Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.3243
  • Euro 6.0497
  • GR ALTIN 219.27
  • ÇEYREK 361.7

1 Ekim'de Belçika yasalarında neler değişiyor

Yeni bir ay, yeni yasaları beraberinde getirir. 1 Ekim Pazar günü'nden itibaren nelerin değiştiğini gelin hep beraber gözden geçirelim.

1 Ekim'de Belçika yasalarında neler değişiyor
  • 28 Eylül 2017, Perşembe 17:07

Bruxelles Korner

Zehra Özer

 

Memur maaşlarının alım gücü artırılacak

1 Ekim'den itibaren 50.000'den fazla şirkette çalışan 420.000'den fazla memurun  maaşlarının alım gücü yüzde 1.1 ile artıyor. Sendikalar ve işverenler Haziran ayının başında bununla ilgili bir anlaşmaya vardılar ve Çalışma Bakanı Kris Peeters’de (CD & V) memurların alım gücünün artırılacağını doğruladı.

Bu sözleşme, 1 Ekim'den itibaren yüzde 1.1 oranında bir maaş artışını içeriyor, ancak işveren, bununla aynı eşdeğerde olan başka bir alım gücü artışı tercih edebilir. Bu durumda, en geç 30 Eylül'e kadar şirket içindeki sendika heyeti ile bir anlaşmaya varılmalıdır.

Sarhoş bisiklet sürücülerin araç sürücü belgeleri

1 Ekim’den itibaren hakimler, sarhoş bisiklet sürücülerin araç sürücü belgelerini iptal etmekle artık yükümlü değildir. Şimdiye kadar sarhoş halde bisikleti ile trafiğe çıkanların bir güvenlik görevlisi tarafından durdurulduğunda, eğer ki o kişi bir araç sürücü belgesine sahipse, para cezasının yanı sıra hakim tarafından sürücü belgesinin iptaline karar veriliyordu. Bu durumda, 1 Ekim’de çıkan yeni bir yasa ile, mahkemeler artık sürücü belgelerini geri çekme yükümlülüğüne sahip değiller. Ancak çok ciddi durumlarda bu olasılık devam edebilir. 

Kronik Hastalıklar için Referans Eczaneler

Kronik bir hastalığa yakalanmış hastalar, 1 Ekim'den itibaren – bir aile doktoruna benzer şekilde, bir referans eczane’ye başvurabilirler. Böyle bir eczacı kronik hastaların tedavilerini takip eder ve ilacının düzgün bir şekilde alınmasını denetler. Bu eczacının diğer görevleri, bir ilaç şeması hazırlamak, hastalara kişisel ve uyarlanmış rehberlik etmek ve doktorlarla ve diğer sağlık hizmetleri ile işbirliği yapmaktır.

Böyle bir referans eczacıdan faydalanmak isteyen hastalar bir sözleşme imzalamalıdırlar. Böylece hasta eczacıya farmasötik bakımını takip etmesine ve sağlık bilgilerinin e-Health Consent sitesinde paylaşılmasına izin verir.

Eczacı, hasta başına yılda toplam 31,8 euro tutarında bir ücret alacaktır. Bu miktar Sağlık Sigortaları (Mütüveller) tarafından karşılanacaktır.

Enerji kredisi genişletildi

Flaman enerji ajansına göre, Flaman enerji kredisi genişletiliyor. Bundan böyle 10.000 euro yerine 15.000 euro ya kadar enerji kredisi verilecek. Buna ek olarak, kredinin geri ödenmesi gereken süre beş yıldan sekiz yıla uzatılacak. Ancak bu süre sosyal hedef grupları ve dernekler için on yıl olacaktır.

Kendine ait binada enerji tasarruflu yenilenmeler yapan kimselerin, bir enerji kredisine başvurmaya hakkı vardır. Bu, yeni pencereler, yeni bir ısıtma sistemi veya güneş panelleri yatırımı için olabilir. Genel hedef gruplarının faiz oranı yüzde ikidir. Bu grup, 2018 yılının sonuna kadar enerji kredi sözleşmesi imzalayabilir.  

Korunan müşteriler, sağlık sigortaları’ndan (mütüveller'den) yükseltilmiş ödenek alan ve düşük gelirli aileler gibi sosyal hedef gruba ait olanlar faizsiz bir enerji kredi sözleşmesi feshedebilirler. Bu hedef grubu için kredi miktarı 15.000 euro ya yükseltiliyor ve geri ödenmesinde on yıl bir süre tanınıyor.  Ayrıca bu hedef gruplara 1 Ocak 2019'dan sonra da enerji kredisi sağlanmaya devam edilecek.

Enerji Evleri ayrıca okullar, hastaneler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar gibi ticari sıfatı olmayan tüzel kişiliklere ve kooperatif şirketlere de enerji kredisi sağlayacak. Onlar için faiz oranı yüzde 1 olup, geri ödenmesinde on yıllık bir süre tanınacak. Ayrıca 15 bin euro ya kadar enerji kredisi alabilirler.

Sağlık Bakımı Hizmetleri için eve gelen bakıcı ve hemşireler kimlik kontrolü uygulayacaklar

Sağlık bakımı hizmetleri için eve gelen bakıcı ve hemşireler 1 Ekim'den itibaren elektronik üçüncü ödemeli uygulamadan faydalanan hastaların kimliklerini kontrol etmelidirler. Üçüncü ödemeli uygulamada, hasta sadece tüm ücretin kendi hesabına düşen payını ödüyor (yani sağlık sigortaları (mütüveller) tarafından geri ödenmeyen kısım.) Faturanın geri kalan kısmı direkt olarak sağlık sigortaları tarafından ödeniyor. Sağlık Bakanı Maggie De Block'a göre, bu "idari yapıyı sadeleştirmeye yardımcı olacaktır".

RIZIV'e göre, böylelikle sağlık hizmeti sunanlardan  ve hastalardan gelen herhangi bir dolandırıcılık önlenmiş olacak.

Kimlikler elektronik cihaz ile okunacak. Ayrıca, elektronik yabancılar kimlik kartları ve henüz geçerli bir kimlik kartına sahip olmayan 12 yaşın altındaki çocuklar için de geçerli ISI + kartlarının yanı sıra bir sağlık sigortası tarafından verilen geçerli bir sosyal güvenlik sertifikası da uygun sayılacak.

Karel Van Eetvelt UNIZO'dan Febelfin'e geçiyor

1 Ekim'den itibaren Karel Van Eetvelt, Banka Federasyonu Febelfin'in yeni CEO'su olacak. Van Eetvelt on iki yıldan beri direktör olarak çalıştığı Flaman ve Brüksel'deki en büyük girişimci organizasyonu Unizo'dan ayrılıyor.

51 yaşındaki Van Eetvelt, banka federasyonunu "geleceğe odaklı bir organizasyon" haline getirmek için uğraş verecek. Febelfin sözcüsü; "Finansal sektör büyük zorluklarla ve değişik süreçlerle karşı karşıyadır. Febelfin banka federasyonu, endüstriyi desteklemek ve geleceğe yönelik sürdürülebilirlik stratejisini yaratmak için her zamankinden çok daha fazla çaba sarfetmelidir" açıklamasında bulundu.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
avrupa korner tv
yukarı çık