı konsolosluk șübeleri, merkezi veritabanının (DABS) gelişine uyum sağlayabilmek için aylardır ön hazırlık çalıșmalarında bulundular. Kayıtlarında bulanan tüm kağıt belgeler dijital olarak yeni veritabanına aktarıld. Yeni veritabanına toplamda 589 belediyenin ve 102 yurtdışı konsolosluk șubelerinin resmi belgesi kaydedildi.  

Bitkiler için düşük vergi oranı

Bahçe bakımı ve düzenleme yapan bahçıvanlık șirketlerinden çiçek ve bitki satın alan müșterilerin tabi tutulduğu mevcut yüzde 21'e vergi oranı, 1 Nisan'dan itibaren yüzde 6 ya düșürülecek. Alınan bu önlem haksız rekabeti ve vergi kaçakcılığı riskini ortadan kaldırmalıdır.

Mevcut sistemde, bahçesine ekmek amacıyla süs bitkisi yetiștiren ișletmecilerden ağaç, çalı veya çiçek gibi bitki satın alan müșteriler yüzde 6 vergi oranına tabi tutulurken, bahçe düzenleyen ve bakımını sağlayan șirketler verdikleri hizmet karșısında ve aynı zamanda ağaç, çicek gibi kullandıkları bitki üzerinden müșterilerinden yüzde 21 oranında vergi almak zorundalar. İki farklı vergi oranı bahçe sahiplerinin, bitki ihtiyacını doğrudan süs bitkisi yetiștiren ișletmecilerden karșılamalarına sebep oldu, dolayısıyla vergi kaçakcılığına teşvik etti.

Bu farklılık 1 Nisan'dan itibaren giderilecek ve bahçıvan șirketlerinin hizmetlerinde kullanılan çiçek, ağaç ve çalı gibi tüm bitkiler de artık yüzde  6 vergi oranına tabi tutulacak.

Bahçe düzenlemesi veya bakımını üstlenen șirketler, faturalarında iki ayrı vergi oranı belirtmek zorundalar, çünkü verdikleri hizmet karșılığında talep ettikleri ücret (kullanılan ürün veya bitki dıșında) yine 21 vergi oranına tabi tutulacak.

Ryanair personeli Belçika iş kanunu kapsamına alınacak

İrlandalı havayolu șirketi Ryanair'in Belçikalı çalışanları, 1 Nisan'dan itibaren Belçika iş kanunu kapsamına alınacak. Ryanair, taşeron șirketi Crewlink aracılığıyla istihdam ettiği 350 kadar Belçikalı çalışanlarına, iș sözleşmesi sözünü verdi.

Havayolu șirketi Ryanair 2018’de sosyal açıdan çalkantılı bir yıl geçirdi. Pilot ve kabin ekibi grupları, Belçika da dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde greve giderek, İrlandalı iş kanunu yerine kendi ülkelerindeki ulusal iş kanunun uygulanmasını talep ettiler.

Ryanair geçen yıl Ekim ayında Belçikalı personeline Belçika iş mevzuatını uygulamaya onay vermiști. Sağlanan anlașma Belçikalı pilotların ücret ve çalıșma saatlerine ilişkin gerekli toplu iş sözleşmesinin onaylanmasına yol açmıștı. Taşeron șirketi Crewlink tarafından istihdam edilen 350 kabin görevlisi şimdi 1 Nisan - 1 Mayıs arasında Ryanair ile bir iș sözleşmesi imzalayacak.

Hastaların tıp dosya ücreti arttı

Ulusal doktor-sağlık sigortası fonu komitesi (Medicomut) tarafından alınan karar sonucu, hastaların tıbbi dosyalarını yöneten ev doktorlarının talep ettiği yıllık ücret Nisan ayında yüzde 2,57 oranında artıyor.

Özellikle, ev doktorlarının konsültasyon bașına talep ettiği ücret 31 avro’dan,  31,80 avro’ya yükseliyor. Ayrıca, 45 ile 75 yașları arasında kronik hastaların tıbbi dosyasını yönetmek için yıllık talep edilen ücret  56,83 avro’dan, 58,30 avro’ya yükselecek.

GMD olarak adlandırılan dosya bir hastanın tüm tıbbi verilerini içerir. Doktorların hastalarından talep ettiği yıllık dosya ücreti sağlık sigorta (mütüvel) tarafından hastalara tamamen geri ödenir.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık