Son Dakika Haberleri Türkiye ve Belçika 'nın Haber Portalı.

  • Dolar 5.7651
  • Euro 6.5229
  • GR ALTIN 243.52
  • ÇEYREK 396.85

İzmir Adalet Sarayı şehitleri anılıyor

İzmir Adliyesine yönelik geçen yıl terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen saldırıda şehit olan polis memuru Fethi Sekin ve adliye çalışanı Musa Can için anma töreni düzenlendi.

İzmir Adalet Sarayı şehitleri anılıyor
  • 05 Ocak 2018, Cuma 14:29

 

 

İzmir Adalet Sarayı şehitleri anılıyor

İZMİR

İzmir Adliyesine yönelik geçen yıl terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen saldırıda şehit olan polis memuru Fethi Sekin ve adliye çalışanı Musa Can için anma töreni düzenlendi.

İçişleri Bakanı Süleyman SoyluAdalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün de katıldığı İzmir Adalet Sarayı'ndaki törende, şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

'Şehitler için söyle'

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anadolu Sinema ve Televizyoncular Meslek Birliği iş birliğinde, geçen yılki saldırıda şehit olan polis memuru Fethi Sekin ve mübaşir Musa Can için İzmir Adliyesi personeli "Şehitler için söyle" şarkısını seslendirdi.

05.01.2018

Kahramanlığıyla büyük bir felaketin önüne geçen şehit polis memuru Fethi Sekin anısına İzmir İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan video, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anadolu Sinema ve Televizyoncular Meslek Birliği iş birliğinde hazırlanan "C Kapısı" adlı belgesel ile İzmir Adliyesi personelinin seslendirdiği "Şehitler için söyle" klip gösterildi.

Sekin'in hayatı ile olaya yakından tanıklık eden adliye personeli ve bölgede görevli polislerin hatıralarının da yer aldığı gösterimlerde, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, şehit Sekin ile Can'ın ailelerinin de duygulandığı gözlendi.

İçişleri Bakanı Soylu

Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırıda şehit olan polis memuru Fethi Sekin ile mübaşir Musa Can'ın ailelerini emanet olarak gördüklerini, aziz milletin vefasını göstereceklerini belirtti.

Anadolu'yu medeniyeti ile güzelleştiren, Çanakkale'yi destanıyla, Osmanlı'yı adaletiyle bütünleştiren, Mustafa Kemal Atatürk'ü gaziliği ile anan ve maneviyata değer veren bir milletin mensubu olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

"Elbette ki bu büyük millete kendi yürüyüşünde engel olmaya çalışanlar, bizim yüzümüzün gülmemesi, çocuklarımıza sevgimizi göstermememiz, bizi tarihimizle övünmememiz, geleceğimize ait umutları yeşertmememizi isteyenler olacak. Bunlar bir gün 15 Temmuz'da demokrasimizi, bir gün adalet sarayına saldırıp adaletimizi, kardeşliğimizi elimizden almaya çalışacaklar. Ama başaramadıklarını, başaramayacaklarını görüyoruz, bu toplum bize gösteriyor."

Soylu, Şehit Fethi Sekin ile Musa Can'ın anısını gelecek nesillere de aktaracaklarını dile getirerek, ay yıldızlı bayrağın hür ve özgür dalgalanmasını sağlayan, evlatlarını dualarla vatana göreve gönderen ailelere minnet ve şükran duyduklarını dile getirdi.

Büyük bir milletin mensubu olarak bazı şeylere tahammül edemeyeceklerini kaydeden Soylu, "Bu ülkenin bir evladı olarak, bir İçişleri Bakanı olarak değil söylemek istediğim bir şey var, (İzmir Adalet Sarayı) buranın mahkemelerinin terörist olarak nitelendirdiği insanlara, terörist olarak karar verdiği insanlara ve onları şirin gösterme çabalarına tahammül edemeyeceğimizi, etmeyeceğimizi ve bedeli ne olursa olsun bununla mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şehitlerin anısı önünde saygıyla eğildiğini belirterek, "Allah bir daha böyle acıları bu büyük millete yaşatmasın." ifadelerini kullandı.

"Terörün hain oyunlarını el birliği ile yıkacağız"

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise şehitler Sekin ve Can'a Allah'tan rahmet yakınlarına da başsağlığı diledi.

Fethi Sekin'in vatanseverliği, görev aşkı ve dikkatiyle İzmir'i ve Türkiye'yi büyük bir faciadan ve acıdan koruduğunu ifade eden Gül, şehidin, kalleş kurşunlara kendisini siper ettiğini vurguladı.

Şehit mübaşir Musa Can'ın insanlara hizmet için mesaide bulunduğu sırada kör bir kurşunla hayatını kaybettiğini ifade eden Gül, şöyle konuştu:

"Biz biliyoruz ki bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Bu topraklarda özgürce bağımsızca yaşıyorsak şehitlerimizin uğruna verdikleri canlar sayesinde. Nasıl ki Kurtuluş Savaşı'nda Hasan Tahsin ilk kurşunu sıktı ve istiklal meşalesini yaktıysa, Ömer Halisdemir 15 Temmuz'da işgal güçlerine karşı direndiyse bu hain işgalcilere karşı Fethi Sekin'in duruşu da aynı manayı taşımaktadır. Anadolu topraklarında Fethi Sekinler, Hasan Tahsinler asla ve asla bitmeyecektir. 'Ya istiklal ya ya ölüm' diyerek Gazi Mustafa Kemal'in Kurtuluş Savaşı mücadelesi yaptığı günlerde nasıl bu vatan için canını feda eden yiğitler kahramanlar varsa, kıyamete kadar bu topraklarda asla bu vatan için canını feda eden kahramanlar eksik olmayacaktır."

Türkiye'nin bekası için bu milletin nasıl bedeller ödediğinin bir kez daha gözler önüne serildiğini kaydeden Gül, şöyle devam etti:

"İster FETÖ, ister DEAŞ, ister PKK hangi terör örgütü olursa olsun, canıyla bu millet için memleket için nasıl kahramanlar çıktığını dost ve düşman gördü. Terör nasıl ülkeye, millete ve devlete diz çöktürmek için hain kumpaslar kuruyorsa biz de daha fazla kenetlenerek, omuz omuza durarak bir, beraber ve diri olarak bu terörün hain oyunlarını el birliği ile yıkacağız. 15 Temmuz'da nasıl TBMM gazi olduysa bugün de geçen yılki saldırıda gazi olan İzmir adliyesi personelimize 'geçmiş olsun' diyorum. Bizim inancımıza göre şehitler ölü değildir, Fethi Sekinler, Musa Canlar bütün şehitlerimiz diridirler. Bu vatan diz çökmeyecek istiklal marşımız dinmeyecek bayrağımız inmeyecek."

Başsavcı Doğru: Fethi Sekin başta güvenlik güçlerimiz hainlere gerekli cevabı verdi

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, burada yaptığı konuşmada, geçen yıl gerçekleşen hain terör saldırısında Sekin ile Can'ı şehit verdiklerini anımsatarak geçmişte de benzer saldırılarla mücadele ettiklerini, vatan hainlerine hiçbir zaman geçit vermeyeceklerini vurguladı.

Saldırının ardından bütün İzmir ve Türkiye'nin kenetlendiğine işaret eden Doğru, "Görüntüler her şeyi anlatıyor. Hedef büyük bir katliamdı. Fethi Sekin başta olmak üzere güvenlik güçlerimiz hainlere gerekli cevabı verdi. Terörün hedefi birliğimiz ve kardeşliğimiz. Bu millet bu topraklarda ay yıldızlı bayrak altında kıyamete kadar ilelebet yaşayacaktır. Birliğimizi kimse bozamayacaktır." diye konuştu.

Törene, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, milletvekilleri, protokol üyeleri ile şehit yakınları ve adliye çalışanları katıldı.

Konuşmaların ardından Adalet Bakanı Gül ve İçişleri Bakanı Soylu, Yargı ve Güvenlik Muhabirleri Derneğinin saldırının yıl dönümü dolayısıyla İzmir Adliyesi C Blok'ta açtığı fotoğraf sergisini gezdi, fotoğrafları inceledi.

Bakan Soylu'nun sergiyi gezerken Fethi Sekin'in babası Mehmet Zeki Sekin'in elinden tutması dikkati çekti.

Sekin'in heykeli dikildi 

Daha sonra düzenlenen törende, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan heykel yarışmasında birinci seçilen ve adliyenin C Kapısı önüne konulan şehit polis memuru Fethi Sekin'in heykelinin açılışı yapıldı. 

Heykelin açılışını gerçekleştiren baba Mehmet Zeki Sekin, heykelin sadece oğlunun silüetinden oluşmadığını, heykelin aynı zamanda bir kahramanlık ve cesaret abidesi olduğunu dile getirdi.

Adalet Bakanı Gül ve şehit Sekin'in babası daha sonra adliye önünde döktürülen lokmadan vatandaşlara ikram etti.

Muhabir: Efsun Yılmaz, Ahmet Bayram, Meriç Ürer

 

Fethi Sekin'in ölümsüzleşen kahramanlığı

İzmir'de geçen yıl terör örgütü PKK'nın düzenlediği saldırıda olası bir faciayı önleyen şehit polis memuru Fethi Sekin, kahramanlığıyla gönüllerde yer etti.

 anasayfa > Türkiye 05.01.2018  Halil Şahin  Izmir   

Fethi Sekin'in ölümsüzleşen kahramanlığı

İZMİR - Halil Şahin

İzmir Adalet Sarayı'nın C Blok girişinde bombalı araç ve uzun namlulu silahlarla gerçekleştirilen terör saldırısının üzerinden tam bir yıl geçti.

Adliye binalarına yönelik sansasyonel eylemler planlayan PKK'lı teröristler, 5 Ocak 2017'de bir otomobille İzmir Adliyesi C kapısına yöneldi. İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi Motosikletli Şahinler Timi'nde görevli 43 yaşındaki Fethi Sekin, dikkati ve tecrübesiyle teröristleri fark etti.

Yaklaşık 9 yıldır görev yaptığı adliyeyi hedef alan hainleri durdurmak için silahını çeken Fethi Sekin, teröristlerin araçlarını durdurarak planlarını bozdu. Kahraman polis, araçtan inen silahlı teröristleri bir süre de kovaladı. Kaçarken bombayı patlatan teröristlerden birisini kovalamaca sonucu öldüren Sekin, bir araç arkasına gizlenen teröristin açtığı ateş sonucu şehit oldu.

Fethi Sekin, dikkati ve kahramanlığıyla teröristlerin C kapısına yaklaşarak saldırıyı planladıkları gibi yapmalarını engelledi. Yanlarında 2 kalaşnikof tüfek, RPG-7 roketatar ve 8 mühimmatı, el bombaları bulunan teröristleri püskürten Sekin, kendi canını ortaya koyarak çok sayıda insanın yaşamını kurtardı ancak adliye personeli Musa Can ile birlikte şehit düştü.

Olayda 3 avukat, 2 polis memuru, 2 adliye memuru ve 2 sivil olmak üzere 9 kişi yaralandı. 2 terörist ise olay yerinde öldürüldü.

Saldırı sırasında adliye yakınında olanlar Fethi Sekin'in kahramanlığına şahit oldu. Şehit Sekin ile 5 yıl birlikte çalışan ve olay günü arkadaşıyla birlikte olan emekli polis memuru Şahin Çevik, onu şu sözlerle anlattı:

"Hiçbir polis açık açık merminin üzerine gitmez ama onun gözü karaydı. Başkasına zarar geleceğini düşündüğü için kendi ailesini ve çocuklarını hiç düşünmeden gitti."

Kafe işleten Zafer Gültekin, yakından tanıdığı Sekin'in mert, dürüst ve delikanlı bir insan olduğunu belirterek, "Fethi, canını hiçe sayarak çok daha büyük bir katliamın önüne geçti. Soğukkanlılığını kaybetmeden teröristlerin üzerine ateş açarak gövdesini siper etti." dedi.

Adliyedeki taksi durağında şoförlük yapan Çetin Yenel de kahraman polisin koşarak ateş ettiğini gördüğünü, şarjörü bitince de geriye çekilirken çimenlerin üzerine düştüğü anların gözünün önünden gitmediğini anlattı.

Saldırıda yaralanan 27 yaşındaki çevik kuvvet polisi Oğuzhan Batuhan Atik de duygularını, "Fethi abi büyük bir kahramanlık yaptı. Düşünmeden kalaşnikofun önüne vücudunu siper etti. 'Başkalarının çocukları yetim kalmasın' diye kendi çocuklarını yetim bıraktı." sözleriyle aktardı.

Teröre karşı birlik olundu

Fethi Sekin'in kahramanlığı, teröre karşı birliğin de adı oldu. Saldırıdan sonra birçok İzmirli adliyeye gelerek, ellerindeki Türk bayraklarıyla teröre karşı birlik mesajı verdi. Saldırı ve çatışmanın yaşandığı İslam Kerimov Caddesi Türk bayraklarıyla donatıldı. Çevredeki iş yeri sahipleri de saldırıda hasar gören dükkanlarına Türk bayrağı astı.

Konuyla ilgili sosyal medya paylaşımlarıyla duygularını dile getiren milyonlarca insan, "#FethiSekin" ve "#Kahramanımız" başlıklı mesajlarıyla teröre lanet okudu.

Facebook da şehit polis memuru Fethi Sekin'in kişisel hesabını, "Anıtlaştırılmış hesap" olarak değiştirdi.

Fethi Sekin ismi her yerde

Şehit polisin kahramanlığının unutturulmaması, adının yurdun dört bir yanında yaşatılması için hem devlet, hem millet harekete geçti. Bazı anne babalar yeni doğan oğullarına, onun gibi cesur olmaları için "Fethi Sekin" ismini verdi. Sokaklardan parklara, okullardan kütüphanelere kadar bir çok yere "Fethi Sekin" yazılı tabelalar asıldı. Ayrıca şehitlerin aileleri için de yardım kampanyaları düzenlendi, destekler sağlandı.

Sekin'in 9 yıl görev yaptığı İzmir Adliyesinde de Fethi Sekin ve Musa Can için anma köşesi oluşturuldu. Ayrıca adliyede şehitlerin aileleri için yardım kampanyası başlatıldı.

Patlamanın yaşandığı İzmir Adliyesinin yakınındaki İslam Kerimov Caddesi'ne "Şehit Polis Fethi Sekin", Çınarlı Mahallesi'ndeki 1586/1 Sokak'a da "Şehit Musa Can" ismi verildi.

Bayraklı ilçesinde Fethi Sekin'in Osmangazi Mahallesi'ndeki evinin bulunduğu sokak "Şehit Polis Fethi Sekin Sokağı" adını aldı. Çiğli ilçesinde bir parka da şehit polisin adının verilmesi kararlaştırıldı.

Bayraklı'daki Merkez İlkokulunun ismi "Şehit Polis Fethi Sekin İlkokulu", Bornova'daki Yeşilçam İlkokulunun adı ise "Şehit Katip Musa Can İlkokulu" olarak değiştirildi.

Sekin'in adı ayrıca adliye yakınlarındaki 40 dönüm üzerine kurulan parkta da yaşatılıyor.

Memleketi Elazığ'da bir kültürevinde adı yaşatılan Fethi Sekin'in ismi, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde bir ilkokuldaki robotik kodlama sınıfına, Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesindeki bir okul kütüphanesine, Van'ın Edremit ile Aydın'ın Efeler ilçelerindeki parklara, Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki caddeye, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bulunan çadır kentte sığınmacılar için yapılan pazar yerine verildi.

Haber VideosuHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
belgium korner tv
yukarı çık